שתף קטע נבחר

חמאס מאיים לשגר מעזה רימוני גז מדמיע, המחאה ביו"ש על אש נמוכה

בשעה שחמאס מונע התפרעויות המוניות בגבול עזה, מאיימת יחידת הבלונים של הארגון לשגר רימוני גז. המשטרה נאלצה לסגור לזמן קצר את כביש 6 בדרום ואת תנועת הרכבות באזור נתיבות כדי לאפשר לחבלנים לטפל בחפצים ששוגרו מעזה. וביו"ש: התפרעויות בהיקף מצומצם יחסית

יחידת מפריחי הבלונים של חמאס איימה אמש (שני) להסלים את פעילותה ולשגר בלוני תבערה מסוג חדש. זאת בשיאה של יממה שבה הופרחו לעבר ישראל לפחות תשעה בלוני תבערה, שאחד מהם התפוצץ בחצר בית מגורים. במקביל לבלוני הנפץ שגרמו לחסימה לזמן קצר של כביש 6 ותנועת הרכבות בדרום נמשכות ההתפרעויות בעיקר באזור חברון.   

 

 

יחידת הבלונים הודיעה כי בימים הקרובים היא תתחיל לשגר מרצועת עזה בלונים שבמקום מטען נפץ יחובר אליהם רימון גז מדמיע שיופעל ברגע שינחת בשטח ישראל. ביחידה סיפקו הוכחה לאיום שלהם, כאשר צילמו כיצד פתיל השהייה שמוצת מפעיל רימון גז שממנו נפלטת בתוך שניות כמות גדולה מאוד של גז מדמיע שמתפזר במהירות בשטח הקרוב לרימון.

 

חמאס מנע בימים האחרונים הפרות סדר המוניות בגבול, אך במקביל המשיכו פעיליו לשגר בלוני נפץ ארוכי טווח, שמגיעים לעומק של עשרות ק"מ בשטח ישראל. במערכת הביטחון מעריכים כי בכך מנסה חמאס למתוח את קצה הסבלנות של ישראל, בדרישה ליישם הבנות מההסדרה שהושגה, אך עדיין רחוקה ממימוש ומיצירת שקט לתושבי הדרום.

יחידת מפריחי הבלונים של חמאס מאיימת להסלים את מתודת ההפרחה שלה ()
מאיימים לשלוח רימוני גז מדמיע

יחידת מפריחי הבלונים של חמאס מאיימת להסלים את מתודת ההפרחה שלה ()
רימון הגז פועל עם פתיל השהיה

חמאס הוכיח בשבועות האחרונים כי הצליח לשדרג את בלוני הנפץ שהוא משגר לעבר ישראל. הבלונים החדשים כוללים פתיל השהייה באמצעות מנגנון אלקטרוני, וכך ניתן לפוצץ אותם רק כאשר הם מעל לשטח ישראל.

 

תשעת הבלונים שאותרו אתמול בעוטף עזה לא גרמו לנפגעים. מספר הבלונים שהופרחו כנראה גבוה בהרבה. עם זאת, הבלונים שיבשו את שגרת החיים, ובשעות הערב הופסקה לזמן קצר תנועת הרכבות באזור נתיבות, בשל טיפול של חבלן בבלונים. מוקדם יותר נחסם לתנועה לזמן קצר כביש 6 בין מחלף שורק למחלף קריית גת בשני הכיוונים, בשל טיפול בבלוני תבערה.

 

אחד הבלונים נחת בחצר בית משפחה בכפר עזה, והיה מחובר אליו פריט חשוד. בנוסף אותר בלון עם מטען סמוך לצומת סעד והכביש נחסם בעת שחבלן טיפל בחפץ.

 

אתמול אחר הצהריים אותרו שלושה בלוני נפץ ליד יישוב באשכול. אחד התפוצץ באוויר, שניים טופלו על ידי כוחות הבטחון. בהמשך אותר בלון עם חפץ חשוד בשדה חקלאי בתלמי ביל"ו שבמועצה האזורית מרחבים. כמעט במקביל הודיעה המשטרה על בלונים נוספים שטופלו באזור שדרות ובאזור קריית גת.

בלון נפץ פיצוץ מתפוצץ נתיב העשרה עוטף עזה (צילום: ביטחון נתיבי העשרה)
פיצוץ בלון נפץ בנתיב העשרה(צילום: ביטחון נתיבי העשרה)

Balloons with explosive device dispatched from Gaza (Photo: Israel Police)
בלוני נפץ בשדרות(Photo: Israel Police)
  

גם שלשום אותרו בלוני נפץ מסוכנים בשטחים הפתוחים בעוטף עזה, ובסך הכול היו עשרות שהתפוצצו בתקופה האחרונה באוויר או על הקרקע. רבים אחרים כנראה מפוזרים בשטח וטרם אותרו. ביום ראשון תועד לראשונה בלון נפץ מתפוצץ על הקרקע באזור מושב נתיב העשרה. עד כה הם רק נשמעו, אך לא נראו, או התפוצצו לפני הגעת הכוחות.

 

אחרי שבועות רגועים יחסית, המתיחות עלתה בימים האחרונים סביב הרצועה, בפעם הראשונה מאז סיום מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר, שבתחילתו חוסל בכיר הג'יהאד האיסלאמי בהא אבו אל-עטא. ישראל העבירה מסרים ברורים ולפיהם אם המצב יימשך הוא עלול להיגרר לכדי החרפה בתקיפות ולהוביל את האזור להסלמה.

 

ביו"ש: התפרעויות בהיקף מצומצם

במקביל לנעשה בעוטף עזה נמשכות התפרעיויות בהיקף מצומצם בעיקר באזור חברון. מתפרעים תועדו כשיידו בקבוק תבערה לעבר קצין מג"ב בעימותים עם פלסטינים באזור באב זאוויה בחברון ליד חסם שוטר. בקבוק התבערה התלקח על האפוד של הקצין, שלא נזקק לפינוי מהמקום. הלוחם שמר על קור רוח והמשיך בפעילות לאחר שכיבה את האש על האפוד שלו.

 

 
פגיעה ישירה של בקבוק תבערה בלוחם מג
פגיעה ישירה של בקבוק תבערה בקצין מג"ב
פגיעה ישירה של בקבוק תבערה בלוחם מג
הקצין המשיך לתפקד ללא דופי(צילום: רויטרס)

עימותים בין שוטרי מג
המתפרעים הפלסטינים בחברון(צילום: EPA)

עימותים בין שוטרי מג
מיידים בקבוקי תבערה בחברון(צילום: EPA)

עימותים בין שוטרי מג
העימותים בחברון(צילום: EPA)

 

בצה"ל רחוקים מלדבר על מגמה אלימה ביהודה ושומרון, בחלוף כמעט שבוע מפרסום "עסקת המאה" בוושינגטון. בימים האחרונים נרשמו עימותים מקומיים בכמה מוקדים ברחבי הגדה, בהם בקדום, בכיכר איו"ש שבכניסה לרמאללה, בקבר רחל שבבית לחם, בסמוך ליישוב היהודי בחברון ובמחנה בפליטים אל ערוב מדרום לחברון. בכל המקרים הללו היו עשרות בודדות של מתפרעים. לפי נתוני צה"ל, מאז פרסום תוכנית הנשיא טראמפ הושלכו בכל האירועים בגדה כ-15 בקבוקי תבערה ונרשמו כמה עשרות מקרים של ידויי אבנים, ללא נפגעים ישראלים, לרבות התקרית שתועדה בחברון, שבמהלכה פגע בקבוק תבערה דולק בעורפו של קצין מג"ב.

 

במערכת הביטחון מזהים שהשיח ברשתות החברתיות של הפלסטינים בגדה כמעט לא עוסק בתוכנית המאה, או זוכה לזלזול מצד הפלסטינים. כך למשל, מעסיק משבר העגלים והסחר בין הרשות הפלסטינית לישראל את הציבור בגדה יותר מתוכנית טראמפ. במקביל, נמשך כסדרו התיאום הביטחוני של צה"ל עם מנגנוני הביטחון והמודיעין הפלסטינים. בחלק מערי הגדה נראו בימים האחרונים שוטרים פלסטינים שממשיכים לחצוץ בין מפגינים לבין נקודות החיכוך עם כוחות צה"ל. בינתיים נשארים כוחות התגבור המצומצמים באוגדת איו"ש כאשר העיניים נשואות דרומה, להסלמה המזדחלת מכיוון רצועת עזה.


פורסם לראשונה 03/02/2020 22:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים