שתף קטע נבחר

"אמאל'ה. מה זה הבום הזה?". ילדים מול בלוני הנפץ | תיעוד

בעיצומה של הסלמה בהפרחת בלוני הנפץ מרצועת עזה תועדו ילדי קיבוץ מפלסים צופים בבלוני הנפץ שחלפו מעל ראשיהם: "אמאל'ה, די. מה זה הבום הזה?", אמרו. לא פחות מ-17 בלונים אותרו עד לשעות הערב, שמונה מהם נשאו מטעני נפץ. בלונים אותרו בין השאר ליד שני בתי ספר. אין נפגעים

ילדי עוטף עזה שכבר התרגלו לחיים תחת איומי רקטות ואזעקות צבע אדום נאלצים לחיות כעת תחת איום מתמיד של בלוני הנפץ. בעיצומה של ההסלמה תועדו אחר הצהריים (יום ה') ילדי קיבוץ מפלסים צופים בבלוני הנפץ שחלפו מעל ראשיהם: "אמאל'ה, די. מה זה הבום הזה?", אמרו. הם נשמעו נסערים. לא פחות מ-17 בלונים אותרו עד לשעות הערב, שמונה מהם נשאו מטעני נפץ. איש לא נפגע.  

 

 

אמא לילדה באחד היישובים בשער הנגב: "היום היה יום רועש מאוד. השתיקה הרועמת של הממשלה יותר רועמת מרקטה או מבלון. המצב באמת בלתי נסבל. הילדים נורא נסערים מבלוני הנפץ. להבדיל מטילים - הבלונים נופלים ללא אזעקה או אזהרה מראש. זה יכול ליפול בכל רגע או בכל זמן. המציאות שלנו רק הולכת והופכת מפחידה יותר. לאן זה עוד יגיע?".

בלון טרור בלונים בלוני תבערה נפץ שדרות מפלסים ()

משעות הבוקר התפוצצו בלוני הנפץ מרצועת עזה מעת לעת בשמי העוטף. פיצוצים חזקים נשמעו באזור בכל שעות היום, בעיקר לפנות ערב. למרות הדיווחים בימים האחרונים על כוונת חמאס לרסן את חוליות המפריחים - התופעה רק מתעצמת וצה"ל נמנע מלהגיב בעוצמה. צוותים יעודיים של לוחמים פרוסים לאורך הגבול ומנסים ליירט את הבלונים באמצעות ירי חי.

 

ב‏שדרות אותר צרור בלונים מאחורי בית ספר יסודי בעיר ללא מטען וכעבור זמן אותר צרור בלונים חשוד בבית ספר אחר. חבלנים הוזעקו לנטרל את האיום ובמקום פרצה בהלה. בנוסף, מעל אחד היישובים באזור שדות נגב התפוצצו לפחות ארבעה צרורות בלונים ויצרו פיצוצים חזקים. במועצה האזורית אשכול נשמעו בבוקר הדי הפיצוצים והיישובים עודכנו שזו הייתה תוצאה מבלונים שחצו לשטח ישראל והתפוצצו באוויר.

 

למרות האיום החדש-ישן, השגרה בדרום נמשכת באופן יחסי: לקראת סוף שבוע חמים ונעים צפויים להגיע אל אזור עוטף עזה אלפי מטיילים לאירועי פסטיבל הכלניות "דרום אדום". בצה"ל ובמשטרה ערוכים בכוחות מתוגברים, בעיקר נוכח המתיחות בגבול. באזורי פריחת בכלניות הוצבו שלטי אזהרה רבים מחשש שמטיילים יגעו בבלוני נפץ שנפלו בשטח ולא אותרו. לשם כך, בכל העת מסיירים באזור אנשי ביטחון וסורקים את השטחים כדי לאתר בלונים חשודים, בטרם יגיעו המטיילים. מעבר לכך, המצב שגרתי ואין הגבלות לתושבים או למטיילים.

חבלן משטרה הוזעק לקיבוץ נירים בעקבות מטען נפץ (צילום: בראל אפרים)
נטרול בלון חשוד בקיבוץ נירים(צילום: בראל אפרים)

על רקע העלייה בכמות בלוני הנפץ, ברשויות בעוטף עזה ובנגב הפיצו בשבוע האחרון הודעות לתושבים ולבתי הספר, שלפיהן יש להימנע משימוש בנפצים בחג פורים, כולל במסיבות הרשמיות. "המוקדים מוצפים בפניות של אזרחים מבוהלים שעושים הקשר בין בלוני הנפץ לנפצים", נכתב בהודעות.

 

בכירי המודיעין המצרי, שאחראים על תיווך ההסדרה בין ישראל לחמאס, הגיעו לרצועת עזה בתחילת השבוע ודנו עם מנהיגי חמאס בניסיונות הרגיעה. מנהיג חמאס יחיא סינוואר נעדר מהפגישה עקב חשש מחיסול ישראלי. המשלחת המצרית העבירה לחמאס מסר מאיים מישראל שלפיו אם לא יהיה שקט, תנחית ישראל מהלומה קשה על הארגון. חמאס מצדו הבהיר לחברי המשלחת כי הוא לא מעוניין בהסלמה, אך בארגון הבהירו שלא יהיה שקט בגבול כל עוד יש עיכוב בהבנות ובהקלות שבמסגרת ההסדרה.

 

בתחילת השבוע אותתו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון נפתלי בנט כי תיתכן "פעולת מחץ קטלנית" ברצועה, כלשונם. "מדינת ישראל אינה חפצה במלחמה מול חמאס בעזה, אבל יש לנו מחויבות לביטחון תושבי הדרום", אמר בנט בתום דיון הערכת מצב שקיים באוגדת עזה ביום ראשון האחרון. "ההתנהלות המופקרת של ראשי חמאס מקרבת אותנו לפעולה קטלנית מולם. אנחנו לא נודיע מתי ולא נודיע היכן. הפעולה תהיה שונה מאוד מקודמותיה, אף אחד לא יהיה חסין".

 

נתניהו ציין: "לא נקבל שום תוקפנות מעזה. רק לפני כמה שבועות חיסלנו את המפקד הבכיר של הג'יהאד האיסלאמי בעזה. לא אפרט את כל הפעולות שלנו, אבל אנחנו ערוכים ומוכנים לפעולת מחץ נגד ארגוני הטרור בעזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלוני נפץ מעל לילדים בקיבוץ מפלסים
מומלצים