שתף קטע נבחר

כך זכה בעלי חברה שהעלים מס בעונש קל

בן 57 הגיש חשבוניות פיקטיביות בסך 2.2 מיליון שקל, אבל השופט שלמה בנג'ו בחר להתחשב בהודאתו המיידית. העונש: קנס סמלי ושל"צ

בית משפט השלום בחיפה חרג לאחרונה ממתחם העונש המקובל בעבירות מס חמורות, וגזר עונש קל של 240 שעות שירות לתועלת הציבור (של"צ) וקנס בסך 24 אלף שקל על בעלי חברה (57) שהגיש חשבוניות פיקטיביות בסך 2.2 מיליון שקל במטרה לנפח את ההוצאות ולהתחמק מתשלום מס. השופט שלמה בנג'ו אימץ את עמדת שירות המבחן שהמליץ על ענישה "חינוכית" בלבד.

 

המס הגלום בחשבוניות הפיקטיביות היה כ-335 אלף שקל, סכום המהווה את שיעור הנזק שנגרם למדינה. שירות המבחן ציין שהנאשם הוא אדם נורמטיבי וכי מדובר במעידה חד-פעמית של מי שעצם ניהול הליך משפטי נגדו מהווה "גורם התרעתי משמעותי" עבורו. עוד צוין כי תפקודו תקין, ומאפייני אישיותו מלמדים על סיכון נמוך לחזרה על התנהגות או מעשים דומים בעתיד.

 

מנגד, המדינה טענה שיש לגזור על הנאשם לפחות שישה חודשי מאסר, וזאת לנוכח ריבוי העבירות, חומרת המעשים והתכנון הכרוך בהם. לשיטתה, בנסיבות המקרה מתחם הענישה נע בין 6 ל-18 חודשי מאסר, אולם היא הייתה מוכנה להסתפק בעונש ברף התחתון מאחר שהנאשם שילם את החוב ("הסיר את המחדל") וכן הודה במיוחס לו.

 

השופט בנג'ו הזכיר כי השתמטות ממס היא "רעה חולה הפוגעת בקופת המדינה". הוא הציגמקרים דומים מן העבר והבהיר כי ישנו "מנעד ענישה רחב" בסוג זה של עבירות, החל ממאסר שניתן לרצות בעבודות שירות ועד מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

עם זאת, השופט שוכנע שבמקרה הנדון מוצדק לחרוג ממתחם העונש מטעמי שיקום. הוא התחשב בכך שמעשיו של הנאשם לא משקפים את התנהלותו, והחשוב מכל – הוא "הסיר את המחדלים וריפא את הנזק שנגרם לקופת אוצר המדינה".

 

בפסק הדין הובהר כי אמנם הסרת המחדל אינה תחליף לענישה, אולם במקרה זה היא נעשתה בשלב מוקדם מאוד של ההליך, דבר שבעיניו מלמד על חרטה ועל "קבלת אחריות אמיתית ומיידית". שיקול נוסף לזכות הנאשם היה שיתוף הפעולה המיידי שלו עם רשויות החוק, כאשר הודה בהזדמנות הראשונה, מיד עם תחילת החקירה לפני כחמש שנים.

 

על כך הוסיף השופט את חלוף הזמן, שהרי דובר על עבירות שבוצעו בשנים 2014-2015., ומתח ביקורת על המדינה כשציין כי "מדובר בשיהוי לא מבוטל עד להגשת כתב אישום, כאשר אין בצדו של השיהוי הסבר מניח את הדעת".

 

בהמשך נכתב: "ההתרשמות הכוללת של בית המשפט, היא כי מדובר באדם בעל ערכים נורמטיביים, המנהל אורח חיים תקין, בכל מישורי חייו, נעדר מאפייני התנהגות עברייניים. העבירות בהן הורשע נעברו עקב התנהלות קלת דעת, ולא כחלק ממערך התנהגותי עברייני המשקף את הליכותיו של הנאשם".

 

בנוסף לשעות תועלת הציבור וקנס, נגזרו על הנאשם שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, וכן התחייבות כספית בסך 35 אלף שקל להימנע תוך שנתיים מהיום מביצוע אותן עבירות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: לא צוין
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד זוהר ניסים
  • עו"ד אורן סבן עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ארז שטיינר
עו"ד אורן סבן
צילום: ארז שטיינר
מומלצים