שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  עוד יממה של טרור בלונים: תנועת הרכבות בנתיבות הופסקה לזמן קצר

  בשעות הערב הופסקה לזמן קצר תנועת הרכבות באזור נתיבות כדי לאפשר לחבלן לטפל בבלוני תבערה. כביש 6 נחסם מוקדם יותר בדרום מסיבה דומה. בלונים אותרו היום ביישובים רבים. במקביל: עימותים בחברון שבמהלכם פגע בקבוק תבערה ישירות בקצין מג"ב שלא נפצע

  טרור הבלונים לא פוסק: לפחות תשעה בלונים אותרו היום (שני) ביישובי עוטף עזה ובשעות הערב אף הופסקה לזמן קצר תנועת הרכבות באזור נתיבות בשל טיפול של חבלן בבלוני תבערה. מוקדם יותר נחסם לתנועה לזמן קצר כביש 6 ממחלף שורק למחלף קריית גת בשני הכיוונים בשל טיפול בבלוני תבערה. בכל האירועים לא היו נפגעים. במקביל: יום של עימותים בחברון, שבמהלכו התפרעו כמה צעירים פלסטינים ויידו בקבוקי תבערה. אחד מהם פגע ישירות בקצין מג"ב, שלא נפצע.

   

  הערב נחת בלון בחצר פרטית של משפחה בכפר עזה. לבלון חובר פריט חשוד. בנוסף אותר בלון עם מטען סמוך לצומת סעד והכביש נחסם בעת שחבלן טיפל בחפץ. 

   

   שלושה בלוני נפץ אותרו ליד ישוב באשכול (צילום: ביטחון מ.א אשכול)
  אחד הבלונים שאותר ליד יישוב באשכול היום(צילום: ביטחון מ.א אשכול)

   

   

  בבוקר: בלון הגיע לאזור חברון - ונחת בכפר פלסטיני

   

   

   

   

  פגיעה ישירה של בקבוק תבערה בלוחם מג
  קצין מג"ב נפגע ישירות מבקבוק תבערה(צילום: רויטרס)

  פגיעה ישירה של בקבוק תבערה בלוחם מג
  האש אחזה גם בנשקו של הקצין(צילום: EPA)

  עימותים בין שוטרי מג
  צעירים פלסטינים התפרעו בחברון(צילום: EPA)

  עימותים בין שוטרי מג
  יידו בקבוקי תבערה(צילום: EPA)

  עימותים בין שוטרי מג
  העימותים בחברון(צילום: EPA)

  עימותים בין שוטרי מג
  יידו אבנים אל הלוחמים(צילום: EPA)

   

  אחר הצהריים אותרו שלושה בלוני נפץ ליד יישוב באשכול. אחד התפוצץ באוויר, שניים טופלו על ידי כוחות הבטחון. לא נגרם נזק ואין נפגעים. בהמשך אותר בלון עם חפץ חשוד בשדה חקלאי בתלמי ביל"ו שבמועצה האזורית מרחבים. חבלן הוזעק למקום. כמעט במקביל הודיעה המשטרה על בלונים נוספים שטופלו באזור שדרות ובאזור קריית גת. אחר כך התפוצץ בלון ליד בית בכפר עזה, אך איש לא נפגע.

   

  גם אתמול אותרו בלוני נפץ מסוכנים בשטחים הפתוחים בעוטף עזה, ובסך הכול היו עשרות שהתפוצצו בתקופה האחרונה באוויר או על הקרקע. רבים אחרים כנראה מפוזרים בשטח וטרם אותרו. במשטרה ביקשו להזכיר כי "בכל מקרה בו מבחינים בחפץ חשוד, יש לדווח מיד למשטרת ישראל בטלפון 100. חל איסור לגעת בחפץ, ויש להרחיק סקרנים עד הגעתם של שוטרי משטרת ישראל למקום".

   

  טרור הבלונים של תחילת שנת 2020 שונה לחלוטין בעוצמתו מטרור הבלונים והעפיפונים שהחל לפני יותר משנתיים. בדומה לשיפור ברקטות הקסאם שהחלו בשנת 2001, כך גם בתחום הבלונים ניכר שדרוג מתמיד - הם הופכים קטלניים יותר, עם יותר חומר נפץ דחוס ועמו כדוריות ברזל קטנות, במטרה להעצים את הפגיעה האפשרית.

