שתף קטע נבחר

ישראל מתגייסת להגנה העולמית נגד אסטרואידים

ישראל הצטרפה לרשת ההגנה מפני אסטרואידים, שבה חברות 20 סוכניות חלל מרחבי העולם. תפקידה של הרשת הוא להתריע בזמן אמת בפני מקבלי ההחלטות על איום פוטנציאלי לצורך הגנה עתידית על תושבי כדור הארץ

אחרי שפיתחה את כיפת ברזל, שרביט קסמים וטיל החץ מצטרפת ישראל למערכת ההגנה העולמית מפני אסטרואידים ותתרום מהידע והיכולות שלה להגנה על האנושות.

  

מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר יחד עם נציג סוכנות החלל הישראלית בוועדת החלל באו"ם, הראל בן עמי, חתמו אמש (יום ה') בווינה על הסכם המגדיר את תרומתה של ישראל במערכת ההגנה הפלנטרית מפני אסטרואידים שהקים האו"ם, International Asteroid Warning Network - או בקיצור: IAWN.

 

 

רשת ההגנה מפני אסטרואידים IAWN הוקמה בשנת 2013 ותפקידה לנטר ולאפיין גופים קרובי ארץ (אסטרואידים ושביטים) ובמקרה אמת להתריע בפני מקבלי ההחלטות על איום פוטנציאלי לצורך הגנה עתידית על תושבי כדור הארץ. ברשת ההגנה הפלנטרית חברות כיום 20 סוכנויות חלל ומוסדות, ביניהן נאס"א סוכנות החלל האירופית.

 

כחלק מהשתתפות האקטיבית של ישראל במערך, יבצעו פרופ' ערן אופק וד"ר דוד פולישוק ממכון ויצמן למדע מחקר במימון סוכנות החלל הישראלית, שיסייע לרשת ההגנה הפלנטרית. החוקרים יעזרו בנתונים מ-ZTF, סקר השמיים של המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קל-טק), על מנת לזהות אסטרואידים קרובים במיוחד לכדור הארץ.

 

מנהל סוכנות החלל הישראלית, אבי בלסברגר  ( )
מנהל סוכנות החלל הישראלית, אבי בלסברגר ( )

הראל בן עמי, נציג ישראל ברשת ההגנה מפני אסטרואידים  ()
הראל בן עמי, נציג ישראל ברשת ההגנה מפני אסטרואידים

 

מיד עם גילוי האסטרואידים הקרובים, החוקרים מתכוונים להפנות אליהם את המצלמה המהירה המחוברת לטלסקופ שבמצפה הכוכבים על שם וייז שבנגב. וכך, באמצעות אלגוריתם מיוחד שפיתחו, הם ינתחו את תכונותיו - גודלו, צורתו ומהירות סיבובו.

 

הצטרפותה הפעילה של מדינת ישראל לרשת ההגנה מפני אסטרואידים מחזקת את מעמדה של ישראל כמדינה מובילה בתחום החלל ובשיתופי הפעולה הבינלאומיים. בעשור האחרון חתמה סוכנות החלל הישראלית על 11 שיתופי פעולה בתחום החלל עם סוכנויות חלל מובילות בעולם.

 

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בירך על החתימה ואמר: "הישג וגאווה ישראליים להיות חלק מוועדת האומות המאוחדות שמובילה את תחום ההגנה על כדור הארץ. מדינת ישראל תמשיך להיות בחזית החדשנות וההובלה בפיתוח הטכנולוגיה ולתרום מהידע וממיטב המוחות שלנו למען האנושות כולה".

 

בלסברגר אמר במהלך החתימה על הצטרפות ישראל: "הצטרפותה של ישראל ל-20 הסוכניות המובילות בתחום תאפשר לנו להיות חלק משמעותי מרשת שתפקידה להגן על כדור הארץ ועל האנושות מפני פגיעות אסטרואידים. נמשיך לקדם שיתופי פעולה שיציבו אץ ישראל בחוד החנית של החלל בעולם".

 

בן עמי אמר כי הוא מתרגש לקחת חלק ברשת ההגנה הפלנטרית: "אני שמח שהצלחנו לחבר את ישראל לרשת ההגנה הפלנטרית העולמית. כולי תקווה ותפילה שנוכל בעתיד להוכיח לעולם שטובי המוחות מצויים בישראל ואנו מתגייסים להציל חיים ברחבי העולםגם באמצעות סוכנות החלל הישראלית"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים