שתף קטע נבחר

נועה קירל כסמל לצבא במשבר זהות

פניו של צה"ל כפני הדור והכוכבת הכאילו-חיילת: מבולבל, מובך, צמא לאהבה, עסוק בתיקונים קוסמטיים בשביל לדגמן איזו חזות מדומיינת

 

נועה קירל ()
יום הגיוס של נועה קירל

קצת כמו פסטיגל או פרק של "הכפולה", גם המופע הזה בוים היטב. האזרחית נועה קירל הגיעה עם מיטב המותגים אל הבקו"ם הכמעט ריק, המצלמות צילמו, הכתבים ראיינו, ההורים דיגמנו התרגשות ישראלית, והכריזה קראה לחיילת לעתיד בשמה כמה פעמים בהטעמת יתר על מנת שתעלה לאוטובוס.

 

 

המדים, אם שאלתם, ישבו עליה בול, משל נתפרו למידותיה (ואולי לא משל). התמונה הופצה בכל הרשתות החברתיות של צה"ל. וכמו תמיד, כשההצגה נגמרת מכבים את האורות. קירל חזרה לבגדים אזרחיים, דילגה לאוטו של אבא ואמא ועד מהרה תגיע לנתב"ג - בדרך לחופשה בחו"ל.

 

בעולם של פייק ניוז, קירל הכאילו-חיילת היא בסך הכל עוד סימפטום בצבא מבולבל שנמצא במשבר זהות רציני. צבא שבלי למצמץ הקפיץ את מספר החיילים החרדים שהתגייסו על מנת לרצות קולות מסוימים. כל זה בזמן שמדינה שלמה נגררה לבחירות (פעמיים, אבל מי סופר) בגלל חוק גיוס שכולו מושתת על שקרים. צבא שרמז שהפיילוט של החיילות בשריון הופסק בגלל נתונים לא מספקים, אך גם כאן, כפי שפורסם, היה משחק בנתונים כדי לרצות קולות אחרים. במבחן האמינות, צה"ל זוכה בתקופה האחרונה לציון נמוך מאוד.

 

כאשר בדובר צה"ל התבקשו להגיב על מודל הגיוס המשונה של קירל, הם העבירו בין היתר את המשפט המופלא הבא: "החיילת התגייסה למסלול טאלנט שם תקבל יחס שווה כמו כל החיילים". התגובה המביכה הזאת היא כל הסיפור בקליפת אגוז: הלא "מסלול טאלנט" וה"יחס שווה" הם בהגדרה הפכים. אבל כשמה שחשוב זה היח"צ, אפשר להתל גם בהיגיון הבריא של הציבור.

 

פניו של צבא העם כפני הדור: מבולבל, מובך, צמא לאהבה, עסוק בתיקונים קוסמטיים בשביל לדגמן איזו חזות מדומיינת. לפעמים נדמה כי מה שמפעיל את המנועים של הגוף העצום הזה הוא פשוט הרצון לרצות את אותו "עם" שהוא מתיימר לייצג.

 

אז כל הכבוד לחיילת נועה על גיוסה לצה"ל, נאחל לה המון בהצלחה, ובאותה הזדמנות נציע לגוף הגדול שמאחוריה להחזיר לנו את האמון בו. זה די קל, כל מה שנדרש זה לשנות חזרה את המשוואה - להתמקד במהות ולא בנראות.

 

  • חן ארצי סרור היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים