שתף קטע נבחר

מתחממים לאימון: 3 תרגילים לשיפור היכולת האישית בכדורסל

לא משנה באיזה ענף ספורט אתם עוסקים, חימום לפני אימון הוא חשוב. אז איך משפרים את היכולות בעזרת תרגילי חימום? אלון אמגר, מאמן אישי, מדגים ומסביר

בשיתוף הטוטו

 

כל ספורטאי יודע שהמפתח להצלחה בתחרויות הוא קודם כל אימון מוצלח, וממש לפני התחרות עצמה גם חימום כמו שצריך. אף אחד לא יכול לקפוץ למגרש הכדורגל, אולם הכדורסל או מסלול האתלטיקה ולהתחיל להתחרות בלי לחמם את הגוף, ובעיקר את השרירים.

 

אלון אמגר, מאמן כושר אישי ומאמן כדורסל, ממליץ על מספר תרגילים לשיפור היכולות האישיות בענפים השונים, והשבוע נפתח עם כדורסל.

 

 

קפיצה בחבל. תרגיל שמשלב בתוכו מספר אלמנטים שחשובים לשחקן הכדורסל ובעיקר לילדים בני 14-10. היתרון הראשון הוא שיפור מרכיב הקואורדינציה בין פלג הגוף העליון לפלג הגוף התחתון. התזמון בין שרירי הרגליים, שצריכים לנתר מאית השנייה לפני ששרירי הידיים מסובבים את החבל, הוא אחד הגורמים לשיפור הקואורדינציה בין שני חלקי הגוף.

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

 

היתרון השני הוא שיפור הניתור. בקפיצה בחבל בצורה נכונה אנו רוצים לנחות על החלק הקדמי של כף הרגל בצורה מהירה וחזקה, אותו מרכיב שקיים בניתור בכדורסל או בכל ענף שמעורבת בו פעולה הקפיצה.

בקפיצה בחבל יש אלמנט של ריכוז, ולכן זו פעולה שעוזרת לשפר את הקשב והריכוז ותחושת המיקוד. המטרה היא שהחבל לא ייתקע ברגליים ולכן הקופץ חייב להישאר מרוכז כל הזמן בעודו קופץ כדי שהפעילות לא תיפסק.

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)
 

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

 

תרגילי ריצה. בחלק זה של החימום אנו רוצים להפעיל את המפרקים והשרירים העיקריים שפועלים במהלך משחק הכדורסל, ובנוסף לתרגל את התנועות שמאפיינות את הענף כמו ריצה, ניתור, נחיתה, שינויי כיוון וצעדי הגנה. ביצוע תנועות אלה בחלק המכין של האימון יתבצע בעצימות נמוכה מזו שקיימת במשחק מכיוון שהגוף עדיין אינו מוכן למאמץ עצים כמו במשחק. המטרה בתרגיל זה הוא להכין את הגוף מבחינה תנועתית.

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

 

תרגילי שליטה וטיפול בכדור. המטרה בחלק זה של התרגול היא ''להרגיש'' את הכדור כמה שיותר. השליטה בכדור היא הבסיס למשחק הכדורסל. שחקן שלא יידע לשמור על הכדור ולכדרר בצורה יעילה יכול לחוות תחושת תסכול וחוסר הצלחה, במיוחד בגילאים הצעירים, ולכן חשוב מאוד להנחיל לילדים את החשיבות של השליטה בכדור.

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

 

צריך לשים לב לתרגול גם ביד הפחות דומיננטית. כבני אדם אנו נוטים לחזק את הצד החזק, אך בספורט היתרון שיש לספורטאים ששולטים בכדור בשתי הידיים (או הרגליים בכדורגל) הוא עצום ומצביע על עבודה קשה שהשחקן עושה באימונים.

 

עבודה על שליטה בכדור יכולה להיות מתסכלת בכל פעם שהכדור בורח ולא מצליחים תרגיל קשה, אבל לא צריך לוותר לרגע, הערך שיש לביטחון העצמי של הילד כאשר הוא מצליח תרגיל והוא מרגיש שיש לו את הכלים להצליח על המגרש הוא עצום. צריך לאתגר את הילדים כמה שיותר ולהנחיל להם ערכים של מקצועיות, עבודה קשה ואמונה בעצמם.

 

  (צילום: ירדן שקד)
(צילום: ירדן שקד)

 

אלון אמגר (27) הוא סטודנט לחינוך גופני עם התמחות באוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. הוא מאמן כושר אישי ומאמן כדורסל ופיתוח יכולת אישית, ובנוסף מתנדב בעמותת עלם כמנחה סדנה של כושר גופני לנוער בסיכון

 

בשיתוף הטוטו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים