שתף קטע נבחר

הברחות הקוקאין באל על: "חיכיתי למעצר. ניסיתי להפסיק - אבל כבר הייתי בפנים"

כך פעלה תעשיית ההברחות במטוסי אל על מדרום אפריקה: עד המדינה בפרשה תיאר בבית המשפט כי "'האחים' היו שולחים ליוהנסבורג בלדרים מטעמם, אנחנו הוצאנו להם את הסמים לרכב מחוץ לנתב"ג - ושם האיש שלהם היה לוקח את זה". הוא פירט גם כיצד הבריח כסף, זהב ויהלומים

 

 

 

"היה לי ברור שאני תחת מעקבים והאזנות. היו יותר מדי סימנים. ביום המעצר מצד אחד הייתה הקלה גדולה - ומצד שני התנאים מאוד קשים". עד המדינה בפרשת הברחות הקוקאין במטוסי אל על מדרום אפריקה לישראל תיאר ביום חמישי בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בתל אביב את השתלשלות העניינים עד לרגע מעצרו. "כאילו חיכיתי לזה. הגעתי שלוש פעמים לתחנת גלילות ולא ידעתי אם לעשות את הצעד הזה או לא. ניסיתי בדרך-לא-דרך להפסיק, אבל כבר הייתי בפנים". כך, לדבריו, פעלה מכונת ההברחות: "בנינו תוכנית. 'האחים' שולחים ליוהנסבורג בלדרים מטעמם ואנחנו מוציאים להם את הסמים לרכב מחוץ לנתב"ג, שם האיש שלהם לוקח את זה".

 

כזכור, לפני כשנה הגישה פרקליטות מחוז ת"א כתבי אישום חמורים נגד תשעה נאשמים שבמסגרתם תואר הקשר בין עד המדינה - שעבד שנים ארוכות במערך הביטחון של חברת התעופה - לבין עבריין המרצה מאסר ממושך, שהפעיל מהכלא נאשמים נוספים שחברו יחד כדי לייבא את הסם דרך נמל התעופה בן גוריון, בשיתוף רמי יוגב, לשעבר בכיר באגף הביטחון באל על. הוא הדגיש כי "יוגב לא הכיר אותם (את 'האחים'). בהתחלה אמרתי לו שמדובר בזהב. אני תיאמתי איתו הכול".

 

החשוד המרכזי בפרשת אל על (צילום: מוטי קמחי)
רמי יוגב, הנאשם המרכזי בפרשה(צילום: מוטי קמחי)

במהלך עדותו סיפר העד איך הבריח כסף, זהב ויהלומים דרך הגבולות לישראל תוך שהוא משתמש באישורי המעבר שלו. "ב-1990 קיבלתי תפקיד בכיר באל על. הייתי רשאי להסתובב כמעט בכל מקום - כולל כניסה לשטח האווירי והטרמינלים". לדבריו, את מעשיו הפליליים החל עם הברחת מטילי זהב שנשא בתיק קטן: "הכרתי אדם בשם ביל באחת הטיסות. הוא ביקש ממני לעזור לו להעביר כסף ומטילי זהב לישראל. הוא טען שהוא נתקל בבעיות לעשות זאת. הוא הכניס אותם לנמל התעופה - אני קיבלתי את זה בכניסה למטוס והעברתי בנתב"ג אחרי הנחיתה. מטיל זהב אחד שווה בסביבות 36 אלף דולר".

 

במרוצת השנים גבר עיסוקו בהברחות. הוא סיפר על שני אחים שהכיר, ש"טענו שיש להם 'סמים מקולקלים' והם רוצים להוציא אותם מישראל להולנד. אמרתי להם: 'תשמעו, אתם יודעים מה? אני יכול להביא לכם את זה לפרנקפורט שבגרמניה'. היה לי שם אישור מעבר. העברתי את התיק שלהם עם סמים בגודל של כדורי טניס. אבקה לבנה עטופה בניירות כסף".

 

לאחר מכן, לדברי העד, נעלם זוג האחים ולא שילם לו: "אמרתי לחבר, 'בוא נעשה להם תרגיל'. נתתי לו סמן לייזר ואמרתי לו שיעמוד במרחק מסוים וברגע שארים את היד - הוא יסמן אחד מהם כדי שיחשוב שצלף מכוון אליו רובה. נפגשתי איתם, אחד מהם הגיע עם רכב מסוג BMW והאח הנוסף חיכה בחוץ עם כלב רוטוויילר. אמרתי להם, 'אל תחפשו לעשות שטויות. אנחנו לא לבד'. עשינו את התרגיל וזה עבד. בסוף הם שילמו לי".

 

על הברחות הכסף סיפר: "כל ההעברות התבצעו דרך פרנקפורט. הבאתי אדם נוסף איתי, אמרתי לו לשבת בבית קפה ב'שרוול' שמוביל לשער העלייה למטוס. הייתי מניח תיק ליד רגליו - וממשיך הלאה. בישראל נחתנו בטרמינל 1, ירדתי עם האוטובוס הראשון של הנוסעים ובמקום להיכנס פנימה הלכתי לחלק הדרומי של הבניין, לאזור המנהלתי של אל על. יצאתי מהדלת המסתובבת ישירות לרכב, זרקתי את התיק וחזרתי לאוטובוס האחרון של הנוסעים כדי לא לעורר את חשד משטרת הגבולות".

 

אחרי הכסף הגיעו היהלומים. "הכרתי יהודי מבלגיה", סיפר העד, ואמר שגייס לראשונה את רמי יוגב - שהחליף אותו בתפקידו ב-2010, "כדי שיכניס את היהלומים לארץ. הוא היה ראש אגף הביטחון. כל אחד קיבל את הנתח שלו. אני שילמתי ליוגב".  

עו
עוה"ד שורר, חצרוני, פרידמן, יצחקי, יוחאי, דותן ונהרי(צילום: אביגיל עוזי, תמר מצפי, מוטי קמחי, חיים הורנשטיין)

בשבוע שעבר, רגע לפני עדות עד המדינה, הגיע האסיר חנניה כנפו, אחד הנאשמים המרכזיים שהורשע בתיק, להסדר טיעון עם הפרקליטות. הוא נשלח לעשר שנות מאסר, מתוכם כמעט כמחצית ירצה בחופף למאסרו הקודם. שאר הנאשמים מכחישים את המיוחס להם.

 

עו"ד חיים יצחקי, יגאל דותן ומשה יוחאי, סנגוריו של כנפו, מסרו כי "בתיק נחשפו בעיות ראייתיות משמעותיות, שהובילו למחיקה של עשרה אישומים של ייבוא קוקאין בכמות מצטברת של כ-130 ק"ג. התוצאה המעשית היא שמרשנו הורשע באישום אחד בלבד וירצה עונש ארבע שנים ועשרה חודשים, שיצטברו לעונש מאסר שאותו הוא מרצה בלאו הכי בגין עבירה קודמת". בתיק מייצגים גם עורכי הדין שחר חצרוני שי שורר, גיל פרידמן ושרון נהרי, ציון אמיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים