שתף קטע נבחר

מנטוס במקום תרופות: כך ברלנד וחסידיו עשקו חולים

200 קורבנות העידו כיצד הרב וחסידיו רימו אותם, המעצרים הלילה הובילו להתפרעויות. אחרי שמשפחה אמרה כי אהובם נפטר, ברלנד ביקש עוד כספים "כדי שיקום ראשון בתחיית המתים". אם שבתה שנפטרה שילמה עשרות אלפי שקלים ונאסר עליה לעבור טיפולי כימותרפיה: "יש זוועות בכת הזו"

 

 

יותר מ-200 קורבנות, נכים שהובטח להם כי יקומו על הרגליים, "תרופות פלא" כמו סוכריות מנטוס: חודשים של חקירה הובילו למבצע המעצרים הלילי בישיבת "שובו בנים", שבמסגרתו נעצרו ראש הישיבה הרב אליעזר ברלנד, אשתו וחמישה גובי כספים מרכזיים בארגון. ברלנד, אשתו ויתר העצורים חשודים בקבלת דבר במרמה, עושק והלבנת הון. במהלך המעצרים יודו אבנים לעבר הכוחות, ושני שוטרים נפצעו קל בראשם.  

 

מהחקירה עלה כי ברלנד - שנכלא בעבר על עבירות מין - גבה תעריף לכל ברכה, בתלות בחומרת הכאב של המבקש. חלק מהאנשים לקחו הלוואות ונתנו את רכושם לברלנד על מנת לקבל ברכה. משפחה של אחד החולים התלוננה בפני הרב כי אחרי הברכה קרוב משפחתם נפטר. ברגע זה ביקש ברלנד עוד כספים על מנת להבטיח שאותו קרוב משפחה "יקום ראשון בתחיית המתים".

 

 

אליעזר ברלנד  (צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)
הרב ברלנד(צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך)
 

כספים בישיבת
העימותים במהלך המעצר(צילום: מחאות החרדים הקיצונים)
 

בחלק מהמקרים היה מדובר בחולים במחלות חשוכות מרפא. לפי המשטרה, בפשיטה נמצאו עשרות קופסאות של טיפות וכדורים שעל פי החשד חולקו כתרופות פלא. בבדיקות שעשתה המשטרה התברר שבחלק המקרים אלו טיפות אנטיביוטיות, ובמשטרה כינו את התרופות שהועברו למבקשי הברכות "תרופות אליל". עד כה נגבו כ-200 עדויות של אנשים שרומו על פי החשד על ידי ברלנד ואנשיו.

 

נורית, אמה של שושי וידרה שמתה לאחר שהרב ברלנד אסר עליה לקבל טיפולי כימותרפיה והבטיח לה אריכות ימים תמורת עשרות אלפי שקלים, סיפרה הבוקר (יום א') בשיחה עם ynet כי מעצרו של הרב הוא "עצב מהול בשמחה" בעיניה, וציינה כי המעצר במה שהגדירה כת רווח לה בצורה מסוימת, אולם לא סיפק אותה. "הסיפור שלה קשה הרבה יותר. אני מקווה שכולם ישלמו את המחיר על מה שעשו, מה שקורה בכת הזו זה פשוט זוועות", אמרה.

 

בשנה שעברה נחשף ב"רשת" כי הרב קיבל אלפי שקלים מידיה של שושי ז"ל, בתה של נורית. הרב אסר על הבת לקבל את טיפולי הכימותרפיה שלהם נזקקה לאחר הסרת הגידול שהתגלה בכיס המרה שלה. ברלנד תועד בין היתר מקבל את הכסף, ומבטיח לבת אריכות ימים.

שושי וידרה ז
שושי וידרה ז"ל

שושי וידרה ז
ברלנד אסר עליה לעבור כימותרפיה. שושי וידרה ז"ל

הניתוח שעברה הבת הצליח, אולם הרב כאמור הורה לה להימנע מקבלת הטיפולים המשלימים. האם נקרעה בין הרצון לרצות את בתה ולשלם את הכספים שדרש הרב, לבין הידיעה כי מדובר במסחטת כספים שמסכנת את חיי בתה. לבסוף היא גייסה עבורה את הכספים שביקש הרב.

 

לדברי האם, "הכת הזו צריכה להתפורר, היא אכזרית. ברלנד ביקש מהחתן שלי (אחד מחסידיו - נ"פ) שלא לאפשר לי לראות את הנכדים שלי, זה מה שנשאר לי מהילדה היקרה שלי והם יודעים כמה אני קשורה לילדים האלה. הילדים האלה הם החיים שלי והם רצו להתנקם בי כי תבעתי את הרב שלהם, ברלנד. הגבאים שלו פשוט החליטו שלא להראות את הנכדים שלי אלא רק שעה בחודש. עכשיו אני יוצאת למלחמה. אני עוקבת אחרי זה וחיה את זה יום יום".

 

עוד אמרה כי "הסיפור שלנו פתח את תיבת הפנדורה של הכת הזו ולכן המעצר. הסיפור שלנו הוא קשה והוא עדיין לא נשמע עד הסוף. יש עוד סיפורים מזעזעים שבקרוב אצא איתם, שישמעו מה זה כת שובו בנים. יש עוד הרבה קורבנות, הבת שלי היא לא הקורבן היחיד פה".

