שתף קטע נבחר

איימן עודה: אם גנץ יתמוך בתכנית טראמפ - לא נמליץ עליו

בריאיון לאולפן ynet הדגיש יו"ר הרשימה המשותפת: "תמיכה בעסקת המאה לא תקבל את ההמלצה שלנו". עודה תקף את הנדל מכחול לבן על אמירת הדרבוקות: "גזען, גזענון", והתעקש: "לא נשב עם ליברמן שהגה את טרנספר תושבי המשולש"

 

  

על רקע תוכנית השלום האמריקנית והבחירות הקרובות, הדגיש יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "תמיכה בעסקת המאה לא תקבל את ההמלצה שלנו, זה צריך להיות הכי ברור שיש. אם זה הכיוון - אין מצב". בריאיון שקיים היום (ראשון) באולפן ynet הוא הוסיף: "בשום אופן לא נשב עם ליברמן, גם לא נתמוך מבחוץ".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

דבריו של עודה נאמרו בתשובה לשאלה אם רשימתו תמליץ על יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לראשות הממשלה. "יש את התפיסה הזאת של 'רק לא ביבי', ומבחינתי זה 'רק לא דרכו של ביבי'. כלומר, אנחנו מבקשים לשנות את הדרך ולא רק את האיש", אמר. "אם תהיה עסקת המאה, ודה-לגיטימציה נגד האוכלוסיה הערבית ופגיעה במרחב הדמוקרטי, אז זה לא המקום שלנו". עודה ציין כאמור כי תמיכה בעסקה מצד כחול לבן "לא תקבל את המלצתם". הוא הוסיף: "אני מאמין ששלום צריך לעשות בין שני העמים ולא כעסקה בין ראש ממשלת ישראל המושחת לבין המושחת האחר, נשיא ארצות הברית".  

איימן עודה  (צילום: אבי מועלם)
"לא נשב עם ליברמן, גם לא נתמוך מבחוץ". עודה (צילום: אבי מועלם)
 

איימן עודה ואיתמר בן גביר (צילום: אבי מועלם)
בן גביר התעמת עם עודה: "מסית נגד צה"ל"(צילום: אבי מועלם)

 

- אתה מצפה מגנץ שיצהיר שהוא לא מקבל את מתווה טראמפ?

"אני לא חושב שנכון כרגע להחליט מהן בדיוק המילים, אבל צריך להיות ברור - יש כאן עם תחת ממשל צבאי, מגיעה לו חירות כמו לכל העמים בעולם. לכן, שוב, אם הכיוון הוא עסקת המאה - אנחנו נמצאים בכיוון אחר לגמרי".

 

עוד אמר עודה על תוכנית השלום האמריקנית: "אני לא יודע אם רוצים להעביר את הגבול ליד נתניה, אני לא יודע אם רוצים לפנות יישובים של יהודים שנמצאים באזור המשולש. אבל שראש הממשלה עומד לצד טראמפ ומדבר על איך לוותר על חלק מאזרחי המדינה - מה זה אומר לי? אני, ערבי מחיפה? אנחנו צריכים להתנגד, אנחנו רוצים להישאר ביחד, באותה אזרחות אבל בשוויון מלא בינינו. אני לא אקבל את חוסר השוויון".

 

- זכויות וחובות, זה אומר גם להיות נאמן למדינה, לא להכפיש אותה ואת צה"ל בחו"ל.

"אנחנו רוצים לחיות במדינת חוק, תחוקקו חוקים ולא אעבור עליהם. אין חוק שמחייב אותי לשרת בצבא, אז אני לא משרת. צריך להעניש אדם שלא עבר על החוק? מה בדיוק האמירה על החובות? אני לא נאבק בדרך דמוקרטית? אני לא משלם מסים? אני לא תורם את חלקי התרבותי?".

   

 

- אתה חושב שאנחנו הולכים לבחירות רביעיות בגלל המשחקים הפוליטיים האלה?

"לא. אני חושב שאנחנו צריכים להגיע ל-61 מנדטים, מכחול לבן שמאלה, ללא ליברמן. אז אנחנו נהיה יותר חזקים, יותר משפיעים. סקרים שפורסמו שלשום הראו שיש כבר 59 מנדטים, ולפיהם אנחנו מקבלים 14. אנחנו נקבל 16 מנדטים - וזה 61".

 

- גינית את הפיגוע שביצע ערבי-ישראלי ביום חמישי. הבנתם שאתם צריכים לשנות את הנרטיב?

"אני חושב שהעמדה הרשמית, האמיתית, גם בקרב ערבים וגם בקרב יהודים, היא התנגדות לכך שאזרח במדינה ישתמש בכלי נשק. צריך להפנים את זה בשביל העם שלנו. דרך המאבק שלנו היא דמוקרטית, וחלק מהדרך הזו היא העובדה שאני מגיע לכאן היום כדי לדבר עם הציבור הישראלי. אנחנו רוצים לשכנע את הציבור שטובת כולנו היא לחיות בשוויון, שלום ודמוקרטיה. זה האינטרס של כולנו. זו המולדת שלי, אין לי מולדת אחרת".

 

- מה חשבת על האמירה של יועז הנדל, על הדרבוקות?

"הוא גזענון קטן. אני חושב שאנחנו יודעים גם בדרבוקה, וגם בבאך, מוצרט ובטהובן, יותר מההנדל הזה. הוא גזען, גזענון. זה נגדנו אבל האמת שזה גם נגד חלק גדול מהחברה הישראלית - כל המזרחים. אם זה ג'ונגל אז גם הם באו מהג'ונגל".

 

- אתה מסוגל לשבת בממשלה עם ליברמן?

"בשום פנים ואופן לא. אדם שהגה את הרעיון של טרנספר תושבי המשולש, אדם שלא מאמין שיש לי זכות הצבעה, איך אהיה איתו באותו מקום?". עודה ציין כי גם לא יתמוך מבחוץ בממשלה שבה יימצא יו"ר ישראל ביתנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
איימן עודה באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים