שתף קטע נבחר

מחאת התיכוניסטים: "לא למסירת שטחים, כן להחלת ריבונות"

דור העתיד לא נותר אדיש נוכח תוכנית טראמפ: בני נוער מבקעת הירדן פנו במכתב לראש הממשלה בדרישה להחיל מיד ריבונות באזור. במקביל, צעירים בנגב המערבי קוראים לנתניהו לא להעביר שטחים לפלסטינים: "אל תפגע בבית שלנו"

"עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עוררה התרגשות רבה ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן, אבל במקביל הביאה לדאגה ברמת הנגב, בשל התוכנית להפוך את חלק מיישובי פתחת ניצנה למובלעת במסגרת המדינה הפלסטינית העתידית. בעקבות זאת, פנו בני נוער מהאזור לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו: "אל תפגע בבית שלנו". במקביל, בני נוער מבקעת הירדן פנו במכתב לראש הממשלה בדרישה להחיל מיד ריבונות באזור.

תלמידי תיכון  ()
"ויתור על שטחים לא יביא לפתרון הסכסוך". תלמידי רמת הנגב

נעמה רז, בת 15 ממושב כמהין, אמרה כי "הרעיון לפנות לראש הממשלה היה שלי ושל חברה. לא יכולנו לחשוב שישנו את חיינו בלי להבין מה קורה פה ועל מה בעצם מוותרים. נפגעתי כשראיתי את התוכנית, מוכנים לוותר על חלקים כל כך משמעותיים במדינה שלנו. זה הבית שלי, נשמע לי לא הגיוני שבאמת רוצים לעשות את זה. אשמח אם ראש הממשלה יגיע לראות את האזור שלנו. חשוב לנו שיסתכלו לנו בעיניים".

 

במכתב כתבו בני הנוער תושבי האזור: "מהותה של תוכנית היא פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כחלק מהתוכנית אזורים מפתחת ניצנה במועצה שלנו יינתנו לפלסטינים. אנחנו לא מאמינים שוויתור על שטחים אלה יביא לפתרון הסכסוך. פתחת ניצנה היא מרכז חקלאות חשוב למדינת ישראל.

בנימין נתניהו עם נשיא אוגנדה יוורי מוסווני (צילום: רויטרס)
"אל תפגע בבית שלנו". נתניהו(צילום: רויטרס)

"חקלאות חדשנית, מדברית, שמגיעים ללמוד אותה מכל העולם", הם הוסיפו. "הטבע והנופים של המקום הם מיוחדים ביופיים. זה המקום שבו אנחנו גדלים וזה הבית שלנו. אנחנו מצפים ממך לא לתת לפוליטיקה לפגוע בבית שלנו. אנחנו רוצים ליישם את חזונו של בן גוריון, שאמר כי 'בנגב ייבחן העם בישראל'".

 

בני הנוער אומרים כי ההתיישבות באזור מחזקת את עם ישראל וכי הם אינם מוכנים להעברת שטחים מסוימים לפלסטינים. "האנשים שהגיעו לרמת הנגב, ההורים שלנו, באו ממניעים ציוניים, לעסוק בחקלאות", הם כתבו לראש הממשלה, "אנחנו מזמינים אותך לסיור אצלנו במועצה לראות את מה שאנחנו רואים - הנגב הוא העתיד שלנו".

 

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב, אמר כי "אני גאה בבני הנוער הנפלאים שלנו, במעורבות ובאכפתיות שלהם ובנקיטת פעולות במחאה על מסירת שטחים מהבית שלהם. אני מקווה כי ראש הממשלה ייענה לקריאתם לבוא לסיור בפתחת ניצנה, כדי שיראה ויבין את מה שהם כבר יודעים".

 

"אל תפספס את ההזדמנות ההיסטורית"

כאשר התפרסמה תוכנית המאה של טראמפ, חשבו בני הנוער בבקעת הירדן שאוטוטו זה קורה והם הופכים לאזרחי מדינת ישראל לכל דבר ועניין. אבל בינתיים הימים חולפים, ההצהרות הדרמטיות, גם של ראש הממשלה נתניהו, על החלת ריבונות באופן מיידי, לא צפויות להתממש בקרוב. כעת בני הנוער שגדלו בבקעה וחיים בה חוששים שהריבונות שוב תידחה, אז הם החליטו לעשות מעשה ופנו במכתב לנתניהו. הדרישה: החלת ריבונות עכשיו.

תלמידי תיכון  (צילום: אפי שריר)
"רוצים לשרת בצבא בידיעה שאנו אזרחים מוכרים של המדינה". תלמידי הבקעה(צילום: אפי שריר)

שי קופרמן, תושב היישוב חמדת ומיוזמי המכתב, אמר: "אחרי ההכרזה על עסקת המאה של הנשיא טראמפ כל נושא הריבונות בער בנו והחלטנו לקדם אותו. עלינו לירושלים, קיימנו שיירת מחאה, ועכשיו אנחנו פונים ישירות לראש הממשלה. אסור לפספס את ההזדמנות".

 

במכתב עצמו כתבו הצעירים מהבקעה: "אנו, בני הנוער שנולדנו בבקעת הירדן, למדנו מהורינו שמדינת ישראל היא הבית, שנשמור עליה בכל מחיר, וכשנגדל נהיה אזרחים כמו אחינו מתל אביב, חיפה וירושלים".

 

 

הצעירים הוסיפו כי "אנחנו רוצים לחזק את ראש הממשלה ולהגיד בקול רם וברור: אל תפספס את ההזדמנות ההיסטורית להגשים את החלום שלנו. בעוד כמה חודשים נסיים את התיכון ונלבש מדים כדי לתרום את חלקנו למדינה – וזה הזמן של המדינה לתרום את חלקה לנו.

 

"אנחנו רוצים לשרת בצבא בידיעה שאנו אזרחים מוכרים של מדינת ישראל. זה הזמן של המדינה להגיד לתושבי בקעת הירדן: אתם חלק מאיתנו. הגיע הזמן להגיד לעולם, וגם לנו, פנימה, שבקעת הירדן היא ישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
התיכוניסטים מקעת הירדן
צילום: אפי שריר
מומלצים