שתף קטע נבחר

"אשת הדיפלומט שברחה אחרי תאונה הייתה סוכנת CIA"

אשת דיפלומט אמריקני גרמה למותו של צעיר בתאונה בבריטניה ונמלטה לארה"ב. וושינגטון התנגדה בתוקף לבקשת ההסגרה שלה. כעת מדווח שמדובר בסוכנת CIA לשעבר, ושבריטניה הסתירה את המידע ממשפחת ההרוג. המשפחה זועמת על הממשלה: "איך יכולתם לעשות לנו את זה?"

בתאונת דרכים בחודש אוגוסט התנגשה אשתו של דיפלומט אמריקני בצעיר בבריטניה וגרמה למותו. היא ביקשה חסינות דיפלומטית בעקבות העבודה של בעלה. כשבריטניה ביקשה להסיר את חסינותה היא המריאה לארה"ב. בריטניה ביקשה מארה"ב להסגיר אותה, אך בוושינגטון התנגדו לבקשה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

כעת מפרסמים כלי תקשורת בריטיים שהנהגת הדורסת שנמלטה היא אשת CIA לשעבר. ג'רמי האנט, שהיה שר החוץ של בריטניה, אמר ל"סקיי ניוז" שהחשיפה עשויה להסביר מדוע ארה"ב מתנגדת בתוקף להסגרתה. נראה שמחלקת המדינה מגנה עליה בזכות תרומתה לסוכנות הריגול האמריקנית, ולא בשל התפקיד של בן זוגה.

אשת דיפלומט אמריקני אן סקולאס לשעבר סוכנת CIA דרסה למוות צעיר ב בריטניה וברחה ()
אן סקולאס, שנמלטה לארה"ב אחרי התאונה
 

לפי גורמים אמריקנים ובריטים ששוחחו עם "סקיי ניוז" ו"דיילי מייל", אן סקולאס בת ה-42 הייתה סוכנת בכירה ב-CIA. הגורמים טוענים ששרים בממשלת בריטניה היו מודעים לקריירת הריגול של סקולאס, אך היא לא הוגדרה כסוכנת חשאית כשהגיעה לבריטניה עם בן זוגה, קצין המודיעין ג'ונתן סקולאס.

 

תאונת הדרכים הייתה ב-27 באוגוסט מחוץ לבסיס חיל האוויר בנורת'המפטונשייר במרכז אנגליה. בבסיס, שמשמש את צבא ארה"ב, משרת הבעל ג'ונתן. אן יצאה מהבסיס במכונית וולבו, נסעה נגד כיוון התנועה והתנגשה חזיתית באופנוע שעליו רכב הארי דאן בן ה-19.

  ()
הארי דאן, שנהרג בתאונה
 

לפי משטרת בריטניה, לפני שסקולאס ברחה היא שיתפה פעולה לחלוטין עם החוקרים ואמרה שאין בכוונתה לעזוב את בריטניה. המשטרה ביקשה שתוותר על החסינות הדיפלומטית כדי שאפשר יהיה לחקור אותה, ונערכה לעצור אותה לצורך חקירה רשמית. אז המריאה סקולאס לארה"ב. ב"דיילי ביסט" נכתב שגם ג'ונתן ושלושת הילדים של הזוג עזבו את בריטניה - במהלך שלפי השגרירות האמריקנית בלונדון היה בהמלצת מחלקת המדינה.

 

בדצמבר, בהיעדרה, סקולאס הועמדה לדין בבריטניה על גרימת מוות ונהיגה בפראות. בהודעה מטעמה נמסר: "אן לא תחזור מרצונה לבריטניה, שם עלול להיגזר עליה עונש מאסר על תאונה נוראית – אך בלתי מכוונת".

 

משפחת ההרוג נפגשה עם טראמפ: "הציע פיצויים"

הוריו של הארי דאן נפגשו עם דונלד טראמפ בניסיון לקדם את ההסגרה. בפגישה בבית הלבן שלל טראמפ אפשרות שסקולאס תוסגר לבריטניה. הוא הציע להורים להיפגש איתה בחשאי. הם סירבו ומסרו שהם יפגשו אותה רק על אדמת בריטניה. לפי משפחתו של דאן טראמפ גם הציע להעניק פיצויים. בני המשפחה דחו את ההצעה.

שרלוט צ'ארלס אמו של הארי דאן צעיר שנהרג בתאונה עם אן סקולאס בריטניה (צילום: AFP)
שרלוט צ'ארלס, אמו של דאן(צילום: AFP)

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, שר החוץ דומיניק ראב ושרת הפנים פריטי פאטל גינו את התנגדותו של מזכיר המדינה מייק פומפאו לבקשת ההסגרה. ממחלקת המדינה האמריקנית לא נמסרה תגובה לדיווחים האחרונים.

 

"אתה אף פעם לא באמת עוזב את ה-CIA"

הממשלה הבריטית מכחישה שהיה ידוע לה שסקולאס היא סוכנת CIA לשעבר. בכירים בבריטניה טוענים שעברה ב-CIA היה ידוע. ב"דיילי מייל" ציינו שסקולאס לא הייתה בשירות בזמן התאונה, אך גורם ביטחוני אמר בהקשר הזה: "אתה אף פעם לא באמת עוזב את ה-CIA".

 

בעקבות הפרסומים אמרה אמו של דאן, שרלוט צ'ארלס, שכעת היא מתחילה להבין מדוע סקולאס לא הוסגרה לבריטניה. היא ומשפחתה זועמים. "איך יכולתם לעשות לנו את זה?", שאלה את ממשלת בריטניה.

 

"בנינו מערכת יחסים עם הממשלה למרות הדרך האיומה שבה היא מתייחסת אלינו. אנחנו מאמינים שלאנשים מגיעה הזדמנות שנייה, אבל היום אני זועמת וכל המשפחה שלי מלאת כעס", אמרה צ'ארלס. דובר המשפחה קרא להקים ועדת חקירה, ואמר ששר החוץ דונימיק ראב לא ציין בפני המשפחה שסקולאס הייתה סוכנת CIA.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים