שתף קטע נבחר

מאחורי "חומת שוטרים": נפתח משפט הקצין שירה בסלומון טקה

קצין המשטרה הגיע לבית המשפט בחיפה, שם נפתח משפטו לעיני בני משפחת טקה. הוא מואשם בגרימת מותו של הצעיר ברשלנות. השופט הבהיר בפתח הדיון: "התיק לא יימשך שנים, ייעשה משפט צדק". בסיומו התפרצו בני משפחה לעבר תא הנאשמים והטיחו בקצין קללות, מאבטחים הרחיקו אותם

 

 

שבעה חודשים וחצי אחרי שסלומון טקה נורה למוות בשכונת קריית חיים בחיפה, נפתח הבוקר (יום א') משפטו של קצין המשטרה מתחנת זבולון בבית משפט השלום בעיר. הוא מואשם בגרימת מוות ברשלנות. הנאשם, ששמו אסור בפרסום, הוסתר באופן חריג על ידי ארבעה שוטרים. בני המשפחה נכחו באולם ודרשו מהשוטרים לזוז.

 

השופט זאיד פלאח הבהיר בפתיחת המשפט כי התיק לא יימשך שנים. "אסייר במקום עוד לפני שמיעת העדים, כדי להבין היכן עמד הנאשם, והיכן עמד המנוח על פי כתב האישום. אערוך שני ביקורים, הראשון לפני שמיעת הראיות ואחד אחריהם", אמר. עם סיום הדיון התפרצו בני משפחתו של טקה לעבר תא הנאשמים בקריאות זעם והטיחו בנאשם קללות. המאבטחים הרחיקו אותם מהמקום.

 

השופט הוסיף כי "אני רוצה שהכל יעבור בשקט. אני רוצה להבהיר לכולם, על בית המשפט אלימות לא משפיעה, הפגנות לא משפיעות, וגם תקשורת לא משפיעה". הוא הסביר: "הדבר היחיד שמשפיע על בית המשפט זה ראיות שמוגשות במהלך המשפט. אני אשמע את כל התיק, שלא יהיה לאף אחד ספק, אם צריך לזכות את הנאשם אני לא אהסס מלזכות אותו. אם צריך להרשיע את הנאשם, אני לא אהסס מלהרשיע אותו".

השוטר בבית המשפט (צילום: שמיר אלבז)
סלומון טקה וקצין המשטרה(צילום: שמיר אלבז)

 

 

לבית המשפט הגיעה היום משפחתו של טקה וסמוך לאולם נמצאים גם שוטרים רבים במדים. השופט פנה למשפחה ולנוכחים וציין כי "זיכוי הנאשם אין משמעותו הטלת דופי במנוח או בקהילה או בכל אדם אחר. הרשעת הנאשם אין משמעותה הטלת דופי למשטרת ישראל. התיק הזה ינוהל באופן מכובד ומתאים, והצדק ייעשה".

 

לפי כתב האישום, בעת שהנערים וטקה עמדו מול הקצין, הוא שלף את האקדח, דרך אותו וכיוון אותו לעבר הנערים. במטרה להרתיעם צעק טקה לעברם להתרחק לאחור. מיד לאחר מכן הוא כיוון את אקדחו אל האספלט, במרכז הכביש, וירה ירייה אחת - מאותה ירייה נהרג סלומון טקה.

אביו של סלומון טקה בפתח הדיון (צילום: אלעד גרשגורן)
וורקה טקה, אביו של סלומון שנורה למוות(צילום: אלעד גרשגורן)

 

 

סנגורו של השוטר, עורך הדין יאיר נדשי, פרסם אתמול מסמך שבו טען כי "כתב האישום פגום ופסול". לטענתו, טקה המנוח נושא באחריות לתקרית. לדבריו, הקצין נקלע בעל כורחו לסיטואציה קשה שבה נשקפת סכנת חיים מוחשית ומיידית לו ולמשפחתו.

 

"לאחר שלא נותרה בידו ברירה אחרת, עשה שימוש בנשקו האישי לצורך הדיפת הסכנה", כתב הסנגור. "הטענות לפיהן הירי בוצע בניגוד לנהלי הפתיחה באש וכי לכל היותר היה על השוטר לירות באוויר או לשטח אחר, אינן נכונות". עו"ד נדשי הוסיף כי יוצאי אתיופיה שכינו את הקצין "רוצח" הוסיפו לעוול שנגרם לו. "המנוח וחבריו הם שנושאים באחריות לתוצאה הטרגית, נוכח התנהגותם הברוטלית", כתב.

