שתף קטע נבחר

מנהל במסעדה לטבח: "אהיה איתך כמו היטלר"

עובד לשעבר במסעדת ניטן תאי התפטר על רקע טענות להתעמרות מתמשכת מצד הממונים עליו. שופטת קבעה שהוא יפוצה ב-75 אלף שקל

בית הדין לעבודה בתל אביב חייב לאחרונה את מסעדת ניטן תאי של השף שחף שבתאי לשלם כ-75 אלף שקל לטבח שנאלץ להתפטר בעקבות השתלחות משפילה מצד אחד המנהלים. בדיונים נחשפה השופטת אריאלה גילצר-כץ לעדויות עובדים ומנהלים על אודות האווירה הקשה ששררה במקום וקבעה כי התמונה שהתגלתה היא של יחס פוגעני והתעמרות בעובדים שאף אחד לא פעל למנוע.

 

"אני אאמלל אותך", "אני אהיה איתך כמו היטלר", "לא מגיע לאנשים כמוך משכורת", "תן לאחותך לאכול את זה" – אלה הם רק חלק מהדברים שלטענת הטבח נאמרו לו בספטמבר 2017 על ידי מנהל במסעדה האסיאתית ברחוב הארבעה בתל אביב.

 

בתביעה שהגיש לאחר שהתפטר טען הטבח שבנסיבות אלה יש לפסוק לזכותו פיצויי פיטורים, וכן החזר של דמי ההודעה המוקדמת שנוכו משכרו. בנוסף הוא עתר לפיצויים על עוגמת הנפש שנגרמה לו ועל הפגיעה בשמו הטוב. בהקשר זה ציין כי מכתב הפיטורים שהגיש נתלה על לוח המודעות במסעדה כדי להשפילו.

 

כמו כן כללה התביעה דרישה להפרשי שכר בגין שעות נוספות. בהקשר זה טען הטבח כי אמנם שולמו לו שעות נוספות גלובליות, אלא שהסכום לא משתווה לשעות שעבד בפועל, מה גם שלא קיבל שכר כדין עבור משמרות לילה ועבודה בחגים.

 

מנגד טענה המסעדה שהתובע התפטר בפתאומיות וללא סיבה ולכן הוא לא זכאי לפיצויי פיטורים ודמי ההודעה המוקדמת נוכו משכרו כדין. עוד נטען כי התובע קיבל תשלום עבור מלוא הזכויות המגיעות לו.

 

עדויות עובדים לשעבר ומנהלי המסעדה, בהם השף שבתאי שבעצמו הודה כי נהג לקלל עובדים, חשפו בפני השופטת גילצר-כץ "תמונה עגומה של יחס פוגעני של הממונים כלפי עובדי הנתבעת שכלל קללות וצעקות. לא היה מדובר באירוע חד פעמי... אלא בדבר שבשגרה והנהלת הנתבעת הייתה מודעת לאווירה השורה בנתבעת ולא עשתה דבר או למצער פעולותיה, אם נעשו, לא הביאו לתוצאות".

 

נקבע כי היחס הפוגעני הקים לתובע את הזכות להתפטר בדין מפוטר, ולכן הוא זכאי לפיצויי פיטורים מלאים ולהחזר דמי ההודעה המוקדמת שנוכו משכרו: "לא היה מצופה מהתובע להמשיך ולעבוד אצל הנתבעים בתנאים אלו. זכותם של עובדים לעבוד בסביבת עבודה מכובדת וליתן להם לבצע את תפקידם בתנאים נאותים ותפקידו של המעסיק לנקוט באמצעים סבירים כדי למנוע התעמרות במסגרת עבודתם על ידי עובדיו".

 

בנוסף, השופטת חייבה את המסעדה בפיצויים של 20 אלף שקל על עוגמת הנפש שנגרמה לתובע עקב ההתנהלות כלפיו והפגיעה בשמו הטוב. כמו כן, נפסקו לתובע הפרשי שכר לאחר שהשופטת התרשמה כי השעות הגלובליות ששולמו לו אכן לא גילמו את שעות העבודה שלו בפועל, וכי לא קיבל תשלום על דמי חגים ומחלה.

 

בסיכומו של דבר זכה התובע בפיצויים של כ-64 אלף שקל בנוסף ל-11 אלף שקל עבור שכר טרחת עו"ד והוצאות משפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים