שתף קטע נבחר

נתניהו מודה שלא יהיה סיפוח עד הבחירות: "עושים עניין מכמה שבועות"

ראש הממשלה התכתב בנאומו בכנס במעלה אדומים עם דבריו של ג'ארד קושנר, שאמר כי סיפוח בשטחים יתרחש רק אחרי הבחירות, וטען כי יו"ר כחול לבן גנץ יכשיל את התוכנית: "הוא יצטרך לקבל הסכמה מאחמד טיבי". גנץ הגיב בחריפות: "נתניהו, אף איש ימין לא מאמין לחזיונות שלך"

 

 

11 ימים אחרי פרסום תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  ו-23 ימים לפני הבחירות לכנסת ה-23 , מודה ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין בכוונתו לספח שטחים בטרם נלך לקלפי: בנאום בחירות שנשא הערב (שבת) במעלה אדומים, ואשר קדמה לו הבטחה ל"הצהרה מיוחדת", אמר ראש הממשלה כי ישראל וארצות הברית נמצאות בעיצומו של תהליך של מיפוי השטח שלפי תוכנית טראמפ יהיה חלק ממדינת ישראל, וטען כי יו"ר כחול לבן בני גנץ יכשיל את התוכנית.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

"זה לא ייקח הרבה זמן, אבל נשלים את זה", אמר נתניהו בכנס של הליכוד. "זה 800 קילומטרים של קו גבול. יש שם הרבה שטח, וזה לא ייקח הרבה זמן. והדרך היחידה שזה יקרה היא רק אם אנחנו נוביל את זה. אל תטעו: האמריקנים ילכו על זה, הנשיא טראמפ ילך על זה, אני סומך עליי לגמרי אבל לא סומך על גנץ, ברור שלא.

 

"אנו מחכים לזה מאז 67' ואנשים עושים עניין מכמה שבועות. זה יהיה ואף אחד לא היה מביא את זה. אף אחד אחר לא יעשה את זה. אבל דבר אחד ודאי: אם זה תלוי בבני גנץ - זה לא יהיה. יועצו השוו את הנשיא טראמפ להיטלר, יועצו הקרוב אולמרט הולך לאבו מאזן לסכן את התוכנית. אם זה תלוי בממשלה שלו, שתלויה כבת ערובה באחמד טיבי, זה לא יהיה. במקום שישראל תקבל את 'עסקת המאה', היא תקבל את החמצת המאה. פספוס היסטורי. אסור שזה יקרה".

 

דברי ההודאה של נתניהו, שלפיהם מהלך הסיפוח לא יקרה לפני הבחירות, מצטרפים לדבריו של ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא טראמפ, שאמר בסוף השבוע כי ישראל וארצות הברית סיכמו שהסיפוח יתרחש רק אחרי הבחירות.

נתניהו בכנס במעלה אדומים ()
"זה לא ייקח הרבה זמן". נתניהו בכנס במעלה אדומים

נתניהו טען בנאומו כי יו"ר כחול לבן גנץ מסתיר את העובדה שהוא לא מעוניין ב"עסקת המאה". לדברי נתניהו, גנץ אמר שהוא מוכן להחיל את הריבונות אבל רק בהסכמה. הסכמה ממי? הסכמה מהאו"ם? של האיחוד האירופי? אחמד טיבי? חברי מפלגתו יעל גרמן ויאיר לפיד שאמר רק לפני כמה חודשים שהתוכנית האמיתית חייבת להביא לעקירת 80 אלף מתיישבים? נניח וכל אלה יסכימו, דבר שלא יקרה, גם אז גנץ צריך לקבל הסכמה מאחמד טיבי שאיתו הוא כמעט הקים ממשלה ושבלעדיו אין לו ממשלה".

 

נתניהו תקף בנאומו בחריפות את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שצפוי להיפגש ביום שלישי עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "נחשול החולשה הגיע לממדים כאלה עד שראש הממשלה אהוד אולמרט היה מוכן למסור את הכותל המערבי לידי הפלסטינים. אגב, הוא לא נגמל מזה. אותו אולמרט, חברו ויועצו הקרוב של בני גנץ, מתכוון ללכת בימים אלה לאבו מאזן כדי שיפעלו יחד נגד תוכנית המאה של הנשיא טראמפ.

 

"אתם מאמינים? ומה בני גנץ אומר על זה? 'שיעשה מה שהוא רוצה'. ככה מדבר מנהיג? זה פשוט לא ייאמן. ככה לא פועל מנהיג. אני אומר לבני גנץ: תתנתק מאולמרט, תגנה את אולמרט. מה אתה מדבר כאן בשפה רפה? מה אתה מגמגם פה? תגיד חד משמעית. אתם יודעים מי מדבר ככה? ככה מדבר מי שלא יכול להרכיב ממשלה בלי אחמד טיבי. בני גנץ לא יכול להרכיב ממשלה בלי אחמד טיבי ולכן קשור באולמרט שקשור בטיבי שקשור באבו מאזן".

 

"אנחנו צריכים עוד שניים-שלושה מנדטים"

עוד אמר נתניהו כי "התקשורת מסתירה עובדה פשוטה - אין לגנץ ממשלה בלי טיבי. ברגע שהציבור מבין את זה, אנחנו מנצחים. אנחנו צריכים עוד שניים-שלושה מנדטים ויש לנו ממשלה. המנדטים האלה נמצאים בבית, הם לא הלכו להצביע בבחירות האחרונות. אם הם יוצאים להצביע - יש ממשלת ימין. לא היו בחירות חשובות כאלה עם הזדמנות כזאת וחשש להחמצה כזאת של הזדמנות היסטורית. התקשורת רוצה שנשים לב לנועה קירל שמתגייסת, כל הכבוד לה".

