שתף קטע נבחר

מקורב לברלנד חשוד: עקץ אלמנת נרצח בפיגוע

ההקלטה המפלילה: בריאיון ב-2015 נשמע חיים רייכר - שנשוי לנכדתו של ברלנד - מבקש להעביר לחשבונו תרומות למשפחת נרצח בפיגוע טרור. "למען האלמנה השבורה לרסיסים - העבירו כסף לחשבוני", אמר. המשטרה: "הוציא את הכספים בדרכי מרמה". האלמנה אישרה ל-ynet את הפרטים

 

 

עשקו נכים, חולים - וגם בני משפחה של נרצח בפיגוע: מדיון שהתקיים אתמול (ג') בבית משפט השלום בירושלים עולה כי אחד מהמקורבים ביותר לאליעזר ברלנד - שנעצר עם כמה מאנשיו בתחילת השבוע במבצע משטרתי נרחב - עשק אישה שאיבדה את בעלה בפיגוע טרור לפני חמש שנים.

  

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של אותו מקורב, הרב חיים רייכר, אמר נציג המשטרה כי לחשבונות של רייכר זרמו עשרות מיליוני שקלים שאותם השיג במרמה ועושק. "אחת מקורבנות העבירה של רייכר היא אישה שבעלה נרצח בפיגוע משנת 2015", אמר הטוען המשטרתי. לדבריו, רייכר "בדרכי מרמה, תוך שטען שהוא מתרים עבורה כספים לרווחתה ולרווחת ילדיה שאחד מהם נפצע בפיגוע - הוציא את אותם כספים בדרכי מרמה, מה שמעיד על מסוכנות".

הרב חיים רייכר בבית המשפט ()
רייכר בבית המשפט

 

 

בראיון ברדיו "קול ברמה" לפני חמש שנים נשמע רייכר מגייס תרומות לאלמנה. "ההורים שלה צדיקים גדולים", אמר רייכר על האם. "המשפחה הזאת צריכה עזרה מא' ועד ת'. האלמנה לא יכולה לפתוח חשבון על שמה אז פתחתי חשבון מיוחד בשבילה וכל הכסף הולך אליה ולא לשום עסקן אחר".

 

"אני מבקש באמת מעם ישראל, למען האלמנה השבורה לרסיסים הזאת - העבירו את החשבון על שם חיים רייכר. כל הכסף שיעבור לחשבון הזה יעבור לידי האלמנה בלבד", הוסיף בריאיון. אבל הכספים עברו אליו - ולא לאלמנת הנרצח. בשיחה עם ynet האלמנה אישרה את הפרטים.

הרב אליעזר ברלנד בהארכת מעצרו בחשד לניצול אזרחים ועבירות מס (צילום: אלכס קולומויסקי)
ברלנד בדיון הארכת המעצר, ביום ראשון(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

רייכר, שנשוי לנכדתו של ברלנד, אף חשוד בעבירות מס בהיקפים רחבים. מעצרו הוארך בשמונה ימים. "מעמדו של רייכר, במסגרת אותה פרשייה עבריינית, הוא לכאורה מעמד גבוה ומרכזי", אמרה לגביו השופטת. בנוסף הוארך גם מעצרו של חשוד נוסף, בחמישה ימים. שלשום נעצר חשוד נוסף, כבן 45, שחשוד בעבירות עושק, קבלת דבר במרמה ועבירות מס.

 

ביום ראשון הוארך מעצרו של ברלנד בן ה-82 בחמישה ימים. מהחקירה עלה כי ברלנד - שנכלא בעבר על עבירות מין - גבה תעריף לכל ברכה, בתלות בחומרת הכאב של המבקש. חלק מהאנשים לקחו הלוואות ונתנו את רכושם לברלנד על מנת לקבל ברכה. בחלק מהמקרים היה מדובר בחולים במחלות חשוכות מרפא, ולעתים הובטח לנכים כי יקומו על הרגליים. עד כה נגבו כ-200 עדויות של אנשים שרומו על פי החשד על ידי ברלנד ואנשיו.

עדי כרמלי (צילום: יאיר שגיא)
עו"ד עדי כרמלי: "מרשי הוא איש חסד עתיר זכויות"(צילום: יאיר שגיא)
 

לפי המשטרה, בפשיטה נמצאו עשרות קופסאות של טיפות וכדורים שעל פי החשד חולקו כתרופות פלא. בבדיקות שעשתה המשטרה התברר שבחלק מהמקרים אלו טיפות אנטיביוטיות ובמקרים אחרים - סוכריות מנטוס. במשטרה כינו את התרופות שהועברו למבקשי הברכות "תרופות אליל".

 

ביום ראשון לפנות בוקר פשטו השוטרים על בתי החשודים. לאורך מבצע המעצרים התפרעו עשרות בני אדם שהקיפו את אחד הרכבים שנשלחו למקום. הם השמיעו קריאות לעבר השוטרים, תקפו אותם ובעקבות כך נאלצו הכוחות להשתמש ברימוני הלם לפיזור המתפרעים.

 

עו"ד עדי כרמלי, המייצג את רייכר, מסר בתגובה: "מרשי מכחיש את המיוחס לו ומסר גרסה מפורטת לכל החשדות שהוטחו בו . מרשי הוא איש חסד עתיר זכויות אשר פעל ופועל רבות למען הקהילה. המפתיע הוא שאין כל קשר בין הדברים שמספרת המשטרה לתקשורת למה שהיא מטיחה במרשי בחדרי החקירות. מדובר בתיק שנחקר מינואר 2019 . למרות הזמן שחלף - לא הצליחה המשטרה למצות את החקירה והרי שהדבר מדבר בעד עצמו".


פורסם לראשונה 11/02/2020 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים