שתף קטע נבחר

תרגיל חקירה שנוי במחלוקת: אב לחייל התבקש להקליטו בחדר החקירות

אב של חייל שנחקר במצ"ח בחשד שסייע בגניבת 25 רימוני הלם מהצבא, הגיע לתחנת המשטרה כדי לשוחח עם בנו לאחר מעצרו – והתבקש להיכנס לחדר החקירות עם מכשיר הקלטה. סנגורו של החייל ביקש לפסול את החומרים, ומעצרו של החייל לא הוארך

אילוס אילוסטרציה חדר חקירות חקירה מעצר אזיקים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

תרגיל חקירה שנוי במחלוקת: אביו של חייל המשרת ביחידת תובלה שהיה נתון לחקירת מצ"ח, בחשד שסייע בגניבת אמל"ח, התבקש לדובב ולהקליט אותו בחדר החקירות. לפי החשד, החייל נסע עם חברו שנחשד בגניבת 25 רימוני הלם מהצבא. אותו חבר מסר את הרימונים לאחיו, שנעצר לבסוף על-ידי משטרת ישראל, בעוד שהאח החשוד במסירת הרימונים הצליח לברוח. החייל שאביו התבקש לדובב אותו ולהקליטו נעצר בחשד למעורבות במעשה, מאחר שנסע עם חברו.

 

סנגורו של החייל שנעצר בחשד למעורבות במעשה, עו"ד מוחמד רחאל, תיאר את תרגיל החקירה במסמך שהגיש לבית הדין הצבאי בחיפה: "עת הגיע אביו של החייל לתחנת המשטרה, כדי לברר את דבר מעצרו המפתיע של בנו, הוא נצטווה על ידי הממונים על החקירה להיכנס לחדר החקירות שבו שהה החייל באותה העת, כשהוא מצויד במכשירי הקלטה. זאת, על-מנת להקליט ולדובב את בנו החייל. האב אשר היה שרוי בתדהמה רבה, נענה לדרישת הממונים כאמור, נפגש עם בנו החייל, דובב אותו והקליט את השיחה עמו והכל לצורכי קידום החקירה".

עורך דין מוחמד רחאל ()
עו"ד מוחמד רחאל

לדברי עו"ד רחאל, האב, "אדם פשוט", לדבריו, לא היה מודע לעובדה שמדובר בתרגיל חקירה פסול. לטענתו, בהתאם לפקודת הראיות, אין הורה וילד כשרים להעיד האחד לחובת משנהו. "בהתאם לתכלית המוסרית והמשפטית הטמונה בהוראת המחוקק הנ"ל, ניתן לזהות טעם לפגם וכי יש בפעולת חקירה זו משום תחבולה חקירתית פסולה", טען רחאל.

 

היום (א') אמור היה להיות מוגש לבית הדין הצבאי כתב אישום נגד החייל, אולם לעורך הדין נמסר כי מעצרו של החייל לא יוארך, ככל הנראה בעקבות פניית ynet והמסמך שהגיש עורך הדין רחאל.

 

בצה"ל סירבו להרחיב בדבר התרגיל השנוי במחלוקת. "החקירה טרם הסתיימה, ועל כן לא נוכל לפרט אודות פעולות חקירה שהתבצעו במסגרתה. הטענות שהעלה בא כוח החשוד במהלך דיון המעצר ייבחנו", נמסר מצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים