שתף קטע נבחר

"אכזריות, ביזוי והשפלה": הורשעה המטפלת שהתעללה בתינוק

ציפורה דוד, המטפלת מבית עובד שתועדה מכה תינוק שבו טיפלה, הורשעה בעבירה החמורה שבגינה ניתן לגזור עליה עד שבע שנות מאסר. השופטת: "ניכר במהלך האירועים שהתינוק סבל הלכה למעשה". אמו של התינוק: "נעשה הצדק למען הבן שלנו, מכאן הדרך לכלא קצרה"

 

בית משפט השלום ברחובות הרשיע הבוקר (יום ג') את המטפלת ציפורה דוד (65) ממושב בית עובד בהתעללות בתינוק שבו טיפלה בנס ציונה. הפרקליטות תדרוש לגזור על דוד מאסר בפועל. מעשיה של המטפלת תועדו במצלמת אבטחה.

 

לעיון בהכרעת הדין המלאה - לחצו כאן 

 

"בית המשפט הכריע שזו התעללות, ומכאן הדרך לכלא קצרה. נעשה צדק למען הבן שלנו", אמרה בתום הדיון בת אל רוגוב, אמו של התינוק.

ציפורה דוד בפתח הדיון (צילום: יריב כץ )
המטפלת, הבוקר(צילום: יריב כץ )

בהכרעת הדין ציינה השופטת אפרת פינק כי "כתב האישום ייחס לנאשמת עבירת של התעללות. המחוקק לא הגדיר מהי התעללות ופרשנות המושג היא פרי הפסיקה. קבעתי שעובדות כתב האישום והסרטונים מלמדים על פוטנציאל קשה וגרימת סבל לתינוק. אין בידי לאמץ את הטענה שבהיעדר חבלות אין פוטנציאל לנזק פיסי.

 

"ניכר במהלך כל האירועים שהתינוק סבל הלכה למעשה. הנאשמת נהגה באכזריות תוך הטלת אימה משמעותית, ביזוי והשפלה כלפי התינוק. רוב רובם של האירועים אירעו ביום אחד. אין מדובר במעשים שנמשכים על גבי זמן רב. עם זאת יום זה כולל סדרה ארוכה וממושכת של אירועים קצרים. הצפייה בסרטונים מלמדת כי הנאשמת הטילה מרות על התינוק והפחידה אותו".

 

עוד ציין השופטת כי "לא ניתן להפריז בתיאור חוסר הישע של התינוק מול הנאשמת. הוא אינו מסוגל להתנגד למעשיה ולעזוב את המקום או להתלונן להוריו. מתקיימים כל ששת התנאים לקיומה של עבירת ההתעללות".

בתאל רוגוב (צילום: יריב כץ )
הורי התינוק, בת אל ודורון רוגוב, בבית המשפט(צילום: יריב כץ )

בת אל, אמו של התינוק, אמרה בתום הכרעת הדין: "באנו במתח וציפייה גדולים כי זה שלב קריטי להמשך הדרך. עברנו מסע לא פשוט של תשעה חודשים, והיום בית המשפט נתן את התשובה לעניין סעיף האישום. אחרי מלחמה קשה של הפרקליט המלווה מהפרקליטות, שנלחם איתנו והתעקש לדייק בכל סעיף, בית המשפט הכריע שזו התעללות".

 

היא הוסיפה: "אני צריכה ללדת כל רגע, לעבור תשעה חודשים כשאני צריכה לעמוד מולה באולם זה לא קל. הבשורה שקיבלנו היום מעודדת אותנו להמשיך עם הראש קדימה, יד ביד עם הפרקליטות. אנחנו חושבים שצריך לגזור עליה מאסר בפועל, חד-משמעית. אנחנו עם הפנים לצדק וזה מעודד אותי". 

 

התובע, עו"ד מיכאל סטופ מפרקליטות מחוז מרכז, אמר: "בית המשפט קיבל היום את עמדתנו והרשיע את הנאשמת בהתעללות בקטין חסר ישע שבו היא טיפלה. בית המשפט קבע בצורה מפורטת שהיא התעללה בקטין בן 11 חודשים, התעללות שאנו תופסים כחמורה, תוך חניקה והשפלה של התינוק. אנו רואים את המעשים בחומרה רבה ונטען למאסר בפועל".

 

עו"ד ירון פורר, סנגורה של המטפלת, אמר: "בית המשפט כיבד היום לצערי את שיקול הדעת של התביעה, לפיה המעשים של מרשתי עולים כדי להתעללות. מבלי להקל ראש במעשים, בית המשפט קבע גם שאפשר היה להאשים אותה בעבירות קלות יותר. נלמד את הכרעת הדין וניערך לטיעונים לעונש".

 

הסנגור ביקש להרשיע בעבירה קלה יותר 

במסגרת הסדר טיעון דיוני, שבו הודתה דוד בפגיעה בקטין, ביקשה הפרקליטות להרשיע אותה בהתעללות שעליה ניתן לגזור עד שבע שנות מאסר. מנגד, סנגורה עו"ד פורר ביקש להרשיע את דוד בעבירה קלה יותר - תקיפת קטין - שבגינה ניתן לגזור עד חמש שנות מאסר.

 

פרקליטות מחוז מרכז הגישה במאי בשנה שעברה את כתב האישום נגד המטפלת בגין התעללות קטין או בחסר ישע. לפי כתב האישום המקורי, שהוגש על ידי עו"ד עינב וינוגרד, החל מחודש ינואר 2019 עבדה הנאשמת כמטפלת של תינוק יליד 2018 בבית הוריו וסבתו.

 

בין 12 במאי ו-15 במאי פגעה הנאשמת בתינוק בדרכים שונות. בין היתר, הנאשמת סטרה בפניו, צעקה לעברו שוב ושוב, הטיחה אותו על הספה ועל השטיח, הצמידה מגבת לפניו של התינוק תוך שהיא חונקת אותו, הזיזה את התינוק עם רגלה, יצאה לעשן והותירה את התינוק לבדו בבית, ואמרה לו שתהרוג אותו.

 

 
עורך דין ירון פורר  ( צילום: מוטי קמחי )
עו"ד פורר( צילום: מוטי קמחי )

 

לקראת הגשת כתב האישום, שחזרו הוריו של התינוק בשיחה עם ynet את האירועים שקדמו לחשיפת ההתעללות בבנם. "היו לנו כל מיני מקרים שחזרנו הביתה והוא היה עם סימן כחול, מכה פה, ושריטה כאן, אבל הוא ילד מאוד פעלתן והרגיעו אותנו שככה זה", סיפרו.

 

"אנחנו הורים צעירים והסביבה אמרה לנו לא לדאוג", נזכר אז האב. "גם כששאלנו היא אמרה שהוא קיבל מכה קלה פה מהכיסא, והוא ילד פעלתן, אז סמכנו עליה ולא ציפינו שזה מה שקורה".

 

בת אל, אמו של התינוק, הטיחה במטפלת באחד הדיונים הקודמים במשפט: "את מפלצת, הסיוט הכי גרוע של כל אמא, פני הרוע. כשהפנים של הילד היו סגולות היא עצרה. מה עשית לו בפארקים, מה עשית לו שם? עד סוף ימייך תושפלי". דורון, אביו של התינוק, אמר אז לדוד: "איך שומרים עלייך מאבטחים? לא שמרת על הילד!"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים