שתף קטע נבחר

בול בזמן: בול חדש לציון 100 שנה להסתדרות

מדי שנה מנפיק השירות הבולאי בישראל כ-40 בולים חדשים והשבוע הושק בול חדש לציון חגיגות מאה שנה להסתדרות. "זו הזדמנות מיוחדת להעביר מסרים של שוויון ולקחת חלק באירועי המאה של ארגון שהיה שותף מוביל להקמת המדינה", אמרה מירי ניסטור המעצבת

בשיתוף ההסתדרות

 

לכל מדינה יש את סמלי הריבונות שלה, החל מדגל דרך המנון, חוקים ולעיתים גם שטרות כסף, וכמובן - הבולים. מידי שנה מנפיק השירות הבולאי כ-40 בולי דואר חדשים שמוקדשים לאישים, למוסדות ולאירועים בולטים בחייה של מדינת ישראל. מאז הקמת המדינה, ולאורך השנים, בולי ישראל תופסים מקום של כבוד בבולאות העולמית, זוכים לעניין רב ונחשבים למבוקשים על ידי האספנים.

 

לרשימה המכובדת של בולי מדינת ישראל הצטרף השבוע בול חדש שמציין מאה שנה להקמת ההסתדרות. "הבולים מייצגים את המדינה ואת ההיסטוריה שלה, ואנו גאים בכך שדואר ישראל והשירות הבולאי, בחרו להצדיע לארגון שמוסדותיו מילאו תפקיד מוביל בהקמת המדינה", אמר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בישיבת ההנהגה של הארגון שבמהלכה נחשף לראשונה הבול. "העובדים הם הכוח שמניע את הכלכלה המקומית ואת המשק הישראלי, ובתור הבית של העובדים בישראל, נמשיך להגן על הערכים שבדמותם נבנתה מדינת ישראל ותהיה רשת הביטחון של העובדים גם במאה השנים הבאות".

 

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי (מימין), מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ומנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין (צילום: באדיבות ההסתדרות)
יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי (מימין), מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ומנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין(צילום: באדיבות ההסתדרות)

הבול הושק במעמד ארנון בר-דוד, יו"ר ההסתדרות; דני גולדשטיין, מנכ"ל הדואר; אלחנן שפירא, מנהל השירות הבולאי, וכן מנכ"ל ההסתדרות, עו"ד אופיר אלקלעי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, ויו"ר ועד העובדים הארצי של דואר ישראל, שמעון פרג'ון ואחרים.

 

בול לציון מאה שנה להסתדרות (צילום: באדיבות ההסתדרות)
בול לציון מאה שנה להסתדרות(צילום: באדיבות ההסתדרות)

הבולים מייצגים את ערכי המדינה

"בולי ישראל הם מסמכים רשמיים של המדינה", הסבירה חנה כהן, מנהלת תחום עיצוב והנפקת בולים בשירות הבולאי,"מעבר לשימוש היום יומי בהם כאמצעי תשלום עבור העברת מכתבים, הם מייצגים בתוכן שמופיע בהם את עמדותיה של המדינה, את הערכים שבהם היא דוגלת, ואת המוסדות והאישים שתורמים לקיומה".

 

האישים והמוסדות שזוכים לקבל הצדעה בולאית נבחרים על ועדת תכנון בשירות הבולאי שמתכנסת אחת לשנה. "הוועדה בוחנת את ההצעות הרבות לבולים חדשים שהועלו, הן על-ידי הציבור והן עלי די המוסדות השונים", מספרת כהן.

מעצבת הבול מירי ניסטור (מימין), יו"ר אגף הסברה בהסתדרות יניב לוי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי, מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, יו"ר ארגון עובדי הדואר שמעון פרג'ון, מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין ומנהל השירות הבולאי אלחנן שפירא (צילום: באדיבות ההסתדרות)
מעצבת הבול מירי ניסטור (מימין), יו"ר אגף הסברה בהסתדרות יניב לוי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי, מנכ"ל ההסתדרות אופיר אלקלעי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, יו"ר ארגון עובדי הדואר שמעון פרג'ון, מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין ומנהל השירות הבולאי אלחנן שפירא(צילום: באדיבות ההסתדרות)
 

"מבין ההצעות, מורכבת רשימה של בולים המועברת לאישור ממשלת ישראל. בעקבות החלטת הממשלה, מבצע השירות הבולאי תחקיר יסודי, ומגבש את התוכן שיופיע על גבי הבול. את תוצאות התחקיר מעבירים למעצבים הגרפיים שמוזמנים להציע את העיצוב שלהם".

 

"הזדמנות מיוחדת להעביר מסרים של שוויון"

את העיצוב המנצח לבול בוחרת ועדת שיפוט, אומרת כהן. "הוועדה המתכנסת בשירות הבולאי, בוחנת את תוצרי העבודה של המעצבים ובוחרת את היצירה המוצלחת ביותר. הרכב הוועדה כולל את הנהלת השירות הבולאי, חברי אגודת המעצבים הגרפיים, אנשי אקדמיה לאומנות מהאוניברסיטאות, מרצים בבצלאל, ונציגים של משרדי הממשלה המתאימים. ההרכב המגוון של הוועדה נועד להבטיח שהעיצוב המנצח הוא זה אשר הצליח להעביר את המסר בצורה הברורה ביותר ובעיצוב מיוחד וחדשני".

 

מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין (מימין), יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ומירי ניסטור (צילום: באדיבות ההסתדרות)
מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין (מימין), יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ומירי ניסטור(צילום: באדיבות ההסתדרות)
  

בול ההצדעה החדש עוצב על ידי מעצבת הבולים הוותיקה מירי ניסטור, שבין עבודותיה הקודמות בול המאבק בסרטן השד, בול לחגיגות 60 שנה למדינת ישראל, בול להנצחת זכרו של אריק איינשטיין ובול המוקדש לשפת הסימנים. הצעתה של ניסטור נבחרה בהליך תחרותי בו לקחו חלק בכירי המעצבים בתחום.

 

"המסר העיקרי שהיה חשוב לי להעביר בבול הוא שההסתדרות היא בית לכל העובדים במדינה ומייצגת את קשת הגוונים של החברה הישראלית", אמרה ניסטור. "כדי לחבר עבר עם עתיד לקומפוזיציה של הבול, שאבתי השראה מכרזות עבר שעוצבו עבור ההסתדרות בעשור הראשון למדינה. הקפדתי על שפה ויזואלית נקייה ועכשווית, תוך שימוש בגווני הכחול שמופיעים גם בדגל ישראל וגם בלוגו ההסתדרות. עבורי, זו הזדמנות מיוחדת להעביר מסרים של שוויון ולקחת חלק באירועי המאה של הארגון".

מירי ניסטור עם הבול שעיצבה (צילום: באדיבות ההסתדרות)
מירי ניסטור עם הבול שעיצבה(צילום: באדיבות ההסתדרות)

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הודה לדואר ישראל ולשירות הבולאי ואמר: "נמשיך למנף את עוצמתה של העבודה המאורגנת כדי להבטיח שהעובדים בישראל, בדיוק כמו הדמויות שמופיעות על הבול – יהיו תמיד זקופי קומה, ויביטו למעלה וקדימה – אל העתיד". 

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד (מימין) ומנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין (צילום: באדיבות ההסתדרות)
יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד (מימין) ומנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין(צילום: באדיבות ההסתדרות)
    

גולדשטיין חתם ואמר שהוא גאה להשיק את הבול וציין כי מדובר "בביטוי נוסף להכרה בהסתדרות ותרומה לעובדים בישראל".

 

בשיתוף ההסתדרות

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות ההסתדרות
מציגים את הבול החדש
צילום: באדיבות ההסתדרות
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים