שתף קטע נבחר

רוסיה מאשימה: התקיפה הישראלית בדמשק סיכנה מטוס עם 172 נוסעים

משרד ההגנה במוסקבה טוען כי תקיפת ישראל בלילה שבין רביעי לחמישי בדמשק סיכנה טיסה אזרחית ובה 172 נוסעים. רוסיה: "חיל האוויר הישראלי משתמש במטוסים אזרחיים כהגנה מפני נ"מ. לישראל לא אכפת מאזרחים שעלולים להיפגע". צפו בצילום המכ"ם: כך נראה התמרון החריג של המטוס

 

 

משרד ההגנה במוסקבה טוען כי תקיפת ישראל בלילה שבין רביעי לחמישי בדמשק סיכנה טיסה אזרחית ובה 172 נוסעים. לפי צבא רוסיה, מטוס איירבוס 320 ניסה לנחות בנמל התעופה בדמשק ונאלץ לנחות בשדה התעופה חמימים שבצפון-מערב המדינה בשל גל התקיפות. ברשת RT הרוסית ציינו כי זו הייתה נחיתת חירום. לפי הדיווחים, בגל התקיפות נהרגו 23 בני אדם בהם גם אזרחים איראנים. בתמונה הבאה: צילום המכ"ם - נסיקה פתאומית ושינוי כיוון מדמשק צפונה.

המטוס הסורי משנה את כיוונו בעקבות תקיפה צה
המטוס נאלץ לבצע תמרון חריג, לנסוק בזמן נחיתה ולעבור לשדה תעופה אחר
 

המטוס נקלט במכ"מי תעופה כשנאלץ לסטות בתמרון חריג לנמל התעופה חמימים. מדובר באיירבוס A320 של חברת התעופה הסורית CHAM WINGS שהיה טיסה מנג'ף בעיראק לדמשק (6Q514). נתוני השידור מהמטוס מראים את האירוע במלואו. המטוס התקדם מאוד בנחיתה בשעה 01:15 והיה בגובה 6,575 רגל בלבד מהקרקע. אז התרחשה התקיפה בסוריה שגרמה לו לנסוק מיד. הוא החל לבצע תמרון חריג מאוד מעל סוריה עד שלבסוף נחת בשדה התעופה בחמימים סמוך לעיר לטקיה.

 

דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב אמר כי ישראל מודעת היטב לנתיבי הטיס האזרחיים מסביב לדמשק הפעילים ביום ובלילה. לדבריו, "פעולות פזיזות שכאלו מוכיחות שלמקבלי ההחלטות בישראל לא אכפת מאזרחים שעלולים להיפגע. רק בזכות הפעולות המיידיות של פקחי הטיסה בנמל התעופה של דמשק והפעולות היעילות של מערכת התעבורה האווירית, הצליח האיירבוס A320 לנחות בשדה התעופה החלופי הקרוב ביותר", אמר הדובר.  

  ()
התקיפה בסוריה בליל אמש

לפי ההודעה הרוסית מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי שיגרו שמונה טילי אוויר-קרקע ליעדים בפרברי דמשק מבלי שנכנסו למרחב האווירי הסורי. במוסקבה האשימו כי "זו הפכה לשיטת עבודה עבור חיל האוויר הישראלי להשתמש במטוס אזרחי כמגן מפני מערכות הנ"מ הסוריות".

 

 

מרכז המעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמושבו בבריטניה, דיווח שלפחות 23 בני אדם נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל בדמשק ובאזורים נוספים בסוריה - ושלושה מהם היו אזרחים איראנים. בארגון ציינו כי 15 מההרוגים משתייכים למיליציות הפרו-איראניות הפועלות במדינה. מתוכם, חמישה הם אזרחים סורים והאחרים בעלי אזרחות זרה - כששלושה הם כאמור איראנים. שמונת ההרוגים האחרים במתקפה לפי הדיווח שייכים לצבא אסד, אחד מהם קצין. לפי סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה, "סאנא", שמונה חיילים של אסד "נפצעו" בתקיפה, ונגרם נזק לרכוש.

 

בארגון ציינו בלילה הקודם כי התקיפה כוונה נגד יעדים של המשטר הסורי והמיליציות הפרו-איראניות צפונית לדמשק ובשדה התעופה אל-מאזה, ונגד אתר למחקרים מדעיים בפרברי דמשק. בהודעתו המעודכנת אמש ציין מרכז המעקב שמקרי המוות התרחשו בפרברי דמשק וגם באזור דרעא.

הריסות לאחר תקיפות חיל האוויר בדמשק ()
נזקי התקיפה בדמשק

הריסות לאחר תקיפות חיל האוויר בדמשק ()

לפי הדיווח, "טילים רבים" פגעו ביעדים של משטר אסד ושל איראן באזורים הללו. עוד דווח כי אש פרצה באתרים של המשטר הסורי והמיליציות האיראניות ב"מרכז למחקרים מדעיים" באזור ג'מראיא, פרבר של דמשק. מערכות ההגנה האווירית הסוריות הצליחו ליירט חלק מהטילים, אך הרוב לפי הדיווח פגעו במטרות שלהם.

 

בהמשך אמר גורם צבאי סורי לסוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה, סאנא, כי מטוסים תקפו בשני גלים - האחד ב-01:12 בלילה באזור דמשק שבו נפגעו כמה אתרים צבאיים. בגל השני ב-01:41 נפגעו אתרים צבאיים באזור דמשק, דרעא וקונייטרה שבגולן הסורי. הוא סיפר כי טילים שוגרו ממטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי מעל רמת הגולן ודרום לבנון והתהדר בכך שמערכות ההגנה הסוריות הצליחו ליירט מספר רב של טילים.

הריסות לאחר תקיפות חיל האוויר בדמשק ()

הריסות לאחר תקיפות חיל האוויר בדמשק ()
 

כמה שעות לפני התקיפה, שלשום בשעה 19:00, זוהה מטוס מטען איראני מדגם בואינג 747 של Saha Airlines, הנמצאת בבעלות משמרות המהפכה האיסלאמית, שעשה את דרכו חזרה מדמשק לטהרן. המטוס זוהה בגובה שיוט על תוואי המסלול ששימש להעברת תחמושת מטהרן לסוריה.

 

למרות שהמטוס לא שידר במהלך מסלולו כדי לא להיחשף הוא נקלט בטכנולוגיית MLAT. טכנולוגיה זו מאפשרת קליטה של המטוס מכמה מקלטים שונים כך שתוכנת מחשב מצליחה לחשב את מיקומו המדויק על אף שלא שידר ולא רצה להיחשף. יצוין כי לפי דיווחים זרים ישראל תקפה בעבר באזור נמל התעופה בדמשק בעקבות טיסות של מטוסי תובלה שהביאו ציוד צבאי מאיראן.

 

לפני כשנה וחצי אבד הקשר עם מטוס מודיעין של צבא רוסיה מסוג איליושין 20 בזמן תקיפה בלטקיה שבסוריה, אשר יוחסה לישראל. המטוס נעלם במרחק של כ-35 ק"מ מחופי העיר הסורית. ברוסיה טענו אז כי ישראל עדכנה את הרוסים דקה לפני התקיפה, וכי המטוס הופל על-ידי צבא סוריה. לפי הרוסים, המטוס עבר בדרכן של מערכות ההגנה האווירית הסוריות. ברוסיה האשימו אז את ישראל בהפלת המטוס, וטענו כי פעולותיה של ישראל היו "חסרות אחריות", שהובילו למותם של 15 רוסים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטוס נאלץ לנסוק ולעבור לנחיתה בשדה תעופה אחר
מומלצים