שתף קטע נבחר

דיון מכריע בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

השר לשעבר מבקש למנוע את הגשת האישום נגדו בגין עבירות מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. מנדלבליט מתנגד: "הכנסת תהפוך לעיר מקלט". בתום הדיון תיתכן הצבעה

דיון שני ומכריע בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ מהליכוד: חברי ועדת הכנסת דנים היום (ג') בבקשתו של השר לשעבר להעניק לו חסינות ובכך למנוע את הגשת כתב האישום נגדו בגין עבירות מרמה והפרת אמונים בפרשת המניות. בסוף הדיון צפויים הח"כים להצביע, אבל ייתכן שבסופו של דבר ההצבעה תידחה ליום חמישי.

 

כץ ביקש מהוועדה, בין היתר, חסינות מהותית - כלומר כזו שתהיה קבועה ותחול עליו גם לאחר כהונת הכנסת הנוכחית. לפי כתב האישום נגדו, שבעקבותיו התפטר מתפקידו כשר הרווחה, כץ עזר לחברו, איש שוק ההון מוטי בן-ארי, בקידום חקיקה בכנסת בניגוד לחוק ובניגוד עניינים חריף. עבירת השוחד שיוחסה לכץ בהתחלה נמחקה בעקבות השימוע שנערך לו, ותיק החקירה נגדו בפרשת התעשייה האווירית נגנז.

בקשת חה
ח"כ חיים כץ, בדיון בשבוע שעבר(צילום: עמית שאבי)

בקשת חה
(צילום: עמית שאבי)

הדיון הראשון בבקשת החסינות של כץ התקיים ביום חמישי האחרון. הדיונים בוועדה התאפשרו לאחר שזו הוקמה בהחלטה של מליאת הכנסת, שבמקור התכוונה להקימה כדי לדון בעיקר בבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו משך את בקשתו זמן קצר לפני אישור הקמת הוועדה ביום שלישי שעבר, אך היא הוקמה בכל זאת.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהודיע על האישום נגד כץ, אמר בדיון הראשון כי "המעשים המפורטים בכתב האישום הם חריגים בנסיבות ואינם תואמים למה שמצופה מחברי כנסת ולכללי העבודה בכנסת. מדובר בפעולה ממושכת ומתוכננת שכוללת לפי כתב האישום הסתרה ומצג כוזב וזאת תוך ניגוד עניינים חריף, באופן שיש בו גם רווח כספי שהח"כ מצוי בו בניגוד עניינים". מנדלבליט הסביר לחברי הכנסת את התנגדותו לבקשה, וטען ש"אי-אפשר להפוך את הכנסת לעיר מקלט".

 

עו״ד נוית נגב, המייצגת את ח״כ חיים כץ, תקפה היום את דבריו של מנדלבליט: נאמרה כאן אמירה שאסור ליצור בכנסת עיר מקלט לעבריינים. חשוב לנו להדגיש - גם כשאנחנו דנים בחסינות דיונית בעילה של אפליה ותום לב, זו לא אמירה שיש מקום להגיד אותה. לא ייתכן שהיועמ"ש יעביר את המסר שלא יעלה על הדעת שחברי הכנסת יקבלו את הטענה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ח"כ חיים כץ
צילום: עמית שאבי
מומלצים