שתף קטע נבחר

אוחנה: הנימוק היחיד של היועמ"ש נגד מינויו של אלדד - "הם" לא יקבלו אותו

שר המשפטים תקף את מנדלבליט לאחר הביקורת שהפנה כלפיו על מינויו של דן אלדד לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה: "לא הוסבר לי מדוע אלדד אינו מתאים לתפקיד, חוץ מטענת היועץ ש'הם' (הנהלת הפרקליטות) לא יקבלו אותו. הפרקליטות אינה חצר הפרטית של עובדי המדינה"

לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי לא יתנגד למינויו של עורך הדין דן אלדד לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה אך מתח ביקורת על שר המשפטים אמיר אוחנה, מגיעה תשובתו של השר. 

 

אביחי מנדלבליט דן אלדד אמיר אוחנה (צילום: רפי קוץ, שאול גולן, דוברות משרד המשפטים)
אביחי מנדלבליט, דן אלדד ואמיר אוחנה(צילום: רפי קוץ, שאול גולן, דוברות משרד המשפטים)

במכתב שהעביר לחברי הנהלת הפרקליטות כותב אוחנה כי בניגוד לטענתו של מנדלבליט כי הסביר לאוחנה בפירוט מדוע אלדד אינו מתאים לתפקיד, דבר זה כלל לא נעשה: "עד רגע זה, לא הוסבר לי – לא בפירוט ולא בכלל – מדוע עו"ד דן אלדד אינו מתאים לתפקיד. למעשה, הטענה היחידה שעלתה על ידי היועץ היא ש"הם (הנהלת הפרקליטות) לא יקבלו אותו", כתב אוחנה.

 

הוא הוסיף: "אינני יכול לקבל טענה זאת. הפרקליטות, ככל שירות המדינה, איננה 'חצר פרטית' של אף עובד מדינה, וכולנו מצווים לפעול על פי חוק. רוב חיי המקצועיים הייתי אף אני עובד מדינה ולא עלה בדעתי "לא לקבל" את מי שהוגדר כממונה עלי. יכולתי לאהוב את הממונים עלי יותר או פחות, יכולתי להסכים או לא להסכים איתם, אך הייתי מחויב – וכך נהגתי – לקבל אותם".

 

לקריאת מכתבו המלא של אוחנה לחצו כאן

 

"דן הוא בשר מבשרה של הפרקליטות. הוא נאבק לצידכם, כתף לצד כתף, כבר כמעט שלושים שנה בפשע ובשחיתות, מייצג את המדינה בכבוד ומגן בהצלחה על האינטרסים הציבוריים. מה בו "לא מתאים לתפקיד"? האינו מנוסה די הצורך? האם דבק רבב – מקצועי או אישי – בתפקודו? האם איננו מנהל מוכשר שהגיע בכוחות עצמו עד לדרג הבכיר בהנהלת הפרקליטות? דבר מכל אלה לא נטען בפני, באף שלב – זולת: 'הם לא יקבלו אותו'".

 

בחברת החדשות דווח אתמול כי שתי בכירות בפרקליטות, ליאת בן ארי - התובעת בתיקי נתניהו - ונורית ליטמן, ניתקו עצמן מקבוצת הוואטסאפ של הנהלת הפרקליטות. לפי הדיווח, השתיים הביעו בעצם נקיטת הצעד מחאה על החלטתו של אלדד לשתף פעולה עם השר אוחנה ולא להיעתר לבקשתו של היועמ"ש שיסיר את מועמדותו כאות סולידריות עם התביעה הכללית. עם זאת, ל-ynet נודע כי כמה שעות לאחר שהתנתקו מהקבוצה - חזרו השתיים אליה בעקבות פניה של מקורבי היועץ, שהסבירו להן כי אין לתת יד לכוונה לסכסך ולזרוע מבוכה בצמרת הפרקליטות.

 

בן ארי וליטמן נוטשות את קבוצת הווטסאפ של בכירי הפרקליטות רגע אחרי שנודע שדן אלדד יהפוך ליועץ ()
בן ארי וליטמן נוטשות את קבוצת הווטסאפ של בכירי הפרקליטות רגע אחרי שנודע שדן אלדד יהפוך ליועץ

ליאת בן ארי נורית ליטמן (צילום: משקד המשפטים)
ליאת בן ארי ונורית ליטמן(צילום: משקד המשפטים)

שר המשפטים התייחס גם לכך שמנדלבליט כתב על מינוי אלדד כי הוא נעשה "מטעמיו" של אוחנה: "קשה לי להאמין כי לאחר שיחות כה רבות שהיו לי עם היועץ, ולאחר אמירות פומביות מאוד נוקבות וברורות שהיו לי, עדיין היועץ מצוי בעלטה באשר ל'טעמי'. לצד הביקורת הידועה שלי על חלק מגורמי הפרקליטות, אני סבור שיש בה גם גורמים אחרים (ואפילו: הרוב!) שיש בכוחם לפעול כדי לחזק את אמון הציבור בפרקליטות. הפרקליטות תחת פרקליט המדינה היוצא לקתה, לצערי, בסוג של "שכרון כוח", שהביא לדאבון כולנו לאותו שפל באמון הציבור בגוף חשוב זה. אחד הדברים שבחנתי אצל המועמדים הוא את שאלת המודעות לחשיבות שבמגבלות הכח, הריסון והאיפוק הנחוצים בעת הזאת, לשיטתי, כדי לחזק את אמון הציבור בפרקליטות".

 

אוחנה טען כי "אם במהלך סאגת המינוי הראשוני של עו"ד אורלי בן ארי היה אומר היועץ שהוא מסיר את התנגדותו למינויו של עוה"ד דן אלדד, שמצאתי גם אותו מתאים לתפקיד, הייתי ממנה אותו על אתר ובכך הייתה מסתיימת הסאגה. אך היועץ החליט, מטעמיו, לעמוד על התנגדותו".

 

אתמול שיגר דן אלדד מסר לכלל הפרקליטים: "אני רואה בתפקיד זה שליחות ציבורית אמיתית, במיוחד בתקופה רגישה ומאתגרת זו. קיבלתי על עצמי את התפקיד מתוך אחריות דאגה ואמונה במערכת אכיפת החוק היקרה לכולנו מאוד". אלדד קרא לכלל הפרקליטים לפעול ברגישות מקצועיות וממלכתיות למען חיזוק שלטון החוק ואימון הציבור במערכת.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
השר אמיר אוחנה והיועמ"ש אביחי מנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא
מומלצים