שתף קטע נבחר

תפריט לפסח בסניף לא כשר: הקרב על החמץ במקדונלד'ס

האם תפריט "מיוחד לפסח" הופך את הסניף לכשר? צרכן הזמין ארוחה כשרה, ראה שמוכרים גם חמץ והגיש תביעה ייצוגית בסך 63 מיליון שקל - שנדחתה. ביהמ"ש: מי שנכנס למסעדה שאינה כשרה שלא יצפה למאכלים כשרים

האם מסעדה שמציעה תפריט מיוחד לפסח הופכת לכשרה? לא לפי בית המשפט המחוזי בתל אביב, שדחה לאחרונה בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 63 מיליון שקל נגד רשת מקדונלד'ס בישראל. הבקשה הוגשה על ידי לקוח שהזמין ארוחה כשרה לפסח, גילה שבמקום נמכר גם ופל גלידה חמץ, "הזדעזע וחש מרומה". השופטת צילה צפת לא השתכנעה מטיעוניו ובצעד לא שיגרתי אף הטילה עליו הוצאות משפט של 40 אלף שקל.

 

"אנחנו נחשבים בחו"ל": הסיבה שמקדונלד'ס בנתב"ג כשר

בקשה לייצוגית: האם מקדונלד'ס מנעה ממתחרים לפתוח סניפים לידה?

מקדונלד'ס נתב"ג מציגה: סניף ללא המבורגרים

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

רשת ההמבורגרים מציעה בסניפיה הלא כשרים מגוון תפריטים מיוחדים לפסח. במסגרת הבקשה שהוגשה בשנת 2016 נגד חברת אלוניאל המפעילה את הרשת בישראל, המבקש טען שהוטעה על ידי הרשת לחשוב שכלל המזון שנמכר בסניף (שאינו כשר) במהלך פסח מותאם וכשר, ושאין בסניף חמץ. לטענתו, הרשת מטעה לקוחות שלא מקפידים בשגרה על כשרות, אך משתדלים או נמנעים מאכילת חמץ בפסח.

הפסקת השימוש בפלסטיק תקפה, בינתיים, רק בבריטניה ובאירלנד (צילום: shutterstock)
מקדונלד'ס(צילום: shutterstock)
 

לא כשר, "מיוחד"

לדבריו, במהלך החג נכנס לסניף הרשת בצומת בית קמה והזמין למשפחתו מנות מהתפריט המותאם לפסח. ביום אחר בחג הוא נכנס שוב לאותו הסניף ובעת שקנה גלידה בכוס מהתפריט לפסח, גילה שיש בסניף גלידה בגביע ופל חמץ. "המבקש הזדעזע מקיומו של חמץ בסניף והשליך את הגלידה לפח בגועל וסלידה, שב לביתו טרוד, ובמשך החג הסתגר בביתו במצב רוח ירוד", נטען. "חשתי מרומה שהרשת לא דואגת להזהיר שהיא מוכרת בסניפיה חמץ, ואף מחטיאה את שומרי מצוות החג", טען הלקוח.

 

מקדונלד'ס, שיוצגה בהליך על ידי עוה"ד דני כביר ונאור וקנין ממשרד מ. פירון ושות', עמדה על כך שלא נעשה שימוש במילה "כשר" וש"תפריט מיוחד לפסח" אינו מעיד על כך שהתפריט "כשר לפסח". הרשת הדגישה כי הסניף כלל אינו מוגדר ככשר.

 

ביהמ"ש דחה את בקשת הלקוח לנהל את תביעתו כייצוגית. "אין חולק שהסניפים הרגילים של מקדונלד'ס אינם מוצגים ככשרים, התפריטים אינם מוצגים ככשרים וגם אינם יכולים להיות כשרים", קבעה השופטת צפת, "גם לא קיים איסור חוקי למכור ולהציג חמץ בתוך המסעדה. לא ברור מה הבסיס לטענת המבקש כאילו הוטעה לחשוב שהסניף מוכר מאכלים כשרים לפסח".

 

עוד קבעה השופטת כי "המבקש אינו אוכל חמץ, אך כן אוכל במטבח ובכלים שלא הוכשרו לפסח, וגם אוכל בשר עם חלב. מבחינתו די בכך שחומרי הגלם שמהם עשוי המאכל יהיו כשרים לפסח ובעלי החותמת 'כשר לפסח', גם אם התבשיל כולל בשר עם חלב... המבקש אינו מקפיד במצוות חג הפסח על פי הדין הדתי, אלא יצר הלכות פסח אינדיווידואליות על פי טעמו ואמונתו האישית".

 

גם טענת הלקוח שהתפריט המיוחד לפסח מכיל חמץ נדחתה. "חזקה על אדם סביר שנכנס למסעדה שאינה כשרה שלא יצפה למאכלים כשרים לפסח ואין כל צורך לומר לו זאת מפורשות", כתבה השופטת. על כל פנים, נקבע, לא הובאה ולו ראשית ראיה להוכיח שחומרי הגלם בתפריט המיוחד לפסח מכילים חמץ, וגביע הוופל לא נכלל בתפריט המיוחד כך שלא ניתן לטעון לגביו הטעיה.

 

יש לציין כי סניפי הרשת הכשרים פועלים תחת פיקוח הרבנות ונתונים לביקורות משגיחי כשרות על בסיס קבוע, מקיימים הפרדה מלאה בין מחלקות הבשר והחלב, מוכרים מוצרים עם תעודת כשרות, ואף מוכשרים לחג הפסח.

 

הערעור בדרך?

לצערו של המבקש, שיוצג על ידי עוה"ד אור נוי והדר גליקסמן ממשרד FWMK ועל ידי עוה"ד חן וליאת שטיין, ביהמ"ש קבע שההטעיה הנטענת לא סבירה. "נראה שביהמ"ש טעה כשבחן את התובענה בפריזמה של כשרות ולא בפריזמה של הטעיה צרכנית", אומר עו"ד נוי. לטענתו, הקביעה שלקוחות שומרי כשרות לפסח לא יבקרו בסניפי הרשת שאינם כשרים שגויה ו"מתעלמת מציבור שלם שמקדונלד'ס עצמה מכירה בקיומו ואף מודה שעבורו נוצר התפריט המיוחד לפסח".

 

לדבריו, מאחר שהרשת הציגה תפריט "מיוחד לפסח" עליה להבהיר שהתפריט "מכיל או עלול להכיל חמץ" והיעדר ההבהרה יוצר הטעיה צרכנית. "המבקש שוקל הגשת ערעור", אמר.

 

מנגד, עו"ד כביר שמייצג את הרשת אומר שהשופטת העבירה מסר "שעל הצרכנים לבדוק ולא להקטין ראש. אם חשוב לך כשר לפסח אז תשאל ותחפש את תעודת הכשרות לפסח. לא צריך להיות מיתמם ומתחכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים