שתף קטע נבחר

"אתגר הטיק-טוק" והסכנות: "כואב פיזית ונפשית"

בן 15 נחבל קשות בראשו, סבל מפרכוסים ואושפז בשערי צדק בעקבות "אתגר הקפיצה". נערה אמריקנית שנפצעה: "אי אפשר לתאר עד כמה זה כואב". משרד החינוך קרא לשוחח עם התלמידים על הסכנות: "עלול להביא לפציעות חמורות"

 

 

יממה לאחר מסיבת עיתונאים בפלורידה בנוגע לסכנות "אתגר הטיק-טוק" החדש, נחשף שבבית חולים בירושלים אושפז נער בן 15 שסבל מפרכוסים וחבלת ראש קשה - וכעת משרד החינוך ממליץ לבתי הספר לקיים שיחות הסברה על הסכנות במה שמכונה גם "אתגר הקפיצה".

 

מדובר באתגר שמופץ ברשתות החברתיות ברחבי העולם. שלושה נערים משתתפים בו. הם עומדים בשורה וקופצים בבת אחת. בעת שרגלי המשתתף האמצעי נמצאות באוויר, השניים האחרים מנסים להכשילו במטרה להפיל אותו לקרקע. או אז, במקרים רבים, הקופץ האמצעי מאבד את שיווי המשקל, נופל לאחור וראשו נחבט בקרקע.

אתגר טיק טוק נערים נפצעו ארה
"אתגר הטיק-טוק" המסוכן בארה"ב

המקרה בירושלים התרחש לפני כשבוע וחצי, אז הובהל הנער בן ה-15 לחדר המיון של בית החולים שערי צדק בירושלים. מבירור שערך הצוות הרפואי עלה כי הנער נחבל קשות בחבלת ראש קשה כשגופו הוטח לאחור, בזמן שביצע את "אתגר הטיק-טוק" המסוכן.

 

ד"ר גיורא וייזר, מנהל חדר המיון בבית החולים, אמר כי "הנער אומנם שוחרר לביתו לאחר השגחה וייצוב, אולם חשוב להבין שהתרגיל יכול היה לגרום לחבלה משמעותית ביותר ולנזק בלתי הפיך. מורים והורים חייבים לאסור על ילדים לבצע אותו. התרגיל בפירוש יכול לגרום לאסון".

 

על רקע הפצת הסרטונים והאתגר החדש יצא משרד החינוך בהמלצה לבתי הספר לקיים שיחות הסברה על הסכנות שבאתגר זה. באיגרת מיוחדת שפרסם הערב (ד') השירות הפסיכולוגי-ייעוצי צוין כי מדובר באתגר מסוכן שעלול להביא לפגיעות ופציעות חמורות ביותר עד לכדי אשפוז. לנוכח זאת, כתבו, חשוב לשוחח עם התלמידים בנוגע לאימוץ אתגרים שונים ומצבי סיכון ופגיעה, אליהם הם עלולים להיקלע בעקבותיהם.

אתגר טיק טוק נערים נפצעו ארה
סכנה חמורה לפגיעות ראש
 

באיגרת נכתב: "הגלישה ברשתות החברתיות מהווה את ההמשך הטבעי של ההווי האישי והחברתי המתקיים פנים אל פנים. הילדים ובני הנוער משחקים, יוצרים קשרים חברתיים, עוקבים אחרי משפיעי דעת קהל (יוטיוברים), מצלמים, ומשתפים בחוויות מחייהם. הטכנולוגיה ככלל, והרשת החברתית בפרט, מתפתחות באופן מואץ וכל פיתוח או יישום מאפשר פעולות חדשות להן השלכות על התנהלות תלמידינו במרחבי החיים השונים.

 

"לאחרונה", הוסיפו, "אנו עדים לאתגרים המופצים ברשתות החברתיות, ביניהם אתגר בו שלושה ילדים קופצים בבת אחת כששניים מהם מכשילים את השלישי ומביאים לנפילתו על הגב. אתגר זה מסוכן ועלול להביא לפגיעות ופציעות חמורות ביותר עד לכדי אשפוז בבית חולים. השיח הכיתתי צריך להדגיש את הסכנה שקיימת בהשתתפות במשחקים מסוכנים לצורך צבירת לייקים או עידוד חברתי ואת המסר כי העברת סרטונים אסורה ומסוכנת, שכן יש למנוע את חשיפת המשחק ואת עידוד החיקוי".

 

ברחבי העולם דווח כבר על בני נוער שסבלו מפגיעות ראש, צוואר וגב. מומחים מזהירים שהתרגיל עלול לגרום גם לדימומים מוחיים, קריעה של עמוד השדרה ונכות. יממה לפני חשיפת המקרה בישראל, קראה אם אמריקנית לבתי הספר במחוז מיאמי-דייד בפלורידה לאסור את קיום האתגר בשטחם. זאת, לאחר שבתה נפצעה לאחר שההשתתפות באתגר נכפתה עליה.

 

"קפצתי ממש גבוה, ואני זוכרת שהם בעטו ברגליים שלי", אמרה הנערה במסיבת עיתונאים. "חשבתי - מה קרה?". היא פונתה לבית חולים, וגם שבוע אחרי המקרה היא עדיין חשה כאבים. "אני לא חושבת שאפשר לתאר עד כמה זה כואב. לא רק פיזית, גם נפשית".

 

פרקליטתה של הנערה אמרה כי המשפחה מתכוונת לתבוע את בתי הספר במחוז על כך שהם מאפשרים את האתגר: "ההתנהגות שנראית בסרטון מראה חוסר שיקול דעת של המעורבים, ואסור לקבל אותה. הורים צריכים לדבר עם ילדיהם על שימוש אחראי ברשתות החברתיות, ולהזכיר להם שלכבד ולהיות אמפתים כלפי הזולת חשוב יותר מכל טרנד ברשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכשילים ומפילים. האתגר המסוכן בארה"ב
מומלצים