שתף קטע נבחר

עוד טעות: נאשם בנהיגה בשכרות זוכה פעמיים

נהג שהורשע זוכה בערעור, אבל התוצאה לא עודכנה במחשבי המשטרה. כשחזר לנהוג, הוגש נגדו כתב אישום נוסף, הפעם על נהיגה בפסילה

ב-2018 הורשע נהג בעבירה של נהיגה בשכרות. ערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי התקבל והוא זוכה מעבירה זו והורשע בעבירה קלה יותר. בהתאם, עונשו הופחת משמעותית, כך שבפועל לא נותרו לו לרצות חודשי פסילת רישיון. אבל המשטרה לא עדכנה את התוצאה במחשביה, ובאפריל 2019 הוא נעצר בעבירה של נהיגה בזמן פסילה. לאחרונה זיכה אותו בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב מעבירה זאת.

 

ב-2016 נתפס הנהג על ידי שוטר בבני ברק ונערכה לו בדיקת ינשוף שבעקבותיה הוגש נגדו כתב אישום על נהיגה בשכרות. בית המשפט לתעבורה בתל אביב הרשיע אותו לאחר שקבע שתוצאת בדיקת הינשוף מעידה על שכרות.

 

הכרעת הדין התבססה בין היתר על כך שהתביעה הגישה כראיה לתקינות מכשיר הינשוף שתי "תעודות בלון". תעודת בלון מעידה על שיעור האלכוהול בבלון שמוצמד למכשיר הינשוף ומשמש לכיול ואימות שלו. במהלך המשפט נדרשה התביעה להגיש שתי תעודות, אחת של היצרן ואחת של היחידה המשטרתית. בעקבות ההרשעה נפסל רישיונו של הנהג למשך שנתיים.

 

הנהג, שיוצג על ידי עו"ד אסף אורון, ערער לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא טען שהתביעה הגישה פעמיים את תעודת בלון היחידה, ולא הגישה כלל את תעודת בלון המעבדה. בנסיבות אלה, וכשההגנה כפרה בתקינות המכשיר, לא ניתן לבסס הרשעה.

 

בערעור נטען כי התביעה הייתה צריכה להגיש את תעודת בלון המעבדה בהתאם לפסיקה, באמצעות תצהיר, ולתת אפשרות להגנה לחקור את נותן התצהיר, אך היא לא עשתה כן. לדבריו, בית המשפט סבר בטעות כי תעודת בלון המעבדה כן הוגשה לו ולכן הרשיע את הנהג.

 

השופט רענן בן יוסף קיבל את הערעור וקבע שיש לזכות את הנאשם מעבירה של נהיגה בשכרות. הוא קבע שבית המשפט לתעבורה הוטעה על ידי התביעה שהגישה פעמיים את אותו מסמך. "אכן נפלה טעות תחת ידו של בית המשפט קמא שלא באשמתו משום שהוטעה, על ידי התביעה, טעות חמורה משום שאין מדובר בתעודה שהוגשה במהלך הראיות אלא בשלבים מאוחרים, תוך כדי הסיכומים ולאחר שניתנה לתביעה האפשרות להגיש את התעודה הנכונה".

 

השופט הרשיע את הנהג בעבירה קלה יותר של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים והדבר שינה דרמטית את המצב המשפטי. על הנאשם הוטל עונש פסילה של חמישה חודשים בלבד. בניכוי חמשת חודשי הפסילה שהנהג כבר ריצה עד שמיעת הערעור, לא נותרה לו פסילה בפועל.

 

כעבור פחות משנה, באפריל 2019, נעצר הנהג על ידי שוטר והואשם בנהיגה בזמן פסילה. הנהג הסביר לשוטר שמדובר בטעות ורישיונו לא פסול, אך למרות זאת רכבו הושבת והוגש נגדו כתב אישום.

 

הוא כפר במיוחס לו באמצעות עו"ד לירון אורון שייצג אותו בהליך החדש, והשופט אריה זרזבסקי זיכה אותו לאחרונה גם מעבירה זו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום :שי שמואלי
אילוסטרציה
צילום :שי שמואלי
מומלצים