שתף קטע נבחר

דרווין, שומע? כניעת החילונים גורמת לבורות

ילדי ישראל לא לומדים על האבולוציה כדי לא להרגיז אנשים שמתעקשים שהעולם נברא בשישה ימים. ביום דרווין העולמי, הגיע הזמן לדבר על זה

 

צ'ארלס דרווין (צילום: shutterstock)
צ'ארלס דרווין(צילום: shutterstock)

הוויתור של החילונים על הוראת האבולוציה בבתי הספר משקף את ההתקפלות הרגילה: כשיש איום – גם אם קטן - על התפישה הדתית, נכנעים החילונים כדי לא "לפגוע ברגשות". לכניעה הזאת יש מחיר כבד. דור שלם של ילדים לא מכיר את התיאוריה המרכזית של החיים, וחשוב מכך - לא נחשפים למורשתו של צ'ארלס דרווין, המדען שמסמל אולי יותר מכל אומץ אינטלקטואלי, סקרנות וחתירה עיקשת לידע ולאמת. היום (ד'), אגב, מצוין יום דרווין העולמי. ספק אם ידעתם על כך.

 

 

האבולוציה תמיד הייתה נושא שנוי במחלוקת במערכת החינוך הישראלית, ולכן הודרה כמעט לחלוטין מתוכניות הלימודים. תחקירים שפורסמו במהלך השנים בתקשורת חשפו שרק מיעוט קטן מילדי ישראל לומד על האבולוציה בבית הספר. אלה שזוכים להעמיק בה הם אלה שבחרו בביולוגיה כמקצוע לבחינת הבגרות.

 

הוראת האבולוציה היא תפוח אדמה לוהט כבר שנים רבות, וכשיש יש לישראל שר חינוך כמו רפי פרץ, שתומך בהקמת בתי ספר לנבואה, סביר שהמצב יחמיר וילך והבלעדיות של הגישה הבריאתנית רק תעמיק.

 

הוויכוח הדתי סביב לימוד תורת האבולוציה אינו ייחודי לישראל. בארה"ב, למשל, בוטל החוק שאוסר הוראת אבולוציה בבתי הספר על ידי בית המשפט העליון רק ב-1967. העילה לביטולו הייתה שהוא חוק דתי המנוגד לחוקה האמריקנית. ביטול החוק לא הוביל להכנסה גורפת של האבולוציה לתוכניות הלימודים והאוטונומיה שיש למדינות השונות בארה"ב מובילה למדיניות לא אחידה: יש כאלה הבוחרות בהוראת האבולוציה, יש כאלה שמשלבות את הלימוד שלה תוך השמעת ביקורות ויש כאלה הנמנעות ממנה לגמרי.

 

 

אבל בעוד בארה"ב נמצא נושא הוראת האבולוציה בלב הדיון הציבורי, אצלנו לא כמעט ולא מתקיים שיח בנושא. יש מעין הסכמה שבשתיקה עם המצב הקיים, למעט עימות פוליטי אחד שהתרחש לפני כ-25 שנים, ובמסגרתו התנתה ש"ס את התמיכה בממשלת רבין בהרחקתה של שולמית אלוני מתיק החינוך. זאת משום שאלוני אמרה שהאבולוציה היא מקור האנושות ולא אלוהים.

 

העימות הזה הסתיים, כרגיל, בפשרה חילונית, שעליה אנחנו משלמים עד היום: לא רק תלמידים בבתי הספר הממלכתיים-דתיים מנועים מללמוד את הנושא, אלא גם תלמידים חילונים בזרם הממלכתי.

מיכל שליו רייכר ()
מיכל שליו רייכר

להימנעות הזאת מלימוד האבולוציה בבתי הספר יש מחירים כבדים. היא תורמת לבורות ולהיעדר ידע בסיסי בתיאוריה מורכבת שהיא לא רק אוסף אנקדוטלי של ידע כי אם דרך מחשבה ואופן התבוננות על מגוון רחב תופעות בעולם. תורת האבולוציה משקפת יכולת של שיח רב-תחומי מרתק ופורץ גבולות שמאפשרת לנו לשאול שאלות פילוסופיות על מהות הקיום, בהן מה מקומו של האדם בעולם? האם יש מין או עצם שמתמידים בקיום? האם זה מוסרי ליצור שינויים משמעותיים בסביבת המחייה של היצורים סביבנו? ההסכמה שלנו להימנע מהוראת האבולוציה היא התקפלות מביכה וכניעה לטרור מחשבתי.

 

לפני שדרווין פרסם את מחקרו פורץ הדרך הוא התלבט כיצד עליו לספר לאנושות על ממצאיו. הוא הבין את עומק השינוי המחשבתי הנובע מהתיאוריה שלו וידע שעצם פרסומה מהווה קריאת תיגר על האמיתות המקובלות.

 

ביום דרווין שחל היום אנחנו צריכים להיכנס לכיתות של ילדינו וללמד על האבולוציה; עלינו להרחיב את הידע שלהם על הברירה הטבעית, על גישה רב-תחומית במדע; עלינו לעודד אותם להתבונן על העולם ולשאול שאלות; עלינו לחגוג עם ילדנו את מורשת דרווין שבמרכזה אומץ אינטלקטואלי, סקרנות וחתירה עיקשת לידע ולאמת.

 

  • מיכל שליו רייכר היא נשיאת הפורום החילוני

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

פורסם לראשונה 12/02/2020 10:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים