שתף קטע נבחר

הוא לא לחץ יד, היא קרעה את נאומו: טראמפ מול פלוסי ב"מצב האומה"

בנאום השנתי של נשיא ארה"ב, שארך 81 דקות, לא הוזכר הליך ההדחה במילה. טראמפ התייחס ל"עסקת המאה" ואמר כי מטרתו "לייצב את האזור". הוא לא לחץ את ידה של יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, והיא קרעה את תמלילי נאומו בסיום. צפו בעימות בין השניים

 

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא הלילה (בין שלישי לרביעי) את נאום "מצב האומה" השלישי שלו בפני הקונגרס האמריקני. התנהלותם של טראמפ ויושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי בתחילת הנאום ובסופו שיקפה את הקיטוב והמתיחות במערכת הפוליטית, כאשר שניהם חרגו מכללי הטקס המקובלים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הנאום, שנישא בפתחה של שנת בחירות ועל רקע הליך ההדחה שהתנהל נגד טראמפ ויגיע לסיומו הלילה, נפתח בצעקות "ארבע שנים נוספות!" מצד חברי הקונגרס הרפובליקנים שישבו באולם. טראמפ עלה לבמה ומסר את תמליל נאומו לסגן הנשיא מייק פנס ולפלוסי. היו"ר הושיטה את ידה כדי ללחוץ את ידו של הנשיא, אך הוא התעלם ממנה והסתובב לעבר הנוכחים באולם.

 

פלוסי, שמנהיגה למעשה את המפלגה הדמוקרטית והובילה את הליך ההדחה נגד טראמפ, הביעה את מחאתה נגד הנשיא האמריקני בסיום נאומו וקרעה את תמלילי הנאום בפנים חתומות ולעיני המצלמות, בעוד הרפובליקנים באולם מוחאים כפיים וטראמפ עומד מאחורי הדוכן, לאחר נאום שארך 81 דקות. בצאתה מהאולם התייחסה פלוסי לתקרית ואמרה לכתבים כי "זה היה המעשה האדיב בהתחשב בחלופה".

נשיא ארה
פלוסי קורעת את תמלילי נאום הנשיא(צילום: AP)
 

ה נשיא דונלד טראמפ נאום מצב האומה ב קונגרס וושינגטון ארצות הברית ארה
מציג את הישגיו ומתעלם מפלוסי. טראמפ בנאום מצב האומה(צילום: AP)

ה נשיא דונלד טראמפ נאום מצב האומה ב קונגרס וושינגטון ארצות הברית ארה
דוחה את ידה המושטת: טראמפ מתעלם מפלוסי(צילום: AP)

טראמפ התייחס בנאומו למתווה עסקת המאה שהציג בשבוע שעבר לשלום בין ישראל לפלסטינים. "הכרזתי על תוכנית פורצת דרך לשלום בין ישראל לפלסטינים. מתוך הכרה בכך שכל ניסיונות העבר כשלו, עלינו להיות נחושים ויצירתיים בכדי לייצב את האזור ולתת למיליוני צעירים את השינוי לעתיד טוב יותר".

 

בנאום התפאר טראמפ בהישגיו וטען: "מצב האומה חזק יותר מאי-פעם". הוא פרש את הישגיו הכלכליים: "הכלכלה טובה מאי-פעם, יצרנו שבעה מיליון מקומות עבודה חדשים". הוא הוסיף כי גם מבחינת בטיחות הגבולות המצב מעולם לא היה טוב יותר. "העולם שוב מכבד את אמריקה", אמר טראמפ.

 

במהלך הנאום כולו טראמפ השווה את מדיניותו לזו של קודמו בתפקיד ברק אובמה. הוא כינה את ממשל אובמה "כושל" מספר פעמים במהלך הנאום.

 

לרגעים התנהל נאומו של טראמפ כמעין תוכנית אירוח בהנחייתו, כאשר פעם אחר פעם הציג אורחים שישבו בקהל, ולעיתים הפתיע אותם. כך למשל כשדיבר על מאמציו להשיב את הכוחות האמריקניים מאפגניסטן, הוא הפתיע את אשתו וילדיו של חייל המשרת באפגניסטן וקרא לחייל להיכנס לאולם. הוא צעד פנימה, נישק וחיבק את בני המשפחה ההמומים.

 

כמו כן הכריז טראמפ על הענקת מדליית החירות הנשיאותית לשדרן הרדיו השמרני ראש לימבו, שהודיע לאחרונה שהוא חולה בסרטן ריאות מתקדם. לימבו ישב בקהל לצד הגברת הראשונה, מלניה טראמפ, שהעניקה לו את המדליה בו במקום. טראמפ גם הודיע על הענקת מלגת לימודים לבתה של אם חד הורית, בעוד שתיהן ישבו ביציע.

ה נשיא דונלד טראמפ נאום מצב האומה ב קונגרס וושינגטון ארצות הברית ארה
חברי הקונגרס מריעים לטראמפ במהלך הנאום(צילום: EPA)


ה נשיא דונלד טראמפ נאום מצב האומה ב קונגרס וושינגטון ארצות הברית ארה
"הנשיא האמיתי של ונצואלה". טראמפ על גוואידו(צילום: AFP)

טראמפ התייחס למחאות נגד המשטר באיראן ואמר: "בחודשים האחרונים ראינו איראנים גאים משמיעים את קולם נגד שליטיהם המדכאים. על המשטר האיראני לנטוש את רדיפתו אחר נשק גרעיני, להפסיק להפיץ טרור, מוות והרס. בגלל העיצומים החזקים שלנו, הכלכלה האיראנית כושלת מאוד".

 

הוא ציין כי על אף הסנקציות "אנחנו יכולים לעזור להם עם המצב בפרק זמן קצר, אבל אולי הם גאים מדי או מטופשים מכדי לבקש עזרה זו - אנחנו כאן. נראה באיזו דרך הם בוחרים, זה לגמרי תלוי בהם".

 

במהלך נאומו התייחס טראמפ גם למצב בוונצואלה, הוא כינה את נשיא המדינה ניקולס מדורו "שליט לא לגיטימי" וציין כי הממשל האמריקני עומד לצידו של מנהיג האופוזיציה חואן גוואידו, שנכח באולם בזמן הנאום. טראמפ אמר כי גוואידו הוא הנשיא של ונצואלה ופנה אליו: "תמסור לאזרחים כי אנחנו תומכים במאבקם לחופש". גוואידו זכה למחיאות כפיים מכל יושבי האולם, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פלוסי קורעת את הנאום
צילום: AP
מומלצים