שתף קטע נבחר

שר הביטחון: בנימין בן אליעזר

שאר השרים שנבחרו בעבודה: אפרים סנה בתחבורה, דליה איציק בתמ"ס, מתן וילנאי בתרבות, שלום שמחון בחקלאות. סלאח טריף ורענן כהן שרים בלי תיק. שרון הביע שביעות רצון על בחירת בן אליעזר

הסתיימו הליכי הבחירות במפלגת העבודה. שמעון פרס יהיה שר החוץ, בנימין בן אליעזר שר הביטחון, אפרים סנה שר התחבורה, דליה איציק שרת המסחר והתעשיה, מתן וילנאי שר התרבות, שלום שמחון שר החקלאות, רענן כהן וסלאח טריף - שרים בלי תיק. טריף יהיה השר הלא יהודי הראשון בתולדות ישראל (ידיעה נפרדת - בקישורים מימין).
על תפקיד שרי החוץ והחקלאות לא היתה התמודדות. על תפקיד שר הביטחון התמודדו שלושה: בן אליעזר, סנה ווילנאי. חברי מרכז העבודה בחרו בפואד שקיבל 45%, סנה קיבל 32% ווילנאי 23% בלבד.
"אעשה ככל שביכולתי כדי שהפלסטינים יבינו שהאלימות הנוכחית לא תימשך", אמר בן אליעזר בהצהרה ראשונה, "אני הולך להיות שר בטחון והבסיס לעבודה הוא שיתוף פעולה ביני לבין אריאל שרון ואני לא מצפה שיהיה משהו אחר. אני עובד אתו כבר הרבה שנים, משנת 69' כשהייתי מגד 'שקד'. מעבר לכך אנחנו ידידים. אני מניח, שכמו שהיה לי מה לומר בניגוד לדעת ממשלתי, אני אעשה זאת גם בממשלה הזו אם יהיה צורך בכך, כמו שתבעתי את הפסקת המו"מ עד שתהיה רגיעה באלימות, אני אמשיך להיות עצמאי בדעותי והשקפותי ואני מניח שיהיו הרבה תחומים של שיתוף פעולה ביני לבין שרון כי שיתוף פעולה הוא תנאי להצלחה במיוחד כשמדובר באחד משלושת התפקידים הכי חשובים בממשלה. כיום שלושה שרים הם המפתח להנעת התהליך, שר החוץ, שר הבטחון וראש הממשלה. ואני מאוד מקווה ומאמין שנעבוד בשיתוף פעולה".
בן אליעזר הוסיף כי "הדבר הראשון שצריך לעשות עכשיו זה לקחת את אשתי והמשפחה וללכת להרביץ איזה ארוחה טובה. חוץ מזה אני מתכוון להאזין, לסייר, להתעדכן מיחידות צה"ל במערך הביטחוני הכולל וללמוד כל מה שצריך. המצב הזה איננו זר לי, יש לי רקע צבאי".
ראש הממשלה הנבחר אריאל שרון כבר התקשר לבן אליעזר ובירך אותו. גורם המקורב לשרון ציין כי "למרות ששרון נמנע מלהתערב במינויים הפנימיים של העבודה הוא שמח על מינויו של בן אליעזר, איתו הוא שומר על קשרים אישיים כבר שנים".
אפרים סנה בירך את בן אליעזר ואמר שהוא מאחל לו הצלחה ומקווה שמצב הביטחון בממשלה הבאה יהיה טוב יותר. במטה של סנה האשימו את וילנאי בכך שנתן את הנצחון לפואד. מלכה קליין חברת מרכז ויו"ר נעמת במרחב השרון: "זה מתן וילנאי שדפק לנו את כל העסק, אם לא הוא סנה היה לוקח ואני אומרת את זה בוודאות כי פואד לא ניצח בגדול". חבר מרכז אחר אמר: "אני שמח שנבחר שר ביטחון עם שם ערבי - אולי זה ירגיע אותם קצת".
השר מתן וילנאי אמר כי הוא מאוכזב מהתוצאות. "ציפיתי להיות במקום אחר לגמרי", אמר וילנאי. שמעון פרס בירך את בן אליעזר ואמר כי "אני מאמין שנוכל לעבוד ביחד".
יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר בתגובה לבחירתו של בן אליעזר כי "מפלגת העבודה בחרה את המועמד הטבעי להיות שר הביטחון בממשלת שרון והימין. אם ממשלה צריכה לפעול על בסיס של תמימות דעים בין ראש הממשלה לשר הביטחון שלו כי אז אין ספק, בהכירנו את השניים, כי הם ימצאו ביניהם שפה כוחנית משותפת".
מועצת יש"ע הודיעה כי היא מברכת את השר בן אליעזר על בחירתו לתפקיד, ומאחלת לו הצלחה במשימה הגורלית שנטל על עצמו. "מועצת יש"ע מצפה שבן אליעזר וראש הממשלה שרון יביאו למפנה המיוחל במדיניות הביטחון של ישראל, ויחליפו את הספיגה והכניעה ביוזמה וניצחון", נמסר.

שאר התפקידים

בסבב הבחירות השני אפרים סנה קיבל 715 קולות והוא יבחר כנראה בתיק התחבורה. דליה איציק קיבלה 706 קולות ותקבל כנראה את תיק התעשיה והמסחר. מתן וילנאי קיבל 693 קולות ויישאר שר התרבות.
ח"כ סלאח טריף ורענן כהן יהיו שרים בלי תיק. אם רענן כהן יבחר לבסוף להישאר רק מזכ"ל העבודה, יחליף אותו ניסים זווילי.
רענן כהן אמר כי הוא אינו מאוכזב: "רציתי תיק ביצועי אבל אני מזכ"ל מפלגת העבודה ושר בלי תיק ואני מסתפק בזה. היתה פה דמוקרטיה אמיתית, אני בהחלט מאושר מהתוצאה".
סנה אמר בתגובה לבחירתו: "נפל דבר במפלגת העבודה היום הזה. אני רוצה להודות לצוות שלי ולכולכם. נבחרה נבחרת יפה שיש בה הכל. יש בה אשה, מיעוטים ואנשי ביטחון וכולם נבחרו במהלך שאני הובלתי, ולא בחדר אפל ולא בקומבינה". השרה דליה איציק אמרה: "העילה לכניסתנו לממשלת אחדות היא אחת בלבד - להביא שלום וביטחון. יש לנו את פרס - מר שלום, ואת פואד - מר ביטחון, ועוד נבחרת מרשימה וטובה שתסייע להם. שמעון, כולנו נסייע לך עכשיו. כולנו חיילים שלך".
בבחירות נקבע גם כי אלי בן מנחם ואבי יחזקאל יכהנו כסגני שרים, כאשר יחזקאל נבחר במקום הראשון ובן מנחם במקום השני בהתמודדות על סגני השרים. יחזקאל אמר כי "עברתי הרבה ימים קשים וזה היום הכי טוב שלי", ופרץ בבכי. בן מנחם אמר כי "אני גאה שאבי נכנס ואני מאושר בשבילי". השר מיכאל מלכיאור ממימד כבר שוריין לתפקיד סגן שר התפוצות עם סמכויות של שר.

שלטים זולים

בעבודה קיוו כי האירוע יחזיר את הצבע ללחיים החיוורות של המפלגה, אבל זה היה אירוע חיוור למדי: שלטים זולים, סטיקרים, חולצות, ססמאות ושטיקים לא מקוריים בעליל. גם הנוכחות של חברי המרכז לא היתה מרשימה במיוחד.
ההצבעה התנהלה בסדר מופתי ללא אירועים מיוחדים. המצביעים התחלקו ל-15 קלפיות, כדי למנוע יצירת לחץ ועומס כפי שהיה בבחירות שנערכו במרכז לפני כמה ימים על הכניסה לממשלת אחדות.
בכביש המוביל לגני התערוכה תלתה, מי שמכונה במפלגת העבודה, "הקומבינה העיראקית" ע"ש הדיל שנכרת לכאורה בין כמה חברים, שילוט מאסיבי ע"ש החברים בדיל: "אבי יחזקאל הדור החדש בחזית העשייה", "מקצועיות וחברות דליה איציק", "מצביעים רענן כהן", "יש לי בטחון בפואד".
בכניסה לגני התערוכה חיכה לבאים ח"כ יוסי כץ שהתמודד על תפקיד סגן שר, ולחץ את ידי הנכנסים. כבר ב-5:30 בבוקר הוא יצא מהבית כדי להגיע למקום ההצבעה לפני פתיחת הקלפיות, אבל לבסוף זה לא עזר לו.
מוקד עניין מרכזי היה ביתן התק"ם, שבו התכנסו חברי הקיבוצים למפגן כוח, רגע לפני פתיחת הקלפיות. בנימין בן אליעזר ורענן כהן מיהרו לכבוש את המבצר. פואד, שעבר בכל גני התערוכה מאז שעות הבוקר המוקדמות פעמים רבות, החזיק בוורד אדום כדי להראות ש"הפרחים נמצאים בקנה של המועמד לתפקיד שר הבטחון", רענן כהן הזכיר לקיבוצניקים שאלמלא הוא שלום שמחון, המועמד שלהם, לא היה נבחר לתפקיד שר החקלאות. "התחייבתי וקיימתי ושמחון שר החקלאות, עשיתי את המיטב בשבילכם", הוא משכנע.
ליד ביתן ההצבעה מוקמו הדוכנים של המתמודדים. ח"כ אבי יחזקאל ניסה להוכיח חוש הומור ושם רמקולים בהם התנגן בלופ השיר "הנביא יחזקאל" של החלונות הגבוהים. "אני מרגיש כמו חתן ביום חגו", אמר יחזקאל.
מתן וילנאי שכר כמה עשרות מטרים רבועים ולדברי אנשיו הוא המועמד היחיד שלא היה צריך לשלם כסף כדי להביא פעילים שיחלקו את הסטיקרים שלו. אנשיו של אפרים סנה, הגיעו לבושים בחולצות שעליהן כתוב "בבטחון מלא אפרים סנה".
חברי המרכז הרגישו מחוזרים מאוד, כמו בכל הימים האחרונים. אחד מהם, אלי אורן, אמר כי "אני מודה לאפרים סנה שהביא אותנו לבחור בשרים. הבאנו אותם לפה היום להתחבק ולהתנשק איתנו אבל האמת היא שיש לנו הזדמנות להעניש אותם, להעניש את מי שזלזל בנו". חברת המרכז יהודית גרא מנהריה, שעשתה את כל הדרך מהצפון כדי להצביע, אמרה: "האווירה פה טובה ואני מקווה שהמועמדים יהיו מספיק טובים וישמרו על האינטרסים שלנו בממשלה". על השאלה אם לאחר הבחירות ייפסקו החיזורים של השרים כלפי חברי המרכז היא אומרת: "אנחנו כבר מחוסנים, אני לא מחכה שינשקו אותי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערן יופי כהן
שר הביטחון החדש. בן אליעזר
צילום ערן יופי כהן
צילום ערן יופי כהן
משכנע את בורג? וילנאי
צילום ערן יופי כהן
צילום ערן יופי כהן
שר החוץ הבא. פרס
צילום ערן יופי כהן
מומלצים