שתף קטע נבחר

לראשונה: מטוס שיעדו ישראל עבר מעל סודן

לאחר שמנהיג סודן נפגש עם נתניהו ואמר כי למעט "אל על", מטוסים ישראלים יוכלו לעבור מעל מדינתו - בסוף השבוע חזר בפעם הראשונה מטוס מנהלים ישראלי מקונגו כשהוא עובר מעל השטח האווירי

מסלול טיסה ()
מסלול הטיסה של המטוס הישראלי

מטוס מנהלים ישראלי שהמריא בתחילת השבוע שעבר מישראל לנמל התעופה בקינשאסה, בירת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, חזר בסוף השבוע לנתב"ג כשהוא עובר מעל השטח האווירי של סודן. זאת לאחר שבתחילת החודש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו באוגנדה עם יו"ר מועצת הריבונות של סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שאמר כי מדינתו תתיר למטוסים ישראלים לחלוף מעל שטחה האווירי מלבד מטוסים של חברת התעופה אל-על.

 

בעבר היו מספר מקרים בהם מטוסים שהיו בדרכם אל ישראל או המריאו ממנה שחלפו מעל שמי סודן, אולם הם נאלצו לבצע עצירת ביניים בעמאן או ביעד אחר כדי שהטיסה לא תרשם כטיסה "ישראלית". יש לציין כי מטוס המנהלים המדובר, אינו בעל מספר רישוי ישראלי, אך יחד עם זאת בסיסו נמצא בנמל התעופה בן גוריון.

 

מסלול טיסה ()
מסלול המטוס בהלוך - כשלא עבר מעל סודן

על פי נתוני השידור של המטוס, הוא המריא מישראל לקונגו ביום ערב יום שני, במסלול שחלף מעל תעלת סואץ, אריתריאה, אתיופיה, קניה ואוגנדה, במסלול שארך קצת פחות מ-7 שעות. את דרכו חזרה, עשה המטוס כבר מעל השטח האווירי של סודן, במסלול שעבר מעל קונגו, הרפובליקה המרכז-אפריקאית, סודן ומצרים, במסלול שארך כ- 5 וחצי שעות. מקלט שידור נתוני ADS-B המאפשרים מעקב אחר הטיסות נמוך באפריקה, אולם באמצעות חיבור נקודות הקליטה אפשר להתחקות אחרי נתיב המטוס המלא.

 

יו
יו"ר מועצת הריבונות של סודן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן(צילום: רויטרס)

"התמונה מבחינת סודן השתנתה רבות לאחר פגישתי עם נתניהו", אמר אל-בורהאן במסיבת עיתונאים שקיים לאחר פגישתו עם נתניהו. "הפגישה נערכה ללא תנאים ובתיאומה של וושינגטון. תוצאות הפגישה יפורסמו בקרוב ובראשן - שיפור הכלכלה. הממשלה תבחן את סוגיית שיתוף הפעולה ולאחר מכן נעדכן את ישראל". הוא ציין כי "אם מהלך ההידברות לא יניב תוצאות - ההידברות עם ישראל תופסק".

 

סודן היא מדינה מוסלמית בצפון-מזרח אפריקה, המונה יותר מ-43 מיליון תושבים, ואיננה מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל. על רקע כינון היחסים, סבורים גורמים כי מנהיג סודן מעוניין לסייע למדינתו לעבור תהליך של מודרניזציה על-ידי הוצאתה מבידוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנהיד סודן אל-בורהאן
צילום: רויטרס
מומלצים