שתף קטע נבחר

המכתב לבגין והבדיחה על אהוד ברק. "סודות נתניהו": מסמכי רה"מ בספר חדש

כותב עשרות טיוטות לנאומים, מסמן איפה להרים את היד, מוחק ומתקן: בריאיון לאולפן ynet סיפר מחבר הספר, קוה שפרן, על שיטות נתניהו באמצעות מסמכים שטרם פורסמו. "הוא מעצב כל פריים, יוצר תעמולה שהופכת את המילה 'שמאלנים' ל'בוגדים' בפעפוע של מילים ודימויים", אמר

 

 

קוה שפרן, מחבר הספר "סודות נתניהו", סיפר היום (חמישי) בריאיון לאולפן ynet על המסמכים שנחשפים בו לראשונה - ועל הסודות שאיש עדיין לא ראה: טיוטות של נאומים, הערות שכתב לעצמו - כולל סימון היכן להרים את היד - טקסטים שמחק, וגם אופן יצירת תעמולה בהתאם למסרים שהוא מעוניין להפיץ. "הקורא מקבל הזדמנות לעמוד מאחורי כתפו של נתניהו ולהציץ במסמכים שרק הוא ראה עד היום", אמר שפרן וסיכם: "נתניהו עורך באובססיביות את נאומיו". צפו בריאיון וקראו מסמכים מתוך הספר.

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()
"עורך באובססיביות". הספר החדש על רה"מ

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()
"להרים יד!" - מתוך הספר "סודות נתניהו"

 

- מה אפשר ללמוד מהדברים האלה?

"יש לנו שורה של תגליות, גם על מערכות הבחירות האחרונות וכיצד נתניהו מעביר את המסרים שלו, כיצד הוא מתראיין. אני חושב שהנקודה המרכזית היא כמה שהוא מקצוען ומתוכנן. יש כאלה שיקראו לזה שרלטנות - אני חושב שזו מקצוענות". שפרן הוסיף: "הוא שינה את הפוליטיקה הישראלית, נתניהו מעצב כל פריים. אנחנו מנתחים את התמונות, הוא יוצר תעמולה שהופכת את המילה 'שמאלנים' ל'בוגדים' והוא עושה זאת באופן מחושב ומדויק, בפעפוע של מילים ודימויים".

 

כך למשל נכתב בספר: "כשנתניהו מבקש להדגיש משהו, או שהוא חש שהמשפט לא נאמר באינטונציה נכונה, הוא חוזר עליו, למשל 'ליברמן הוא חלק משמאל, ליברמן הוא חלק מהשמאל'. הוא חוזר על דברים שלא חס וחלילה נפספס". 

 

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

ספרו החדש של בנימין נתניהו ()


ספרו החדש של בנימין נתניהו ()

 

- אתה חושף שהייתה כאן תוכנית עבודה סדורה, כיצד לטפטף למוחו של הציבור שה'שמאלנים הם בוגדים'?

"בסופו של דבר אי אפשר להימנע מלראות זאת. גם היום - 'גנץ עם טיבי', 'טיבי יביא טרור', זה חוזר ל'שמאלנים שכחו להיות יהודים', 'שמאלנים שונאים את העם' שזה עוד ציטוט שלו".

 

בספר, בהוצאת כנרת זמורה-ביתן, מופיעים מסמכים עוד מימיו של נתניהו כדיפלומט, כשגריר בוושינגטון. שפרן מציג מסמך בנושא הטילים בסוריה, וגם מסמך נוסף: "איך נתניהו ממליץ ב-1982 לראש הממשלה בגין במברק סודי ביותר, בהול לבוקר - 'יש כאן תוכנית שלום נשיאותית', אבל הנשיא הציג את זה כאילו זה כל כך חיובי - 'אז תתנו לערבים להכשיל את זה. אל תכשילו לבד'. אלה דברים שנתניהו הדיפלומט ממליץ לבגין, ובגין באמת הולך עם ביבי, ועד היום נתניהו משחק את המשחק הפוליטי.

 

"עוד משהו מעניין זה הבדיחות, הוא כותב אותן לעצמו, למשל בדיחה על תעמולת אהוד ברק", הוסיף שפרן, "אצל נתניהו יש פוליטיקה של 'שריקה לכלבים'. הוא מעביר מסרים שאנחנו לא שומעים בהכרח, אבל יש אוזן שכן שומעת, למשל האוזן הנוצרית, האוזן של טראמפ, האוונגליסטים, קהל יעד משיחי שרואה בנתניהו כוכב עליון שבכלל צריך להכריע את האיסלאם בשביל להביא את הארמגדון. בגלל זה אגב טראמפ כאן והשגרירות בירושלים. כל המיומנויות הללו מפורטות בסדר, ב-10 הסודות של ביבי, ואם אני צריך לתמצת אותן - הוא עורך באובססיביות את נאומיו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים