שתף קטע נבחר

אחרי 35 שנה: אותרה קסדה ששייכת כנראה לטייס שנהרג בהתרסקות

חברים שטיילו באזור נחל פארן מצאו את הקסדה של רס"ן דני גורי ז"ל קבורה באדמה. "היא הייתה כל כך ישנה ולא חשבנו שהיא שווה משהו", אמר ל-ynet מוצא הקסדה. "כשהבנו למי זה שייך, קיבלנו צמרמורת"

 

 

35 שנים לאחר שמטוסו התרסק במהלך טיסת אימונים, אותרה אתמול בבוקר (שבת) במקרה קסדה ששייכת כנראה לטייס חיל האוויר רס"ן דני גורי ז"ל על-ידי אזרחים שטיילו באזור נחל פארן שבנגב.

 

בחלקה הפנימי של הקסדה הופיע שם המשפחה של גורי לצד הכיתוב ט.140 המסמן את טייסת "נשר הזהב". יחד עם גורי נהרג באסון חניך הטיס סגן אילן רוזנטל, שישב לצידו במטוס ה"סקייהוק" שהתרסק. משפחתו של הטייס עודכנה על ידי חיל האוויר שצפויה לאסוף מחר את הקסדה.

דניאל גורי ()
רס"ן דני גורי ז"ל
 

הקסדה של גורי שנמצאה היום בנחל פארן ()
הקסדה של גורי שנמצאה בנחל פארן
 

ארבעת חברי הילדות שטיילו באזור התפצלו בשלב מסוים, והגבר שאיתר את הקסדה סיפר ל-ynet כי במהלך הטיול הבחין במשהו מוזר. "ראינו קסדה שקבורה באדמה והוצאנו אותה. הבנו שמדובר בקסדה של חיל האוויר, אבל היא הייתה כל כך ישנה ולא חשבנו שהיא שווה משהו", אמר.

 

"אנחנו מטיילים הרבה ומוצאים הרבה דברים בשטח, מחלקי פצצות ועד כל מיני דברים אחרים", הוסיף מוצא הקסדה. "כשהגענו לחבר'ה האחרים אחרי הליכה של כשעה, חבר נוסף זיהה את כיתוב הטייסת ואת השם גורי, והתחיל לחפש. אז קלטנו שזה שייך למישהו שכנראה נהרג בתאונת אימונים. כשהבנו את זה, קיבלנו צמרמורת. התרגשנו מאוד וקראנו עליו, אבל את הקסדה השארנו בשטח".

 

גורי ז"ל התגייס לחיל האוויר בשנת 1969, וסיים את בהצלחה את קורס הטיס במגמת קרב. במהלך מלחמת יום הכיפורים השתתף גורי בקרבות אוויר במטוס "פנטום" והשתתף בהפצצות של מטרות אויב. בתום המלחמה, כשעמד להמריא למשימה חדשה, אירעה תקלה במטוסו וגורי נפגע ואושפז. בשנת 1974, אחרי שנה כמדריך טייסי קרב, השתחרר גורי מצה"ל.

 

לאחר נישואיו, המשיך גורי להגיע לטייסת ואף השתתף במבצע שלום הגליל. בשנת 1983 חזר גורי לשירות בחיל האוויר כמפקד קורס האימון המבצעי של טייסי הקרב בחיל האוויר.

 

ב-27 במאי 1984, יצא גורי יחד עם חניכו, סגן אילן רוזנטל בן ה-21, לטיסת אימונים שגרתית במטוס "עיט" דו-מושבי (סקייהוק) בשמי הנגב במסגרת טייסת 140 ("נשר הזהב") שישבה בבסיס רמון. תוך כדי טיסה, החלה במטוס נזילת דלק משמעותית שגרמה להתלקחות של אש במטוס. גורי הספיק להודיע ליחידת הבקרה האווירית של חיל האוויר על נטישה, אולם בעקבות תקלה במערכת ההפלטה, השניים לא הצליחו לנטוש. המטוס הבוער התרסק על הקרקע והשניים נהרגו במקום.

 

בצה"ל מסרו כי הקסדה תיאסף על-ידי חיל האוויר ותועבר להמשך טיפול. דובר צה"ל הודיע כי "חיל האוויר נמצא בקשר עם המשפחה, עדכן אותה וימשיך ללוותה. אנו מודים לאזרח על ערנותו".

 


פורסם לראשונה 15/02/2020 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים