שתף קטע נבחר

אולמרט נפגש עם אבו מאזן: "אתה איש של שלום"

רה"מ לשעבר ויו"ר הרשות מסרו הצהרה לעיתונאים. אבו מאזן, שתקף את תוכנית טראמפ במועצת הביטחון, לא התייחס אליה במילה בהצהרה לצד אולמרט. "ידינו מושטות לשלום, ולאנשי השלום כמו אולמרט", אמר אבו מאזן. "מוכנים לחדש את המו"מ מהנקודה שהופסק איתו". נתניהו על הפגישה: "נקודת שפל היסטורית"

 

 

 

על אף הביקורת החריפה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נפגש הערב (יום ב') עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. השניים ערכו מסיבת עיתונאים קצרה, כשהם יושבים זה לצד זה. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה זאת: "נקודת שפל בהיסטוריה של מדינת ישראל".

 

"אני רוצה תחילה לברך את ידידי אהוד אולמרט שאותו אני מכיר פרק זמן", אמר אבו מאזן בתחילת דבריו. "דיברתי קודם במועצת הביטחון של האו"ם והדגשתי את החשיבות של הגעה לשלום באמצעות משא ומתן. התכנית האמריקנית מתנכרת להחלטות הבינלאומיות. נפגשתי עם אולמרט לפני זמן קצר. המשא ומתן עמו היה מבטיח, למרות שלא הגענו לפתרון היינו קרובים מאוד. אנו מוכנים לחדש את המשא ומתן בנקודה שבה הסתיים עם אולמרט".

 

אהוד אולמרט מחמוד עבאס אבו מאזן הצהרה תקשורתית ניו יורק (צילום: AFP)
אהוד אולמרט ואבו מאזן בניו יורק(צילום: AFP)

הוא הוסיף: "אנו מוכנים למדינה פלסטינית שתקום בשכנות לצד מדינת ישראל בגבולות '67 כשירושלים המזרחית בירתה וירושלים המערבית היא בירת ישראל. אנו קוראים לישראלים לסרב לעמדות הקיצוניות שלא יובילו לשום מקום. השלום לא יגיע באמצעות כפייה על אחד הצדדים, אלא באמצעות נכונות של שני הצדדים לחיות האחד לצד השני על האדמה הזאת. אנחנו לא מאמינים באלימות ונאבקים בטרור. אנו מאמינים בתיאום ביטחוני עם כל המדינות, וחתמנו על הסכמים ביטחוניים רבים. אנו מאמינים רק במאבק עממי לא אלים. ידינו מושטות לשלום ולאנשי השלום כמו אולמרט".

 

ראש הממשלה לשעבר, ששוחרר לפני שנתיים וחצי מהכלא בישראל, הדגיש שמטרתו אינה לבקר את תוכנית השלום של טראמפ: "אני שמח שהייתה לי ההזדמנות להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית שאיתו אני נמצא בקשר ב-12-11 שנים האחרונות מאז שפרשתי מתפקידי כרה"מ. לא באתי לארה"ב כדי לבקר את נשיא ארה"ב או את התכנית שלו. גם לא באתי כדי לבקר את ראש ממשלת ישראל. אני מנצל כל הזדמנות שיש לי לעשות זאת בישראל אבל בטח לא כאן".

 

 

הוא הוסיף: "נשאלתי רבות למה אני צריך להיפגש עם עבאס עכשיו. התשובה מאוד פשוטה, התוכנית של הנשיא טראמפ מיועדת לבסוף לעשות שלום בין ישראל והפלסטינים, אז אנחנו צריכים לנהל מו"מ איתם. אני חושב שיש פרטנר והפרטנר היחיד שמייצג את העם הפלסטיני והוכיח שהוא מוכן למו"מ הוא אבו מאזן. לצערנו לא הגענו להסכם, אבל הוא איש של שלום ולפיכך הוא הפרטנר היחיד שאפשר לנהל איתו מו"מ".

 

אולמרט השיב לשאלת הכתבים לגבי הרלווטיות שלו כיום: "אני לא חבר ממשלה, זה ידוע. אבל אני רוצה לשתף את דברים שעליהם אני חושב ואולי מייצגים דעות של הרבה ישראלים. ההערות על התערבות בפוליטיקה מגוחכות ולא שוות תשובה רצינית".

 

הוא הביע תקווה שישראל תקדם מו"מ עם הפלסטינים על בסיס עיקרון שתי המדינות שמופיע בתוכנית טראמפ, אך אמר כי "אני יכול להביע תקווה. אבל אני לא בטוח שהפרטנר הישראלי יהיה מי שהוא היום. אני לא מדבר עבור גנץ, לא עובד עבורו, לא מייעץ עבורו והוא לא עובד עבורי ואין לי סמכות להביע מה הוא חושב כי אני לא יודע. אפשר לשפוט מה יעשה רק ממה שהוא אומר אבל אני לא יכול לדבר בשמו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפגישת אולמרט-אבו מאזן ואמר כי "זוהי נקודת שפל בהיסטוריה של מדינת ישראל".

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון תקף גם הוא: "דווקא ביום שבו אבו מאזן נכשל בניסיון שלו להוביל מהלך מדיני באו"ם נגד מדינת ישראל, בוחר אולמרט לתת רוח גבית לטרור המדיני של הפלסטינים".

 

 

אבו מאזן במועצת האו
אבו מאזן במועצת הביטחון של האו"ם(צילום: רויטרס)

אבו מאזן נפגש עם אולמרט שעות ספורות לאחר נאומו במועצת הביטחון על "עסקת המאה", שבו הציג את המפה שפורסמה בתוכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וכינה אותה "גבינה שווייצרית". בסיום נאומו אמר: "אני מושיט יד מחדש לשלום עם כל מנהיג ישראלי שיבוא. לא נפנה לאלימות".

 

בריאיון באולפן ynet בתחילת השבוע הגיב אולמרט לביקורת על פגישתו המתוכננת עם אבו מאזן ואמר: "הוא הפרטנר היחיד שיש לנו לשלום. אין סיבה בעולם שלא אפגוש אותו". באותו ריאיון הוא כינה את נתניהו "נוכל במצוקה, ראש כנופיית פשע".

 

בכנסי הליכוד השבוע קרא נתניהו לגנץ "להתנתק מאולמרט". לדברי יו"ר הליכוד, "אולמרט הציע לאבו מאזן את הכותל, הציע לו שליטה בהר הבית, שליטה בכותל המערבי. הוא הלך עכשיו לאבו מאזן, כדי לסכל את תכנית המאה ואני אומר לבני גנץ - זה היועץ הקרוב שלך? תתנתק כבר מאולמרט". בריאיון אמר אולמרט: "אני לא יועץ של גנץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן ואולמרט בניו יורק
צילום: AFP
מומלצים