   

  אתמול תועד לראשונה בלון נפץ מתפוצץ על הקרקע באזור מושב נתיב העשרה. עד כה הם רק נשמעו, אך לא נראו, או התפוצצו לפני הגעת הכוחות. בלוני הנפץ הם למעשה צרור בלונים, או צרור קונדומים מנופחים, שאליהם מחובר חוט קצר ואליו מטען נפץ. מדוע קונדומים? אמצעי המניעה עשוי מחומר חזק יותר מבלון גומי, ומכיוון שהוא שקוף אין כמעט סיכוי לראותו במעופו וליירט אותו.

   שלושה בלוני נפץ אותרו ליד ישוב באשכול (צילום: ביטחון מ.א אשכול)
  טיפול בבלון באשכול(צילום: ביטחון מ.א אשכול)

   שלושה בלוני נפץ אותרו ליד ישוב באשכול (צילום: ביטחון מ.א אשכול)
  (צילום: ביטחון מ.א אשכול)

   שלושה בלוני נפץ אותרו ליד ישוב באשכול (צילום: ביטחון מ.א אשכול)
  (צילום: ביטחון מ.א אשכול)

   

  צה"ל מפעיל אמצעים ליירוט בלוני נפץ ואף מצליח לפגוע בחלק קטן מהם - בודדים מתוך עשרות צרורות שמופרחים בכל יום לאחרונה. נראה שהפלסטינים ממקדים את בלוני הנפץ בעונת החורף, ובעונת הקיץ שואפים להפריח יותר בלוני תבערה שגורמים לשריפות בשטחים הפתוחים והחקלאיים בעוטף עזה. במילים אחרות, ישנו "פס ייצור" של בלוני טרור בהתאם לעונה.

   

  בימים אלו הדרום פורח, אל מרחבי הכלניות בעוטף עזה מגיעים מדי יום מאות מטיילים ובסופי השבוע אלפים, במסגרת פסטיבל "דרום אדום". הדבר מעורר דאגה, שכן בשטח עדיין ישנם בלוני נפץ וכמעט בכל נקודה באזורי הפריחה מוצבים שלטי אזהרה למטיילים שלא לגעת בבלונים או בחפצים חשודים.

  בלון תבערה במועצה אזורית מרחבים (צילום: מ.א מרחבים)
  הבלון שאותר היום במועצה האזורית מרחבים(צילום: מ.א מרחבים)

  אחרי שבועות רגועים יחסית, המתיחות עלתה בימים האחרונים סביב הרצועה, בפעם הראשונה מאז סיום מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר שבתחילתו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא'. בצה"ל מבינים שחמאס "מותח את החבל" יותר מדי ומאפשר לארגונים קטנים ברצועה לירות רקטות ולהמשיך בטרור הבלונים.

   

  ישראל העבירה מסרים ברורים ולפיהם אם המצב יימשך הוא עלול להיגרר לכדי החרפה בתקיפות ולהוביל את האזור להסלמה. חמאס מבחינתו טוען, כך מבינים בישראל, שהבנות ההסדרה אינן מיושמות בקצב שהיה רוצה, זאת לצד המתיחות שלו מול מצרים - וכל אלו יחד מציתים את השטח שוב.

   

  בעוטף עזה ניכרות תחושות קשות. פורום ראשי הרשויות של עוטף עזה הודיע אתמול: "ממשלת ישראל חייבת להבין שהגיע הזמן לנקוט בפעולה מיידית ונחרצת ליצירת שקט ביישובי העוטף. לא די באמירות ריקות מתוכן, אלא הגיע הזמן להביא קבלות לציבור. האחריות להשיב את השקט והביטחון לתושבי עוטף עזה ושדרות מוטלת על ממשלת ישראל והיא חייבת לפעול באופן מיידי. המציאות הלא מוסרית הזו חייבת להסתיים במהרה".


  פורסם לראשונה 03/02/2020 17:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ביטחון מ.א אשכול
  בלון שאותר היום באשכול
  צילום: ביטחון מ.א אשכול
  מומלצים