שתף קטע נבחר

בהלה בנתב"ג: ישראל שלחה חזרה עשרות סינים, נוסעים דרשו לרדת מהמטוס

מפרטים שהגיעו לידי ynet עולה כי 35 אזרחים מסין שהגיעו בבוקר בטיסת "אירופלוט" ממוסקבה לנתב"ג סורבו כניסה והוחזרו בטיסה אחרת לבירת רוסיה. עשרות נוסעים שראו את הסינים עולים עם מסכות על פניהם התעמתו עם הצוות וכמה מהם דרשו לרדת מהטיסה שהמריאה בעיכוב של שעתיים

35 אזרחים סינים שהגיעו הבוקר (שבת) לישראל בטיסת חברת התעופה הרוסית "אירופלוט" ממוסקבה סורבו כניסה ונשלחו בצהריים על-ידי פקידי רשות האוכלוסין וההגירה בנמל התעופה בן גוריון לבירה הרוסית. כל זאת בגלל הנחיית משרד הבריאות שמנסה למנוע את התפרצות נגיף הקורונה בישראל. כך עולה ממידע שהתקבל לראשונה ב-ynet. בטיסה חזרה פרצה בהלה כאשר כמה עשרות ישראלים ראו את הסינים עולים עם מסכות על פניהם. כמה מהם דרשו לרדת מהמטוס: "היה בלגן שלם במטוס והטיסה התעכבה דקות ארוכות", סיפר אחד הנוסעים.

נוסעים בנתב
סינים שגורשו מישראל עלו על טיסת אירופלוט חזרה למוסקבה

נוסעים בנתב
הנוסעים הסינים עלו על המטוס עם מסכות

נוסעים בנתב
הנוסעים לפני הטיסה חזרה למוסקבה
 

במטוס חברת התעופה הרוסית בטיסה למוסקבה (SU503) היו באותה העת עשרות ישראלים שהתכוננו לצאת לחופשה בבירה הרוסית. נוסעים התעמתו עם אנשי הצוות כשראו את הנוסעים הסינים וחלקם אף דרשו לרדת מהטיסה, מחשש שיידבקו בנגיף. רק לאחר עיכוב של כשעתיים המריא המטוס ליעדו. 

 

בן, אחד הנוסעים, סיפר: "הייתה פה משטרה ונוסעים רבים בפניקה בגלל הנגיף. חלק רצו לרדת מהמטוס מחשש שהם יידבקו. אני עצמי ישבתי במטוס עם מסכה על הפנים. זה ממש מלחיץ ולא נעים. בהתחלה אף אחד לא יודע מה קורה, היו רק ויכוחים בין האנשים". אלונה, נוסעת נוספת במטוס, אמרה: "כבר ישבנו במטוס ואז העלו מלא סינים עם מסכות וזה מאוד מאוד מלחיץ. אני יודעת שהסיכוי שמישהו יידבק מאוד נמוך ועדיין זה גרם להיסטריה גדולה. אני מקווה שהכול יהיה בסדר".

 

בצהריים פרסם מודיעין טיס ברשות שדות התעופה את ההנחיות שיחייבו את חברות התעופה שמגיעות לישראל שייכנסו לתוקף החל ממחר בשעה 12:00 בצהריים. "כל נוסע שהיה בסין ב-14 הימים שקדמו להמראתו לישראל ייחשב כנוסע שאינו מורשה וכניסתו לארץ תיאסר", נכתב בהודעה לטייסים הנקראת נוטאם. "כמו כן, חברת התעופה תידרש להחזיר את הנוסע בחזרה לארצו ולשדה התעופה שממנו הגיע". יש לציין כי ההנחיות תקפות רק עבור מי שאינו מחזיק בדרכון ישראל.

 

 

 

 

 

מחר בבוקר צפויות לנחות שתי טיסות מסין, טיסת הייניאן מבייגין (HU 7957) וטיסת ס'צואן איירליינס מצ'נגדו (3U8561), שעליהן עשרות עובדים משגרירות סין בישראל. כניסתם מתאפשרת לאחר שהשגרירות התחייבה כי עובדיה ישהו בשבועיים הקרובים בבידוד כדי לוודא שאינם מראים סימנים של הנגיף בטרם ייצאו למרחב הציבורי.

 

בעקבות המלצת משרד הבריאות ושר הבריאות יעקב ליצמן, הנחה אתמול שר הפנים אריה דרעי למנוע כניסה לישראל של אנשים ששהו בסין בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל. כניסתם תימנע דרך מעברי הגבול היבשתיים והימיים. הכניסה תימנע למעט אלה שיש בידם כרטיס טיסה תקף לטיסה שאמורה לעזוב את ישראל עד שש שעות ממועד כניסתם למדינה.

 

אזרחים סינים, רבים מהם פועלי בניין ותשתיות בישראל, ניסו ועדיין מנסים להיכנס בטיסות קונקשן לאחר שבוטלו הטיסות הישירות. בעקבות איסור על כניסת מי ששהה בסין בשבועיים האחרונים, צפויים הסינים שיגיעו בטיסות קונקשן לגירוש כבר עם הגעתם לנתב"ג כפי שאירע היום.  

 

במהלך הלילה מסרו הרשויות הסיניות כי 46 בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף הקורונה מתו ביממה שחלפה. 45 מהמתים היו במחוז חוביי, מוקד התפרצות הנגיף, ואחד במחוז צ'ונגצ'ינג שבדרום-מערב המדינה. בהודעת הרשויות נמסר כי עד כה נספו בסין 259 חולים בווירוס ונדבקו 11,791. כתוצאה מהתפרצות הנגיף, כמעט 60 מיליון תושבים סינים נמצאים תחת עוצר או הגבלות. שלשום הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בינלאומי כתוצאה מהתפרצות הנגיף.

 

נתניהו יכנס דיון על ההיערכות לנגיף

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר דיון בהשתתפות שרי ממשלהו מנכ"לי משרדים לדיון היערכות לאומית והתמודדות עם נגיף הקורונה. זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בתחילת השבוע שעבר. בין הגורמים שישתתפו בדיון: שרי הבריאות, האוצר, החוץ, המשפטים, הפנים ותחבורה ומנכ"לי משרדיהם, ראש המטה לביטחון לאומי, מנהל המכון הביולוגי, ראש שירותי בריאות הציבור וראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, מנהל רשות האוכלוסין, מנכ"ל רשות התעופה האזרחית, מנכ"ל מגן דוד אדום, החשב הכללי קצין רפואה ראשי בצה"ל.

 

"אנחנו לא לוקחים סיכונים מיותרים", אמר הערב נתניהו. "אנו ערים לכך שלא ניתן למנוע לחלוטין את כניסת הנגיף, ולכן נערכים מראש להתמודדות עם הנגיף לאחר כניסתו הראשונה לישראל". 

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנוסעים עלו למטוס עם מסכות
מומלצים