שתף קטע נבחר

פסיקה דרמטית בבלגיה: זוכו רופאים שביצעו המתת חסד

המתת החסד של טין ניס, שסבלה מבעיות נפשיות, עוררה מחלוקת גדולה בבלגיה. משפחתה תבעה את הרופאים שהרעילו אותה, וטענה שמצבה היה הפיך ושניס רצתה למות בגלל אהבה נכזבת. הרופאים הואשמו בהריגה, ובית המשפט העליון זיכה אותם: "אנשים ימשיכו לשמור על זכותם למוות מכובד"

חוק המתת החסד בבלגיה שרד ביום שישי מבחן חשוב. בית המשפט העליון זיכה שלושה רופאים שהואשמו בהריגה, אחרי המתת חסד שבה הורעלה אישה שסבלה מבעיות נפשיות. הקהילה הרפואית בבלגיה חששה שלהרשעה תהיה השפעה דרמטית על הרופאים, שמבצעים יותר מאלפיים המתות חסד בשנה. "מדובר בהקלה לכל הרופאים שצריכים לבצע משימות קשות כאלה", אמר וולטר ואן סטינברוחה, שייצג את הרופאים שעמדו לדין.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שלושת הרופאים היו מעורבים בהמתת החסד של טין ניס, בת 38. ניס סבלה מבעיות פסיכיאטריות במשך שנים, וניסתה לשים קץ לחייה בכמה הזדמנויות. חודשיים לפני מותה היא אובחנה עם תסמונת אספרגר. משפחתה של ניס הגישה תביעה נגד הרופאים, ואמרה שהמתת החסד לא הייתה צריכה להתבצע. הם טענו שמצבה הנפשי לא היה אבוד, ושעדיין היה אפשר לטפל בה. לדבריהם ניס לא סבלה מ"הפרעה חשוכת מרפאה", אלא משברון לב אחרי מערכת יחסים שהסתיימה.

ליב טינפונט פסיכיאטרית שאישרה המתת חסד של אישה דיכאונית ב בלגיה (צילום: AP)
ליב טינפונט, הפסיכיאטרית שאישרה את המתת החסד(צילום: AP)

המשפט של שלושת הרופאים נמשך שבועיים. 12 המושבעים בבית המשפט התלבטו במשך שמונה שעות בעניינם של שלושת הרופאים. בשישי בבוקר מסרו את החלטתם. הקהל באולם הגיב בתשואות. "זו כזאת הקלה, זה מלווה אותנו כבר עשור", אמרה הפסיכיאטרית ליב טינפונט, שאישרה את המתת החסד של האישה בת ה-38 והועמדה לדין. "אנשים ימשיכו לשמור על זכותם למוות מכובד, במצב שבו מותם בלתי נמנע", הוסיפה.

 

פרננד קולירס, שייצג את משפחתה של ניס במשפט, מחה על הזיכוי. הוא אמר שהחלטת בית המשפט תאפשר המתות חסד לכל מי שרק ירצה, ללא שום תנאים. "חוק המתת החסד יצא עכשיו משליטה", הוא אמר. "כל מישהו או מישהי יכולים לעשות מה שהם רוצים. העולם הפוליטי מתמודד עם בעיה אדירה".

בלגיה שלושה רופאים זוכו מאישום הריגה המתת חסד (צילום: AFP)
מאחור: שלושת הרופאים שנאשמו בהריגה(צילום: AFP)
 

בלגיה היא אחת המדינות הבודדות בעולם שמאפשרת המתות חסד. רק היא והולנד מתירות המתת חסד מסיבות פסיכיאטריות. בבלגיה, שבה 11 מיליון תושבים, היו לפני שנתיים 2,357 המתות חסד. ביותר מ-40% מהמקרים מתו בני 80 פלוס. 57 המתות חסד היו של אנשים שסובלים מבעיות נפשיות. בלגים שמחליטים לשים קץ לחייהם בעזרת הרופאים צריכים להיות צלולים, ובמצב שבו טיפול רפואי כבר לא יכול להושיע אותם וסבלם ממושך ורב.

 

הדרמה המשפטית ושאלת המתות החסד הגיעו לכותרות בבלגיה. המפלגה הליברלית Open VLD, שתמכה בחוק המתת החסד עוד לפני שנכנס לתוקף ב-2002, הגיבה להכרעה ומסרה: "בשביל זה אנחנו נאבקים". היא קראה לבצע תיקונים בחוק כדי להגדיל את מספר החולים שיהיו רשאים לסיים את חייהם בעזרת רופאים, בין השאר אנשים שסובלים מדמנציה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ליב טינפונט, שאישרה את המתת החסד
צילום: AP
מומלצים