שתף קטע נבחר

היועמ"ש התנגד - אבל הממשלה אישרה ועדת בדיקה למח"ש

גדי יברקן אמר כי ראש הממשלה הבטיח כי בתמורה למעברו לליכוד הוא יקים את הוועדה, ומנדלבליט קבע כי מדובר בהבטחת בחירות לא חוקית. אבל למרות זאת, אישרה הממשלה את הצעת שר המשפטים אוחנה

אמיר אוחנה אביחי מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
הוועדה אושרה. אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

היועץ המשפטי לממשלה התנגד, אבל הממשלה אישרה: בישיבת הממשלה השבועית היום (ראשון) אושרה הצעת שר המשפטים אמיר אוחנה בנוגע להקמת ועדת חקירה להתנהלות המחלקה לחקירות שוטרים, הצעה שהיועץ אביחי מנדלבליט רמז כי היא המהלך שהוביל אליה מהווה שוחד בחירות.

 

מנדלבליט לאוחנה: הקמת ועדה לבדיקת מח"ש אינה חוקית

    

במכתב ששיגר מנדלבליט לשר המשפטים אמיר אוחנה, שהביא לממשלה את הצעת המחליטים בנושא לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח זאת לגדי יברקן - שערק מכחול לבן לליכוד - קבע היועץ כי קיימת מניעה משפטית להקים ועדת בדיקה ממשלתית בתקופת בחירות.

היועמ"ש התנגד, ועדת החקירה הוקמה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
היועמ"ש התנגד, ועדת החקירה הוקמה(צילום: אלי מנדלבאום)

הוריו של סלומון טקה בימי השבעה (צילום: AFP)
סלומון טקה ז"ל(צילום: AFP)

במהלך הדיון אמר שר התיירות יריב לוין: "לא נקבל סט כללים אחד לאופוזיציה וסט כללים אחר לממשלה - אתם עושים שימוש לרעה בכללים שלכם. התקדימים שאתם יוצרים יביאו לנזק אדיר". על הצעת היועץ כי בראשות הוועדה יעמוד שופט עליון אמר לוין: "לדעתך רק שופטי העליון יודעים להבדיל בין טוב לרע, ורק הם ממלכתיים ויכולים להכריע בניגודי עניינים. כולם בני אדם בסוף - האם תבטיח שהשופט שימונה לא יהיה מרשימת התפוצה של שי ניצן?".

 

עוד ציין לוין: "הייתי מסכים עם חוות דעתך לגבי הקמת הוועדה, אבל נזכרתי בדוגמאות שלא מתיישבות עם דבריך - גילינו שבכנסת אין בעיה להקים ועדות סמוך לבחירות בתהליך שנמצא בליבת הבחירות, ובאופן ששולל מאדם זכות בסיסית שמוקנית לו בדין. מסתבר שאין בעיה לקבל החלטות בעניינים משפטיים של שרים ונבחרי ציבור תוך כדי בחירות, כתב אישום בבחירות ואפילו כשרה"מ בחו"ל בשליחות מדינית חשובה. באותו יום חייבים לרוץ ולהשלים תהליכים - גם זה בתוך בחירות".

יריב לוין אולפן ynet (צילום: אבי מועלם  )
"התקדימים יביאו לנזק אדיר". השר יריב לוין(צילום: אבי מועלם )

החשש במערכת המשפטית הוא מפני מדרון חלקלק שיביא לאחר מכן להקמת ועדת חקירה שתבדוק את התנהלות הפרקליטות והמשטרה בטיפול בתיקי נתניהו. אוחנה החליט להמליץ על הקמת הוועדה בנוגע למח"ש כבר לפני כחצי שנה, על רקע אירוע הירי שגרם למותו של סלומון טקה ז"ל, בן העדה האתיופית.

 

בעבר הסכים השר אוחנה לעמדתו של מנדלבליט, אך לאחר ההבטחה ליברקן הוא החליט להקים את הוועדה למרות זאת. במערכת המשפטים גם מתנגדים למינויו של ראש הוועדה, השופט בדימסו הרן פיינשטיין, שנחשב למבקר חריף של הפרקליטות. בראיון שפורסם בעבר האשים פיינשטיין את מנדלבליט ב"ליקוי מאורות" בעקבות דרך טיפולו בתיקי נתניהו.

 

בחוות דעת שנשלחה לשר אוחנה ולממשלה, קבע היועמ"ש כי ממשלת מעבר מחויבת באיפוק ובריסון בהפעלת סמכויותיה. לפי מנדלבליט, לממשלה אסור להעמיד את הממשלה הבאה בפני מצבים בלתי הפיכים שעלולים לכבול את ידיה, ואסור שהאינטרס הפוליטי יועדף על האינטרס הציבורי. הוא מדגיש כי הקמת ועדות בדיקה אינה דבר שכיח, וכי קיימות פסיקות בג"ץ שאוסרות על כך בתקופת בחירות.

 

היועמ"ש הדגיש את דבריו של יברקן, שאמר כי נתניהו התחייב לקדם את הקמת הוועדה בתמורה למעברו לליכוד, וקבע שמדובר בהבטחת בחירות לא חוקית. מנדלבליט הוסיף כי לאחר שנפגש עם נציגי העדה האתיופית, הוא הקים צוות בראשות המשנה ליועמ"ש רז נזרי, שיגיש בקרוב את מסקנותיו בקשר לתלונות העדה על יחס המשטרה ומח"ש כלפיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ישיבת הממשלה, היום
צילום: רויטרס
מומלצים