שתף קטע נבחר

מהעבירה עד האישום: ששת תפקידי הסנגור

הרבה לפני שמגיעים לביהמ"ש, להיוועצות בעו"ד פלילי עשויה להיות השפעה מכרעת על התפתחות התיק. מה הוא אמור לעשות? מדריך

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אחד מלקוחותיי קם בוקר אחד וגילה בתיבת הדואר זימון לבית משפט שאליו צורף כתב אישום. הפתעתו הייתה גדולה, שכן כבר הספיק לשכוח שכמה חודשים קודם לכן זומן לחקירה, מסר גרסה ושוחרר. כששאלתי אותו מדוע לא בא להתייעץ לפני כן, בסמוך לחקירה, ענה שחשב שמדובר בטעות. במשטרה אמרו לו שזה כלום והתיק ייסגר.

 

כתב אישום הוא תחילתו של הליך משפטי ארוך ומייגע. מדובר למעשה בכתב תביעה, שמגיש תובע, לאחר שמוצו כל הליכי החקירה, שבסופם הגיע התובע למסקנה שבוצעה עבירה פלילית, שיש עניין ציבורי לשפוט את החשוד, ושניתן להוכיח את העבירה על פי חומר הראיות שבפניו.

 

התמודדות עם כתב האישום משמעותה התגוננות בהליך משפטי יקר, שגוזל תעצומות נפש, אנרגיה, אות קין ורישום פלילי. סופו על פי מיטב הסטטיסטיקות, הרשעה ועונש שנע בין קנס, מאסר על תנאי, עבודות שרות ומאסר בפועל. אלה תפקידיו העיקריים של הסנגור בשלבים הראשוניים של ההליך הפלילי ועד הגשת כתב האישום, במטרה למנוע את הגשתו:

 

ייעוץ בחקירה

לאחר ביצוע העבירה, עם קבלת תלונה, או מידע מודיעיני (הלשנה), המשטרה פותחת בחקירה סמויה, ללא ידיעת החשוד. אם ידוע לכם שיש חקירה בעניינכם, אך טרם זומנתם לחקירה, סנגור מטעמכם יכול לנקוט כמה צעדים כדי שהחקירה הסמויה לא תביא לממצאים. כמו כן, ניתן להפוך באופן יזום את החקירה הסמויה, המתמקדת בכם כחשודים, לחקירה גלויה, שבה אינכם חשודים.

 

אם זומנתם לחקירה כחשודים, כדאי לזכור שמטרת החקירה המשטרתית היא להפליל אתכם. סנגור יוכל לייעץ לכם איך לנהוג במהלך החקירה על מנת להקשות על המשטרה, תוך שימוש בזכויות שהחוק מקנה לחשודים. בין היתר ניתן לשמור על זכות השתיקה, לוודא רישום פרוטוקול, להיות מוכנים לשימוש בתרגילי חקירה, הקלטות, עימותים, לחצים, איומים ולהתמודד מול כל שיטות החקירה של המשטרה.

 

כל טעות בחקירה, כל משפט או מילה מיותרים, או אפילו התנהגות מפלילה, מהווים ראשית הודאה, ויפעלו כנגדכם מאוחר יותר באופן שיקשה על הגנתכם.

 

שחרור ממעצר

אם נעצרתם לפני שפגשתם בסנגור, קמה לכם זכות ההיוועצות, והמשטרה מחויבת להודיע לכם על זכות זו, לזמן סנגור ולאפשר פגישה עמו. עד בואו של הסנגור תפקידכם להיות "מרגלים" על מנת לקבל מקסימום מידע בקשר לטענות נגדכם, גם עובדות וגם ראיות מפלילות. במקביל מסרו הכחשה כללית, נסו לתת כמה שפחות מידע, ותבקשו לעצור את החקירה עד שיגיע עורך דינכם.

 

תפקידו של הסנגור בשלב זה הוא להסביר לכם את כל זכויותיכם ודרכי הפעולה שלכם, להעביר מידע (חוקי) לקרוביכם, לתאם את הגעתכם לבית משפט של מעצר ולאפשר לכם קבלת ציוד בסיסי.

 

בהמשך, תפקידו של הסנגור להופיע בבית המשפט ולנסות לשחרר אתכם ממעצר. הדיון בשלב זה אינו שוויוני, שכן השוטרים מציגים את הראיות רק לשופט ומגישים דוחות סודיים החסויים מעיניו של הסנגור.

 

עורך דין פלילי מיומן יודע לפענח את "הרמזים הראייתיים" שיש בתיק ולתקוף אותם. בשלב זה חשובה מאוד חקירת טוען המעצרים, שמנסה לא לענות על שום שאלה, וישנה טכניקה מקצועית "להכריח" אותו לענות ולדלות ממנו מידע. הסנגור גם יבקש לבדוק חלופת מעצר – אפשרות שחרור שפגיעתה בחרותו של החשוד פחותה ממעצר, כגון "מעצר בית".

 

השבת תפוסים

במהלך התמשכות החקירה לעתים קרובות המשטרה מגיעה לבית החשוד עם צווי חיפוש ותופסת ראיות, כגון מסמכים שונים, מחשבים, טלפונים וכסף. סנגור מטעמכם יכול לוודא שהחיפוש עומד בתנאי צו החיפוש ולפסול ראיות שנתפסו שלא כדין. כמו כן, סנגור מנוסה יגיש בקשות להשבת חפצים שנתפסו, לשחרור כספים ולביטול עיקולים על חשבונות בנק.

 

השפעה על הליכי החקירה

חשודים רבים שמשתחררים ממעצר סוברים בטעות שזהו, נגמר הסיפור, ושוכחים מהעניין. טעות גדולה. שחרור ממעצר לא מצביע על סגירת התיק, אלא בסך הכול על העובדה, שהחקירה יכולה להמשך כשהחשוד משוחרר, והיא אכן נמשכת.

 

זה הזמן שבו סנגור מנוסה יכול להשפיע על הליכי החקירה דרך גיוס ראיות, עדים, דרישה לביצוע פעולות חקירה או בהערמת קשיים חוקיים על גורמי החקירה וביצוע ביקורת שוטפת על הליכי החקירה.

 

שימוע (סגירת התיק בלי כתב אישום)

עם תום החקירה, קצין בדרגת רפ"ק ומעלה מוסמך לסגור את התיק בהעדר עניין לציבור. אם לא עשה כן, התיק מועבר לתובע או פרקליט. לפי חוק סדר הדין הפלילי, קמה לחשוד זכות לשימוע בעבירה מסוג פשע. שימוע הוא הליך חשוב ביותר, במהלכו הסנגור מקבל לידיו את עיקרי חומר החקירה, ורשאי לבקש מהתביעה ולשכנע אותה להימנע מהגשת כתב האישום ולסגור את התיק.

 

שינוי עילת הסגירה להעדר אשמה

ישנן גם דרכים לשינוי עילת סגירת התיק מחוסר עניין לציבור או העדר ראיות להעדר אשמה על מנת למחוק את הרישום הפלילי לחלוטין.

 

  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד יעקב שקלאר עוסק מזה 25 שנים בייצוג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים. משמש כפרשן משפטי בתקשורת ומרצה בבתי הספר למשפטים ובהשתלמויות לשכת עורכי הדין על עבודת הסנגור הפלילי
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יעקב שקלאר
מומלצים