 

במשטרה אמרו כי "בארגונו של ברלנד התנהלו בצורה מאוד מתוחכמת שמקשה על גילוי הראיות". במהלך השנתיים האחרונות מרחב ציון במחוז ירושלים ניהל עשרות תיקים של אלימות מצד חסידי ברלנד, שמנהל מאבק בחסידות ברסלב על מעמדו וכוחו. נחקרו עשרות תיקים ועשרות חשודים, בעבירות עושק, מרמה ואלימות.  

כספים בישיבת
"יש עוד הרבה קורבנות". כספים שנתפסו בישיבה במהלך הפשיטה הלילית(צילום: דוברות המשטרה)

במהלך הלילה שוטרים עצרו את ראש ישיבת
ישיבת "שובו בנים", הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

סנ"צ דורון בן אמו הוסיף כי  "בצוות החקירה השתתפו עשרות חוקרים ממחוז ירושלים, מרשות המסים ומביטוח לאומי. צוות החקירה עבד באופן סמוי והצליח להגיע למסמכים וראיות בהיקפים רבים מאוד. הבוקר נכנסנו לשלב הגלוי ועצרנו שבעה חשודים. במהלך החיפושים נתפס גם כסף מזומן, ואנחנו מתחילים את השלב הגלוי של החקירה".

 

על הרב עצמו אמו סנ"צ בן אמו כי "על פי החשד, החשוד המרכזי פעל באמצעות גובים ומקורבים שמעניקים ברכות לרפואה והבטחות לבריאות, זיווג ועוד. היה תעריף לפי חומרת המחלה, והיו גם כאלה שנתנו רכוש בגובה מאות אלפי שקלים. הזמינו מאות אנשים תמימים שניצלו באופן אכזרי וציני את המצוקה שלהם. היו אצלנו יותר מ-200 קורבנות, וצפויים להגיע נוספים. הבטיחו לחולים הבטחות שווא, הבטיחו לשחרר אנשים מבתי מעצר והבטיחו לנכים לקום על הרגליים.

 

בפשיטה לפנות בוקר פשטו השוטרים על בתיהם של שישה חשודים. לאורך מבצע המעצרים התפרעו עשרות בני אדם שהקיפו את אחד הרכבים שנשלחו למקום. הם השמיעו קריאות לעבר השוטרים, תקפו אותם ובעקבות כך נאלצו הכוחות להשתמש ברימוני הלם לפיזור המתפרעים.

 

בהודעת המשטרה נאמר כי בחודשים האחרונים נוהלה חקירה סמויה בחשד לעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס חמורות שבוצעו על פי החשד לאורך מספר שנים על ידי אותם חשודים. עם התקדמות החקירה, הצליחו החוקרים לפענח את דפוס הפעולה של החשודים, שמתנהלים על פי החשד באופן היררכי, שבו לכל אחד מהם תפקיד מוגדר, והכל תחת חסותו ושימוש בשמו של הרב ברלנד.

כספים בישיבת
העימותים ליד הישיבה, הלילה(צילום: מחאות החרדים הקיצונים)

כספים בישיבת
(צילום: מחאות החרדים הקיצונים)

החקירה התמקדה בשני מישורים עיקריים: במישור הפלילי נאספו ראיות ועדויות נגד החשודים, שפעלו על פי החשד תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא.

 

במישור הכלכלי, שבו הצליחו חוקרי המשטרה בשיתוף עם פקיד שומה חקירות ירושלים ברשות המסים והמוסד לביטוח הלאומי, לחשוף תשתית לביצוע מגוון עבירות של הלבנת הון, השמטת הכנסות ועבירות מס בשווי מאות מיליוני שקלים, שעל פי החשד הלבינו החשודים באמצעות שימוש בעשרות חשבונות בנק ששימשו להם כפלטפורמה.

 

הרב ברלנד נחשב במשך שנים לאחד המנהיגים הכריזמטיים בחסידות ברסלב. בישיבת "שובו בנים" שלו התאספו סביבו מאות חסידים, ובהם חוזרים בתשובה רבים. בשנת 2012 התפוצצה פרשת ההטרדות המיניות שלו, וברלנד נמלט מהארץ, בתחילה למרוקו - שאיתה אין לישראל הסכם הסגרה - ולאחר שגורש משם עבר לזימבבואה. גם שם הוא נעצר, גורש, ויחד עם עשרות מחסידיו התיישב ביוהנסבורג שבדרום אפריקה.

 

בהמשך נמלט גם משם והגיע להולנד. כשמדינת ישראל הגישה בקשה רשמית להסגרתו, הוא ברח שוב לדרום אפריקה, ושם נעצר. בסופו של דבר הוסגר לישראל בחודש יולי 2016. באותה שנה הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מעשים מגונים ותקיפה. הוא נשלח ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה בפועל 10 חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
"כת זוועות". הרב ברלנד
צילום: נינה פוקס ואריאלה שטרנבך
מומלצים