 

מנגד, עורך הדין ציון אמיר, המייצג את משפחתו של סלומון טקה, אמר כי סבלם של בני המשפחה מתעצם בעקבות השחרת שמו של הצעיר. עו"ד אמיר הוסיף: "משפחת טקה מתייסרת וכואבת את אובדן הבן המנוח, שחייו נגדעו בשל מעשהו של השוטר. עצה נוספת - טוב היה אם השוטר היה מבקש סליחה ממשפחתו של המנוח במקום ניהול הגנתו בראש חוצות".

אביו של סלומון טקה בפתח הדיון (צילום: שמיר אלבז)
משפחתו של טקה(צילום: שמיר אלבז)
 

בכתב האישום נכתב כי קצין המשטרה שירת במשטרה כ-13 שנים, בתפקידים מבצעיים שונים, לרבות כלוחם ביס"מ. בעת הירי שימש כקצין יחידת הסיור בתחנת זבולון. ב-30 ביוני 2019, בשעות הערב, הוא הגיע - שלא במסגרת תפקידו לפארק הציבורי "בית העם" בקריית חיים, הסמוך לרחוב השיירה, במסגרת בילוי עם בני משפחתו.

 

באותה עת היו בפארק גם שלושה נערים, שנפגשו עם נער בן 13. מפגש זה תואם אף עם טקה עצמו. סמוך לשעה 20:00, בעודה בפארק, הבחינה רעייתו של הנאשם כי בן ה-13 מוסר לנערים שטר בסך 50 שקל, שמעה אותם משוחחים עמו על תשלום נוסף, תוך איום לכאורה.

 

בדרכם החוצה מהפארק, סיפרה האישה לבעלה הקצין את ששמעה. הקצין הורה לה להמתין עם ילדיהם ברחוב בעוד הוא ניגש חזרה לפארק לבדוק את המקרה. בשלב זה, הנערים וסלומון החלו להקניט את הנאשם. בשלב מסוים, הבחינו כי הנאשם נושא אקדח, ובתגובה, פנה סלומון לנאשם ואמר לו כי אין המדובר באקדח אמיתי.

ההורים של סלומון טקה עם תמונתו (צילום: גיל נחושתן)
ההורים של סלומון טקה עם תמונתו(צילום: גיל נחושתן)

הפגנת האתיופים (צילום: גיל נחושתן)
המקרה עורר זעם בקהילה האתיופית שיצאה לרחובות(צילום: גיל נחושתן)

הנאשם עזב את הפארק אך הנערים וסלומון הלכו אחריו והקניטו אותו. הוא התקשר למוקד המשטרה וביקש להזמין ניידת למקום, תוך שציין שהנערים וסלומון מאיימים עליו. סלומון ושאר הנוכחים הרימו אבנים והחלו ליידות לעברו. אחת האבנים פגעה בשכמו ובזרועו וגרמה לו לחבלות. בתגובה הוא התקרב אליהם ואז ירה לעבר האספלט.

 

הקליע שפגע באספלט התפצל כתוצאה מהפגיעה במשטח האספלט וליבת הקליע ניתזה היישר אל בית שחי שמאל של סלומון, וחדרה אל גופו. סלומון והנערים נסו לאחור, תוך שסלומון אוחז בחזהו, ולאחר ריצה של מספר מטרים בודדים, חזרה לכיוון הפארק, התמוטט סלומון, בעודו מדמם. אזרחים שחשו לזירה שניות לאחר הירי, לרבות שכנה שעיסוקה ברפואה דחופה, ביצעו החייאה בסלומון וניסו לעצור את הדימום הרב. סלומון הובהל לבית החולים, שם נקבע מותו.

 

בכתב האישום נטען כי במעשיו גרם הנאשם ברשלנות למותו של המנוח. רשלנותו באה לידי ביטוי בכך שהשתמש בנשקו בדרך שיש בה כדי לסכן את חייו של המנוח ושל הנערים שעמדו לצדו, ולא הסתפק בצעדי אזהרה והרתעה פחותים שעמדו לרשותו לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד, ואשר כללו, לכל היותר, ירי אזהרה באוויר בלבד.

 

מותו של טקה הצית גל מחאה נרחב בקרב צעירים יוצאי אתיופיה, שחסמו כבישים והפגינו במרכזי הערים נגד היחס המשטרתי כלפיהם. חצי שנה קודם לכן, נורה למוות יהודה ביאדגה מבת ים, לאחר שמשפחתו דיווחה כי הוא יצא מביתו בסערת רגשות ועליו סכין. המשטרה טענה כי ביאדגה איים על השוטרים שהבחינו בו בסכין שלופה - וכעבור ארבעה חודשים קבעה מח"ש כי אין חשד לפלילים, והתיק נסגר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמיר אלבז
סלומון טקה וקצין המשטרה
צילום: שמיר אלבז
מומלצים