שתף קטע נבחר

אשכנזי: "אי אפשר להחיל ריבונות ללא שיח עם שכנינו ועם ארה"ב"

מספר 4 בכחול לבן הדגיש בריאיון לאולפן ynet: "אסור לעשות צעדים פזיזים ללא תיאום עם הממשל האמריקני. התוכנית כולה היא הזדמנות לעשות היסטוריה". הוא טען כי מדיניות ישראל מול החמאס היא כישלון אך כשנשאל אם ידרוש להפסיק את העברת הכספים לארגון הטרור השיב: "לא, נלך להסדרה ארוכת טווח או שנשקם הרתעה"

 

 

גבי אשכנזי, מספר 4 בכחול לבן, אמר הבוקר (יום ב') באולפן ynet כי סיפוח ההתנחלויות לפני הבחירות יהיה חסר אחריות: "החלת ריבונות צריך להיות מהלך מתואם. אי אפשר לעשות את זה ללא שיח עם שכנינו", והזכיר את ירדן. הוא טען כי המציאות שבה ישראל מאפשרת העברת כסף לחמאס וארגון הטרור ממשיך לירות מראה על כישלון מדיניות הממשלה, אך לא הסכים לומר כי אם יהיה חלק מהקבינט, ידרוש להפסיק את העברת הכספים מקטאר.  

 

על "תוכנית השלום" של הנשיא טראמפ הוסיף הרמטכ"ל לשעבר: "אסור לעשות כאן צעדים פזיזים ללא תיאום עם הממשל האמריקני. התוכנית כולה היא הזדמנות לעשות היסטוריה ולעצב את מדינת ישראל באופן שתואם את החזון שלנו. הדבר הזה לא צריך להיעשות בממשלת מעבר. אני שומע שגם בצד הימני של המפה יש לא מעט מתנגדים לתכנית כולה, אנחנו חושבים שצריך לדון בה ברצינות בממשלה יציבה, היסטוריה אי אפשר לעשות כשראש ממשלה נמצא בבית המשפט". הוא טען כי עדיין קיימת אפשרות שהתוכנית כולה תובא לאישור הכנסת עוד לפני הבחירות.

 

גבי אשכנזי (צילום: אבי מועלם )
גבי אשכנזי(צילום: אבי מועלם )

-מה תעשו אם תהיה תמיכה אמריקנית למהלך של החלת הריבונות?

"בני נפגש עם הנשיא ושמע ממנו שכוונתו להגיש את התוכנית כמקשה אחת. לכן אני לא דן עכשיו באפשרויות היפותטיות. אני גם שומע לאחרונה שרה"מ בעצמו שוקל להביא את התכנית לממשלה כמקשה אחת לכן אני חושב שאנחנו דנים באפשרות שלא תקרה".

  

-יכול להיות שהממשל האמריקני לא ישאר שם לנצח, למה לא להעביר את זה עכשיו?

"טראמפ יהיה פה בישראל באפריל-מאי. הממשל האמריקני הבהיר שהוא נגד מהלכים פזיזים וחד צדדיים. צריך להקים פה ועדה שתבחן את כל המשמעויות. לא עולה על דעתי שממשלה בישראל תפעל בניגוד דעתו של הממשל האמריקני".

 

-לכחול לבן יש ציר הידברות ישיר עם הבית הלבן?

"אנחנו עומדים בקשר עם הבית הלבן, זה לא דבר סודי. בני ואנחנו נפגשנו עם הצוות במהלך החודשים האחרונים, לא במקרה מינינו את האלוף אמיר אשל, מפקד חיל האוויר לשעבר, שמצוי בסוגיה וישב עם האמריקנים. אנחנו לא הופתענו מהתכנית, במידה רבה השפענו עליה".

 

-אתם בעד מדינה פלסטינית?

"אנחנו בפירוש חושבים שמדינת ישראל צריכה בקצה התהליך להיפרד באופן בטוח מהפלסטינים. אנחנו נגד סיפוח, אנחנו נגד מדינה דו לאומית, זה כתוב במצע שלנו ולכן אנחנו חושבים שהתכנית מבטאת פוטנציאל לעצב באופן נכון מדינה יהודית ודמוקרטית. שמעתי את הדברים של אבו מאזן בקהיר אני חושב שהדברים מקוממים. אני מקווה שהפלסטינים יתעשתו ויבחנו את התוכנית".

 

בני גנץ ודונלד טראמפ ()
בני גנץ ודונלד טראמפ

- אתם מאמצים את כל התוכנית כמו שהיא כולל למשל מסירת המשולש?

"אני חושב שזה היפותטי. זה דבר שהצדדים יכולים לשקול כאופציה אחרי שהתכנית תיושם. בואו נתחיל את התכנית, אחרי זה נדבר".

 

- אתה לא פוסל.

"אנחנו בפירוש רואים באזרחי מדינת ישראל אזרחים שווי זכויות, בעיני זו סוגיה היפותטית".

 

- למה שתקתם במשך כמה ימים? היו חילוקי דעות ביניכם לגבי התוכנית?

"אנחנו לא מפסיקים לדבר. אני קצת פחות דיברתי, בני נאם, יש חילוקי דעות ויש דעות בכחול לבן. אצלנו לא מחתימים על טופס נאמנות ואנחנו לא מסתירים את הדעות. אנחנו מפלגת מרכז ויש לנו מגוון של אנשים, אבל כולם מאוחדים אחרי המצע שלנו".

 

על הקמפיין "כל כך הרבה חרדל שאין לזה טעם" ברקע דגל ישראל שהעלתה מפלגתו בימים האחרונים וגרר תגובות נזעמות מצד חלקים מהציונות הדתית אמר אשכנזי: "אני מבין שהעניין הזה פגע ברגשות של חלק מהציבור ואנחנו תיקנו את זה. אבל מי שקבע שהחרד"לים השתלטו על הימין זה נפתלי בנט, לא אני. אנחנו בפירוש יוצאים נגד העובדה שפוליטיקאים בימין מדירים נשים במרחב הציבורי, משירות בצה"ל ועוד כל מיני אמירות".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

כחול לבן בציונות דתית ()
הקמפיין של כחול לבן

- למה אתם לא ממשיכים עם זה?

"אנחנו ממשיכים עם הקמפיין הזה. אני רק חושב שתמונת הדגל הייתה תמונה פחות טובה אז תיקנו אותה. אבל המסר נשאר אותו דבר, יש הרבה אנשים בציונות הדתית שלא מוצאים את מקומם בכל המקום הזה עם ההקצנה ולכן אנחנו פונים אליהם".

 

- למה לתקוף את החרד"לים ולא את החרדים?

"אנחנו בבחירות האלה לא פוסלים ולא מחרימים אף אחד, כל מי שמאמין במדינה יהודית ודמוקרטית הוא שותף שלנו. אנחנו פוסלים אמירות למשל שwמשפחות הן לא טבעיות אם יש להן בנים עם נטיות מיניות אחרותw, אנחנו יוצאים נגד הדבר הזה, לדעתי זה מבטא קונצנזוס במדינת ישראל".

 

- עם מי תרכיבו ממשלה?

"אנחנו נוכל להרכיב ממשלה עם כל מי שמאמין במדינה יהודית ודמוקרטית כולל עם מפלגות שנמצאות מימין לנו. לא במקרה השגנו רוב בכנסת, אנחנו לא פוסלים אף אחד, גם לא את המפלגות החרדיות. אנחנו גם לא פוסלים את הליכוד רק שאנחנו חושבים שרה"מ עם שלושה כתבי אישום בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא יכול להיות ראש ממשלה".

 

- הממשלה המועדפת היא עדיין ממשלת אחדות עם הליכוד מבחינתכם?

"אנחנו חושבים שזאת האפשרות העדיפה. אנחנו רק לא חושבים שאפשר לעשות את זה עם רה"מ הנוכחי".

 

- אנחנו שומעים דיווחים בגזרה הדרומית שאולי מבצע משמעותי יתקיים עוד לפני הבחירות, תתמכו בו?

"אנחנו שומעים על זה חדשות לבקרים. אנחנו מעדיפים הסדרה ארוכת טווח והחזרת הבנים על כל דבר אחר, כולל מתן הקלות בכל מה שקשור לנושא הכלכלי וההומניטרי בעזה. זה הפתרון המועדף אבל אם זה לא יחזיר את השקט ואת הביטחון ואת תחושת הביטחון אנחנו נצטרך להחזיר את ההרתעה".

 

- אז מה התכנית שלכם כדי להחזיר את הביטחון לדרום? אתה לא תשלם לחמאס, נכון?

"אנחנו חושבים שהמציאות שבה אנחנו נותנים כסף בבוקר לחמאס והוא יורה טילים בערב היא כישלון של מדיניות. אי אפשר להמשיך במציאות הזאת".

 

- האם אתה כשתכנס לקבינט הדבר הראשון שתעשה זה לעצור את העברת הכסף לחמאס?

"לא. אנחנו נחתור להסדרה ארוכת טווח. המציאות שבה אנחנו עושים הסדרה היא לא בעירבון מוגבל, אם זה לא יעבוד ולא נראה הפסקה של בלוני הנפץ, של הירי, של המרגמות אנחנו נעבור לחלק השני. החלק השני יחייב פעולה כנגד החמאס על מנת לשקם את ההרתעה. בסוף חמאס לא מורתע לכן הוא יורה. את זה צריך להפסיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
גבי אשכנזי
צילום: אבי מועלם
מומלצים