שתף קטע נבחר

שוניות האלמוגים של אילת עוברת למסך המחשב

במעבדה לדימות ימי באוניברסיטת חיפה יצרו מודלים תלת מימדיים של שוניות האלמוגים באילת ברזולוציה גבוהה, המאפשרים מחקר אקולוגי ארוך טווח שיבחן את מידת השינויים בשוניות

שוניות האלמוגים במפרץ אילת צולמו לאחרונה בצילומי תלת מימד בטכניקה ייחודית, המאפשרת בניית מפה תלת מימדית של קרקעית הים. באוניברסיטת חיפה אמרו כי מפות אלו יהוו מאגר יידע שישמש למחקר אקולוגי ארוך טווח של מצב השוניות באילת.

 

 

"במהלך 2019 עמלנו רבות ביצירת עשרות מודלים תלת מימדיים של השוניות הטבעיות והמלאכותיות באילת בעומקים של עד 60 מטר, כולל חלק מאתרי הצלילה המפורסמים כמו 'הסטי"ל' או 'אתר הגנים היפנים'. בעזרת סקרים חוזרים, נוכל לכמת לדוגמה את הגדילה והשחיקה של האלמוגים ע"פ שטחים נרחבים, וכך להעריך את בריאות המערכת בצורה אוטומטית", אמר מתן יובל, תלמיד מחקר במעבדה לדימות ימי של אוניברסיטת חיפה שאחראית לצילומים.

 

שוניות האלמוגים באילת הינן מהצפוניות בעולם ומהעשירות ביותר מבחינת עושר ומגוון המינים. לאור שינויי האקלים והתחממות כדור הארץ, התחזיות לגבי מצבן העתידי של השוניות אינן אופטימיות, אך למרות זאת, שוניות האלמוגים באילת מפגינות עמידות גבוהה לתנאי קיצון, ועל כן מהוות עניין רב למחקר בנושאי ביולוגיה של אלמוגים ואקולוגיה של שוניות. אלא שמעקב אחר שינויים אקולוגיים במים היא משימה מורכבת שמעמידה אתגרים רבים בפני החוקרים. בעיקר, עכירות המים מקשה מאוד על צילום איכותי של האובייקטים השונים מתחת למים, וכך קשה ליצור מאגרי נתונים המבוססים על תמונות ולא על העין או הזיכרון האנושי.

 

מתוך צילום התלת מימד של האלמוגים (צילום: אוניברסיטת חיפה)
מתוך צילום התלת מימד של האלמוגים(צילום: אוניברסיטת חיפה)

 

במעבדה לדימות ימי, בראשותה של ד"ר טלי טרייביץ מהחוג לטכנולוגיות ימיות בבית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני באוניברסיטת חיפה, עובדים החוקרים על שיפורים טכנולוגיים שמאפשרים "לנקות" את הצילום התת ימי. לאחרונה סיימו חוקרי המעבדה בשיתוף עם ד"ר דריה אקיינאק פרוייקט ראשון מסוגו שבו הם שילבו את היכולות האחרונות בניקוי התמונה עם שיטת צילום הנקראית פוטוגרמטריה: צילום תמונות עוקבות המאפשרות יצירת מודל תלת מימדי ברזולוציה גבוהה. התוצאות יחודיות: קרקעית הים "קמה לחיים" על מסך המחשב: אם זו ספינה טרופה, שוניות אלמוגים או אפילו סלע בודד בקוטר של לא יותר ממטר, כשהחוקרים יכולים כעת לסובב את התמונה ולצפות באובייקט מכל כיוון שרק ירצו, "להיכנס" לתוך השונית או לתוך הספינה הטרופה או לעקוב אחר השינויים הקטנים ביותר בתצורות של קרקעית הים. מעבר לאפקט הוויזואלי המרשים, בעזרת סקרים חוזרים יוכלו החוקרים לחקור את השינויים האקולוגיים בשוניות האלמוגים בצורה יעילה יותר.

 

כעת עוברים החוקרים למפות את קרקעית הים התיכון, אזור שבו מחקר אקולוגי ארוך טווח הוא בעל חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל.

 

רוצים לראות עוד? כל המודלים התלת מימדיים שצולמו באילת נגישים ברשת: https://sketchfab.com/Marine_Imaging_Lab .

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת חיפה
האלמוגים בתלת מימד
צילום: אוניברסיטת חיפה
מומלצים