 

ראש הממשלה סיפר בנאומו כי לאחר הלווייתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס בספטמבר 2016, "העבירה לי אישיות אמריקנית בכיר מסר - 'אם אתה רוצה הלוויה מכובדת כזאת, כדאי שתתחיל לוותר'. השבתי לו, אני לא דואג ללוויה שלי, אני דואג למנוע את הלוויה של המדינה שלי".

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין (צילום: רויטרס )
נתניהו טען: "פוטין בלם החלטה שנייה נגד ישראל במועצת הביטחון"(צילום: רויטרס )

נתניהו גם חשף בנאומו אירוע שנשמר בסוד והיה ידוע לחברי הקבינט המדיני-ביטחוני. לדבריו, אחרי שעברה במועצת הביטחון של האו"ם בדצמבר 2016 החלטה 2334, שקובעת כי ההתנחלויות אינן חוקיות, תוך הימנעות של נשיא ארצות הברית דאז ברק אובמה, "הייתה אמורה לעבור בתוך 10 ימים החלטה נוספת - תובענית ומסוכנת לעתיד מדינת ישראל ואחיזתנו לעתיד מדינת ישראל".

 

בעניין זה ציין ראש הממשלה כי "שוחחתי אז עם ידיד שלי, מנהיג של אחת המעצמות (הכוונה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין) עם זכות וטו במועצת הביטחון, מנהיג שיש לי איתו קשר טוב מאוד והוא בלם את זה. שמעתם מה שאמרתי עכשיו? הבנתם את זה? במשך 11 שנים בלמתי בגופי, בשכלי, בליבי, תוך כדי התקפות איומות בארץ ובחוץ נגדי ונגד משפחתי, עמדתי מול הלחצים ששום ראש ממשלה לא עמד בהם, במעשים ובדרכים ובצעדים ששום ראש ממשלה לא נקט בהם וברוך השם הצלחתי בזה".

בני גנץ בכנס של כחול לבן בנתניה (צילום: יאיר שגיא)
יו"ר כחול לבן גנץ. "אני סומך עליי אבל לא סומך עליו"(צילום: יאיר שגיא)

מדברי נתניהו עולה כי לטענתו הוא גייס את נשיא רוסיה פוטין, שהבהיר לאמריקנים כי יטיל וטו במועצת הביטחון אם תבוא החלטה נוספת נגד ישראל בנושא ההתיישבות. בזכות איום הווטו הזה, האמריקנים נסוגו מההחלטה השנייה. חשיפת הדברים מצדו של נתניהו מתרחשת בעיתוי לא מקרי: אחרי שהסתיימו כל הליכי החקירות בפרשות "רוסייה גייט" ו"אוקראינה גייט". אנשי טראמפ עמדו אז בקשר עם פוטין וגם הם ביקשו ממנו שיטיל וטו על היוזמה של אובמה. לפיכך, אם חשיפת נתניהו הייתה מתפרסמת לפני כן, הצעד היה עלול להביך את טראמפ ומאשר קשר בין הנשיא האמריקני לנשיא הרוסי.

 

נתניהו סיפר גם על פגישת שהייתה לו עם מזכירת המדינה לשעבר מדלן אולברייט, שלטענתו איימה עליו כי אם הוא לא יסכים תוך שעתיים להצעת ארצות הברית לנסיגות, היא תצא לעיתונאים ותגיד שישראל וראש ממשלתה הם המכשול לשלום. נתניהו אמר לאולברייט כי הוא לא צריך להמתין שעתיים אלא דקותיים כדי להגיד לה שאין בכוונתו לסכן את עתיד ישראל והעם היהודי.

 

יו"ר כחול לבן גנץ הגיב בחריפות לנאומו של נתניהו. לדבריו, "נתניהו, אין יותר אף איש ימין שמאמין לחזיונות שלך על הפלת חמאס וסיפוחי שטחים. איבדת שליטה על הביטחון, על הבריאות ואפילו הליכודניקים כבר מבינים שחייבים להתקדם. בעוד חודש יתחיל המשפט שלך וישראל תיגמל מהשקרים שלך".

 

"תיק 5000 של נתניהו"

בעקבות הודעתו של ראש הממשלה נתניהו כי הוא מתכוון למסור הערב "הודעה חשובה", החליט גנץ להסיר את הכפפות ולפרסם "הודעה חשובה" משלו. לפני הנאום של נתניהו במעלה אדומים, גנץ ציין בחשבון הטוויטר שלו הודעה שהקפיצה את אמצעי התקשורת, וכתב: מחר בשעה 08:00 אחשוף את תיק 5000 של נתניהו".

 

במערכת הפוליטית היו מי שבתחילה העריכו כי מדובר בפרשה פלילית חדשה או במידע חדש על פרשת הצוללות. ואולם, בירור קצר העלה שמדובר ב"פרומו" לקראת קמפיין בנושא הבריאות שמפלגת כחול לבן מתכננת לחשוף מחר. בקמפיין ייטען כי בגלל התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, מערכת הבריאות מופקרת, אין תקציבים וחולים רבים מתים בשל רשלנות הממשלה.

 

בקמפיין ייאמר כי "בשל מערכת הבריאות החולה, מתים בישראל כ-5,000 בני אדם סתם" וכי ניתן היה להציל את חייהם. גנץ מתכוון להחייב כי תיק הבריאות יישאר בכל מקרה בידי כחול לבן והוא לא יהיה נתון למשא ומתן קואליציוני. לפי התוכנית של גנץ, מערכת הבריאות תקבל תוספות של מיליארדי שקלים לאורך כחמש שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים