שתף קטע נבחר

חריג: תאונת אופנוע בשבת תוכר כתאונת עבודה

מנהל כוח אדם בחברת סיעוד נפגע כשהיה בדרכו להיפגש עם עובדים. ביטוח לאומי, שסירב להכיר בדרישתו של הרוכב, גרר אותו להליך משפטי מיותר

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע לאחרונה כי בן 27 שנפצע בתאונת אופנוע ביום שבת יוכר כנפגע עבודה שזכאי למלוא הזכויות וההטבות מהביטוח הלאומי. עדויות התביעה שכנעו את השופטת מיכל נעים דיבנר שהרוכב נפגע כשהיה בדרכו לגייס עובדים לחברה שבה עבד, וביטוח לאומי קיבל את המלצתה.

 

הרוכב עבד כמנהל כוח אדם בחברת סיעוד. לדבריו, באחת השבתות של מאי 2016, בעת שהיה בדרכו לבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים לצורכי גיוס עובדים לחברה, התהפך עם האופנוע ונפצע.

 

הוא תבע מהביטוח הלאומי להכיר בו כנפגע עבודה אך המוסד דחה אותו וסירב לקבל את טענתו שתאונת עבודה יכולה לקרות ביום שבת

 

בתביעה שהגיש באמצעות עורכי הדין מאיר קמרי, אלעד שבתאי ואורן שילוביצקי נטען שמדובר בהחלטה שגויה שכן התאונה אירעה שהרוכב נסע לגייס עובדי סיעוד, ולכן אין ספק שזוהי תאונת עבודה.

 

ביטוח לאומי, שיוצג על ידי עו"ד דניאל כהן, המשיך להתנגד ולהכחיש את גרסת התובע. בכתב ההגנה הועלו בהתאם כמה טענות חלופיות, שלפיהן התאונה לא הייתה קשורה לעבודה, וכי גם אם הייתה קשורה לעבודה – הרוכב לא זכאי להכרה משום שסטה מהדרך לטיול שטח עם חברים.

 

ואולם, לאחר שמיעת העדויות מטעם התביעה, וכן מצד עובדי החברה ובעליה אשר אישרו כי התובע נהג להגיע לבתי חולים לצורכי גיוס עובדים גם בימי שבת, השופטת מיכל נעים דיבנר התערבה וביקשה מהמוסד לביטוח הלאומי לשקול עמדתו בשנית.

 

בתום דיוני ההוכחות היא הבהירה כי הטענה שהתובע נפגע כשרכב להנאתו עם חברים לא הוכחה, וביטוח לאומי לא הצליח לסתור את גרסת התובע, שלפיה נפגע כשרכב לבדו לכיוון ירושלים לצורכי עבודה.

 

בשלב הזה העניקה השופטת לביטוח הלאומי 14 יום לקבל החלטה בנושא, ואכן בחלוף כמה ימים הודיע המוסד על הסכמה להכיר בתאונת הדרכים כתאונת עבודה.

 

בהתאם ניתן פסק דין המאשר כי מדובר במקרה ייחודי של תאונת עבודה שהתרחשה ביום שבת כשהתובע נוהג באופנוע פרטי (ולא רכב מהעבודה). הביטוח הלאומי חויב להכיר בתובע כנפגע עבודה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד אלעד שבתאי, עו"ד מאיר קמרי, עו"ד אורן שילוביצקי ממשרד עורכי דין קמרי את שבתאי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד דניאל כהן מהמחלקה המשפטית של המוסד לביטוח לאומי
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים