שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "ההורים צריכים להכיר את טיק טוק"

  אתגר הטיק טוק המסוכן מופץ ברשתות החברתיות וגורם לפגיעות. "צריך לתת לבני נוער כלים להיות ביקורתיים כלפי דברים שהם רואים", אומר מנהל עבודת רחוב, עמותת עלם, באולפן ynet. "כדאי שהורים יכנסו לאפליקציה כדי שידעו איך לדבר איתם על מה שקורה שם"

   

   

  אתגר הטיק טוק החדש והמסוכן מופץ ברשתות החברתיות ברחבי העולם. משתתפים בו שלושה בני נוער. הם עומדים בשורה וקופצים בבת אחת. בעת שרגלי המשתתף האמצעי נמצאות באוויר, השניים האחרים מנסים להכשילו במטרה להפיל אותו לקרקע. או אז, במקרים רבים, הקופץ האמצעי מאבד את שיווי המשקל, נופל לאחור וראשו נחבט בקרקע.

   

  כאמור, מדובר באתגר מסוכן ויש כבר נער בן 15 שנחבל קשות בראשו, סבל מפרכוסים ואושפז בשערי צדק בעקבות "אתגר הקפיצה".

   

  "התופעה הזאת היא נרחבת", אומר רועי חומרי, ראש תחום עבודת רחוב בעמותת עלם. "ילדים נפגעים לא רק מהאתגר הזה אלא משלל אתגרים. יש משהו בטיק טוק שהפך להיות החצר האחורית החדשה. אם פעם בבית ספר היו מושכים למישהו את הכיסא מאחורי הגב כדי שיפול וזה מצחיק, זה מה שקורה בטיק טוק".

   

  אפשר למנוע את זה?

  "אפשר לעשות כמה דברים בהיבט של החינוך והאכיפה. בהיבט של החינוך צריך לתת לנערים כלים להיות ביקורתיים כלפי דברים שהם רואים. האתגר הזה הוא אתגר שפוגע גופנית. היה לפניו אתגר אחר שטמן זיהום של סוכריה ואז לתת לנער או נערה כאילו היא חדשה ונקיה.

   

  "מעבר לפגיעות הפיזיולוגיות יש גם פגיעה רגשית שילד מושפל ברשת החברתית, והורים צריכים לעצור את זה. כדאי שמבוגרים יכנסו לאפליקציה כדי שידעו איך לדבר עם הילדים ובני הנוער על מה שקורה שם".

   

  אתגר טיק טוק נערים נפצעו ארה
  חשוב להדריך את הילדים

   

  מה האתגר פה?

  "יכול להיות שזה גם בדיחה ולא אתגר, שלא בהכרח יודעים לאן זה הולך".

   

  לדברי חומרי, הורים לא מודעים מספיק. "כשהורה מלווה ילד על רכב, הוא עושה הדרכה רצינית. אבל כשילד מקבל סמארטפון, איזו הדרכה ההורים עושים? אנחנו רואים המון פגיעות שמתרחשות בקרב בני נוער בכל מיני רשתות חברתיות, וחשוב להדריך. אבל זה לא דור מטומטם, זה דור נבון עם הרבה מאוד כישורים, שעושה דברים טיפשיים פה ושם".

   

  אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: "לילדים ולבני נוער אין את הכלים להבחין בין העולם האמיתי לעולם הווירטואלי, והם מחקים במציאות מצבים שהם רואים ברשת. אסור לנו כמבוגרים לעצום עיניים. דברו עם הילדים ובדקו מה הם עושים ברשת. הסבירו לילדים שאתגרים תמימים לכאורה עלולים להסתיים בנזק בלתי הפיך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים