שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אסד מפגיז את הטורקים, אנקרה שולחת טנקים

  עוד 5 חיילים טורקים נהרגו בהפגזה של המשטר על מוצב באידליב, המעוז האחרון של המורדים. טורקיה תקפה בחזרה: "דם השהידים לא נשאר על הקרקע". ארדואן שלח לסוריה אלפי חיילים, טנקים ותותחים כדי להדוף את המתקפה של אסד ובעלי בריתו. האו"ם: 700 אלף נמלטו מבתיהם

  מורדים סורים ב אידליב סוריה משגרים טיל על כוחות אסד (צילום: AFP)
  הסלמה חמורה בלחימה בין טורקיה לאסד. המורדים משגרים טיל על כוחות המשטר באידליב(צילום: AFP)

  כוחות אסד הרגו היום (ב') בהפגזות חמישה חיילים טורקים במחוז אידליב שבצפון-מערב סוריה. כך מסר משרד ההגנה באנקרה, ולדבריו הכוחות הטורקיים הגיבו ב"השמדת יעדים" רבים של הצבא הסורי. התקרית מתרחשת במעוז הגדול האחרון של המורדים הסורים, לשם שלחה בסוף השבוע אנקרה תגבורת הכוללת אלפי חיילים וטנקים, במטרה להדוף את המתקפה המחודשת של אסד ובעלי בריתו לכיבוש אידליב. הפסקת האש באזור קרסה בשבועות האחרונים, ולפי האו"ם בקרבות העזים נסו מבתיהם 700 אלף בני אדם – 100 מאלף מהם רק בשבוע האחרון.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  המתקפה שבה נהרגו החיילים הטורקים התרחשה במוצב טורקי באזור העיירה טפטנז, לשם נשלחו חלק מכוחות התגבור הטורקיים. היא מגיעה שמונה ימים בלבד לאחר תקרית נוספת באזור, שבה נהרגו שמונה חיילים טורקים. באנקרה טענו כי הכוחות הטורקיים "השמידו" בתגובה 101 מטרות, אם כי לא פירטו אילו יעדים הותקפו ואם היו הרוגים מהצד הסורי. "התגובה המתאימה ניתנה. היעדים הושמדו ודם השהידים לא נותר על הקרקע", מסר משרד ההגנה הטורקי.

   

  כוחות אסד תוקפים באידליב    (צילום: רויטרס)

  כוחות אסד תוקפים באידליב    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כוחות צבא טורקיים טנק חוצים את הגבול מ טורקיה ל סוריה אידליב (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  כוחות צבא טורקיים טנק חוצים את הגבול מ טורקיה ל סוריה אידליב (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  כוחות צבא טורקיים טנק חוצים את הגבול מ טורקיה ל סוריה אידליב (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  חיילים טורקים ב אידליב סוריה (צילום: AFP)
  מקבלים תגבור. חיילים טורקים באידליב(צילום: AFP)

  כוחותיו של צבא אסד פתחו לפי כחודשיים במבצע שמטרתו השתלטות על מחוז אידליב, או לפחות על החלקים האסטרטגיים שבו. במחוז נמצאים כ-50 אלף מורדים, והארגון הדומיננטי בו הוא הייאת תחריר א-שאם, ארגון שבעבר היה מקושר לאל-קאעידה. אנקרה תומכת שם במורדים מארגונים אחרים.

   

  כוחות אסד התקדמו לאחרונה באופן משמעותי בשטחי המחוז, תחת חיפוי אווירי של רוסיה, וכבשו באידליב עשרות כפרים. נראה שמטרתם המרכזית היא השתלטות על הכביש המהיר והאסטרטגי M5, שמחבר בין הבירה דמשק לחלב שבצפון, הגדולה בערי סוריה. התקשורת הממלכתית בסוריה פרסמה מפה של אזורי הלחימה באידליב, שלפיה נותרו 15 ק"מ בלבד להשגת שליטה מלאה על הכביש הזה.

   

  הקרבות העזים יוצרים משבר הומניטרי רחב היקף באידליב, אחד הגדולים שנראו עד כה במלחמת האזרחים העקובה-מדם שנמשכת כבר תשע שנים. במחוז חיים כשלושה מיליון בני אדם, רבים מהם נמלטו לשם משטחים אחרים שאסד כבש. היום טענו באו"ם כי מאז דצמבר נסו מבתיהם במחוז כ-689 אלף בני אדם, כמאה אלף מתוכם רק בשבוע האחרון. "מספר האנשים שהופכים לפליטים במשבר הזה יוצא משליטה", הזהיר דייוויד סווינסון, דובר משרד התיאום ההומניטרי של האו"ם.

  כוחות צבא אסד ב מחוז חלב סוריה (צילום: AFP)
  מתקדמים לתוך אידליב. כוחות צבא אסד(צילום: AFP)

  כוחות צבא אסד ב מחוז חלב סוריה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מורדים סורים שבהם תומכת טורקיה ב אידליב (צילום: AFP)
  המעוז האחרון. מורדים סורים שבהם תומכת אנקרה באידליב(צילום: AFP)
   

  מורדים סורים שבהם תומכת טורקיה ב אידליב (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מורדים סורים שבהם תומכת טורקיה ב אידליב (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  רבים מהפליטים הללו נמלטים צפונה, לעבר הגבול עם טורקיה – שאליה כבר נמלטו יותר מ-3.5 מיליון פליטים לאורך שנות המלחמה. לצד תמיכתה בחלק מהמורדים באידליב, אנקרה חוששת שהמתקפות האחרונות של אסד באידליב יביאו אליה המוני פליטים נוספים. ארדואן אמר בעבר שטורקיה בונה בתים בצד הסורי של אזור הגבול כדי לשכן בהם את הפליטים.

   

  מאז יום שישי האחרון מתגברת טורקיה את כוחותיה בסוריה, ושולחת טנקים, תותחי הוביצר וכלים צבאיים אחרים ל-12 המוצבים שלה באידליב, מוצבים שהוקמו במסגרת הסכם הפסקת אש מ-2018. בעקבות קריסת ההסכם וחידוש המתקפה הסורית, כוחות אסד צרים לטענת טורקיה על שלושה מהמוצבים הצבאיים שלה שם.

   

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן העניק לסוריה אולטימטום שיפוג בסוף החודש, ודרש שתסיג את כוחותיה מהמוצבים הטורקיים. בעקבות המתקפה האחרונה נפגש ארדואן עם שר ההגנה שלו הולוס אקאר, כך לפי דיווח בערוץ הטלוויזיה NTV. פהרטין אלטון, יועץ התקשורת הבכיר של ארדואן, תקף בטוויטר את הנשיא הסורי: "פושע המלחמה שהורה על המתקפה האכזרית היום פגע בכל הקהילה הבינלאומית, ולא רק בטורקיה".

  פליטים סורים ליד הגבול עם טורקיה (צילום: AFP)
  700 אלף פליטים, 100 אלף מתוכם נמלטו רק בשבוע האחרון. ליד הגבול עם טורקיה(צילום: AFP)
   

  פליטים סורים ליד הגבול עם טורקיה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ארדואן קרא לרוסיה לעצור את המתקפה הסורית, וארצו מקיימת בימים אלו דיונים עם משלחת רוסית שהגיעה לאנקרה. מלשכת הנשיא הטורקי נמסר היום כי בדיונים הללו נאמר לרוסים שהתקיפות נגד המוצבים הטורקיים צריכות להיפסק באופן מיידי. למרות המתיחות בין טורקיה לרוסיה – שתי המדינות תומכות בצדדים יריבים וארדואן גם האשים את מוסקבה בהפרת הסכם הרגיעה – הן ממשיכות לפעול באופן צמוד בתחומים אחרים.

   

  ההסלמה בלחימה היום בין טורקיה לסוריה מגיעה כאמור על רקע המתקפות הקשות של אסד והרוסים. ביממה האחרונה נהרגו לפחות 26 אזרחים. היום בשעות הבוקר המוקדמות נהרגו שישה ילדים במתקפה על כפר בשם אבין סמאן במחוז חלב הסמוך לאידליב, שגם שם מתקיימים קרבות עזים במסגרת ניסיון אסד להשיג שליטה על הכביש המהיר M5.

  ילדה ואזרחים נהרגו ב הפצצה על כפר ב מחוז חלב ליד אידליב סוריה (צילום: AFP)
  אסד ורוסיה מפציצים. 29 אזרחים, חלקם ילדים, נהרגו ב-24 שעות(צילום: AFP)

  ילדה ואזרחים נהרגו ב הפצצה על כפר ב מחוז חלב ליד אידליב סוריה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   

   

  באחד המוקדים שהותקפו בכפר, נראה איש חילוץ נושא ילדה מתה מן ההריסות, בעוד אחד מקרוביה מתחנן בפניו לקבל את גופתה. ההפצות הללו נערכו לאחר הפגזות כבדות של רוסיה והמשטר הסורי באזורים נוספים במחוזות חלב ואידליב, שבהן נהרגו עוד לפחות 20 אזרחים. כך מסר ארגון המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמושבו בבריטניה, שדיווחיו מהמלחמה נחשבים לאמינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  טנק טורקי חוצה את הגבול לסוריה
  צילום: רויטרס
  מומלצים