שתף קטע נבחר

במחאה על הפגישה עם שב"כ: תלמידים באום אל פחם יגיעו לביה"ס רק עם הקוראן

בעקבות חשיפת ynet על פגישת נציגי שירות הביטחון הכללי עם מנכ"ל משרד החינוך, הורי התלמידים באום אל פחם החליטו לשלוח את ילדיהם לבתי הספר ללא ספרי לימוד. יו"ר ועד ההורים הארצי: "70 שנה עברו - והמדינה עדיין מתייחסת לערבים בחשדנות"

 

מנכ
"לחשוף את המידע שנמסר לשב"כ". מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב(צילום: מוטי קמחי, shutterstock)

בעקבות חשיפת ynet על פגישת נציגי שירות הביטחון הכללי (שב"כ) עם מנכ"ל משרד החינוך לדיון על בתי הספר הערביים, הודיע היום (ראשון) ועד ההורים המקומי באום אל פחם כי מחר יגיעו כל התלמידים עד כיתה י' לבית הספר ללא ספרים מלבד הקוראן.  

 

בהודעת הוועד נכתב: "אנו רואים בחומרה את התערבות השב"כ במערכת החינוך. זו חציית קווים אדומים שאנו לא יכולים לעבור עליה בשתיקה. בתי ספרנו ומוסדות נוספים סבלו שנים רבות מהתערבות השב"כ, בין אם במינוי מורים ומורות ובין אם בתכנים חינוכיים. הדבר הזה היה מורגש".

 

סיור בואדי עארה 12 (צילום: אורי דוידוביץ 2)
"לא פלא שאלה תוצאות מבחני פיז"ה". אום אל פחם(צילום: אורי דוידוביץ 2)

בנוסף, טענו בוועד ההורים כי "בעבר אמרנו שתוכנית הלימודים של מה שנקרא 'משרד החינוך' לא מתאימה לערכים ולהשתייכות הדתית, הלאומית והאזרחית. כבר שנים המשרד מכניס מושגים, ערכים ועקרונות שאינם מתאימים לנו כמיעוט לאומי במדינה הזו. במשרד החינוך נכנעו להוראות השב"כ".

 

"עכשיו, אחרי שהכל ברור בעקבות הפגישה בין השב"כ למנכ"ל משרד החינוך, החלטנו להגיב", נמסר. "לכן הוחלט שמחר כל התלמידים והתלמידות בבתי הספר הייסודיים, חטיבת הביניים והתיכון עד כיתה י' יגיעו ללא ספרי הלימוד של משרד החינוך, ויביאו רק את הקוראן". ועד ההורים פנה במכתב למנהל החינוך הערבי במשרד החינוך, עבדאללה חטיב, ודרש ממנו לחשוף את כל הפרטים על "התערבות השב"כ במערכת החינוך הערבי".

 

הוועד ידרוש "להפסיק כל מעורבות מטעם השב"כ" בחינוך בחברה הערבית, ולהקים ועדה מיוחדת שתבדוק את הפרטים. עוד נמסר, כי נשקלת הגשת עתירה לבית המשפט העליון.

 

 

יושב ראש ועד ההורים הארצי של החברה הערבית, עורך הדין אחמד ג'בארין, אמר כי "אנו רואים את מעורבות מערכת הביטחון במערכת החינוך הערבית כמסוכנת ומדאיגה. כבר 70 שנה עברו מאז קום המדינה, ורשויות השלטון עדיין מתייחסות לתושבים הערבים בחשדנות, אורבות להם בכל תזוזה כדי לשלוט בהם בכוח ומפחידות אותן באמצעות זרועות הביטחון".

 

ג'בארין טען כי השב"כ מתערב במינוי מנהלים ומורים, והוסיף כי "כשיש מינויים לא מקצועיים, תוצאות מבחני פיז"ה ומיצ"ב יהיו בדיוק כמו אלה שהתפרסמו לפני חודשיים". לדבריו, "מערכת החינוך אמורה להיות אבן הפינה שבונה חברה בריאה, ומעורבות מערכת הביטחון עושה בדיוק ההפך. לכן אנחנו מבקשים ממשרד החינוך למסור את אופי המידע שנמסר לשב"כ, וממנהל החינוך לחברה הערבית לבנות את תוכנית הלימודים בהתאם לצורכי התלמידים".  

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet כי מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, דן עם נציגי השב"כ על נושאים הקשורים למערכת החינוך בחברה הערבית ובמזרח ירושלים. במהלך הפגישה, שנערכה בלשכת המנכ"ל בחודש נובמבר האחרון, סקר אבואב בפני שני נציגי שב"כ את הנעשה בקרב התלמידים בבתי הספר הערביים. גורמים במשרד סיפרו כי לפגישה היו בין היתר מטרות ביטחוניות מהותיות כדוגמת מניעת כניסה של עובדי הוראה איסלאמיסטיים קיצוניים לבתי ספר.

 

בפגישה, שבה השתתף מנהל אגף החינוך הערבי במשרד החינוך עבדאללה חטיב, דנו הנוכחים גם בנושאים אזרחיים - אך בהקשר של התלמידים הערבים בלבד. בין היתר קיבלו נציגי שב"כ סקירה על המגמות בחינוך הבלתי-פורמלי במגזר, והשתתפות התלמידים בתנועות ובארגוני נוער. בפגישה גם נידונה תוכנית החומש של משרד החינוך במזרח ירושלים והניסיונות להטמיע בבתי הספר באזור את תוכנית הלימודים הישראלית. בנוסף דנו הצדדים על רשתות החינוך שמזוהות עם הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, וניסיונן להיכנס לבתי הספר במזרח ירושלים.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "היומן של מנכ"ל משרד החינוך מעיד יותר מכל על ההשקעה הבלתי נדלית של שמואל אבואב למען מערכת החינוך בחברה הערבית". במשרד ציינו כי "המנכ"ל אבואב מקדיש את מיטב מרצו מסביב לשעון כדי לקדם את המנהלים, המורים והתלמידים. היומן משקף את הירידה שלו אל השטח לרבות בימי שישי ובימי חול המועד של חגי ישראל. הוא חורש את המערכת לאורכה ולרוחבה. מצפון ועד דרום. הוא פוגש מנהלים ומורים, ומשוחח עימם כדי ללמוד מהם על האתגרים שעמם הם מתמודדים. אתגרים אלה מובאים אל שולחן הדיונים במטה לשם גיבוש מענים ראויים שיסייעו להם בביצוע עבודתם. למעשה, היומן משקף את עבודתו האינטנסיבית ואת הטיפול הנמרץ שלו בכלל הנושאים בהם עוסק המשרד.

 

"הודות לסיורים שלו בשטח הוכנסו שינויים משמעותיים בבתי הספר בהם: שילוב אומניות, קירוי מגרשי ספורט, פתיחת סניפים לתנועות לנוער וקידום של תכנית לאומית לקידום השפה הערבית. כל ניסיון לעוות את העשייה המרשימה, היא מגוחכת. אשר לעניין הישיבה, דוחים במשרד את הטענות ואמרים כי היא עסקה בסוגיות של זליגת האלימות בבתי הספר לתוך החברה הערבית ומניעתה. העבודה נעשית אל מול גורמי המשטרה והשב"כ. עוד עסקה הישיבה במגמות החיוביות שצומחות בחברה הערבית בחינוך הבלתי פורמלי, בחוגים, בתנועות נוער וארגוני נוער וכן בתחום של החינוך הטכנולוגי.אז כי "מדובר בישיבה שנועדה לבחון את השפעת התוכניות של המשרד על החברה הערבית והמגמות המתפתחות בה".

 

תקציר הידיעה בערבית

غدا طلبة ام الفحم سيحضرون الى مقاعد الدراسة مع كتاب القرآن الكريم فقط كرد على تدخل جهاز الشاباك بالتعليم

 

من حسن شعلان

 

قررت لجنة الأهالي المحلية في ام الفحم بأن يُحضر الطلبة يوم غد الإثنين الى المدارس فقط القرآن الكريم، ذلك كرد على تدخل جهاز الأمن العام (الشاباك) في تعيينات المعلمين وخطوات أخرى، كما وتطالب اللجنة بوقف هذه السياسية

وجاء في البيان "بسم الله الرحمن الرحيم

غدا الاثنين يوم " القرآن". عطفا على المعلومات التي نشرت في وسائل الإعلام الإسرائيلية بخصوص الإجتماع الذي تم عقده بين مدير عام وزارة، ما يمسى بالتربية والتعليم، شموئيل ابواب ومسؤولون عن التعليم في الوسط العربي، بممثلين من جهاز الأمن العام بخصوص التعليم في المدارس العربية بشكل عام وبما يتعلق بالتعيينات وبالتعليم اللامنهجي بشكل خاص، فإننا نرى أن هذا التدخل الصارخ الفض من قبل اجهزة المخابرات الإسرائيلية في المسيرة التعليمية خطا احمرا لا يمكن السكوت عنه بتاتا".

 

واضاف البيان: "لقد عانت مدارسنا ومؤسساتنا التعليمية منذ عقود من تدخل الأجهزة الأمنية الإسرائيليه في المسيرة التعليمية، سواءا على مستوى التعيينات ومستوى المضامين التعليمية، المنهجية واللامنهجية. وكان هذا التدخل ملموساً ومحسوساً دون أن تكون هناك دلائل قطعية لحدوثه. الا ان هذه الحقيقة التي كانت معروفة لدى الجميع قد انكشفت على الملأ بحيث انه لا مجال بعد للتشكيك او التخمينات بعد فضح الجلسة المذكورة.

 

لقد قلناها سابقاً ان مناهج التعليم التي تفرضها وزارة ما يسمى " بالتربية والتعليم" تتنافى قطعيا مع توجهنا وانتمائنا الديني والقومي والمدني. فلقد دأبت هذه الوزارة ومنذ عدة عقود على إدخال مفاهيم وقيم ومباديء تتنافى مع كل ما يميزنا كأقلية قومية في هذه البلاد. وقد استعانت هذه الوزارة , بل قل لقد انصاعت هذه الوزارة لأوامر الجهات والأجهزة الأمنية لتمرير هذه المضامين مستعينة أولا بكتب تعليمية دخيلة من جهة ومن جهة اخرى من خلال تعيينات " مرضى عنها" من قبل هذه الاجهزة.

 

والأن وبعد ان بات الأمر جلياً واضحاً وضوح الشمس, فلا بد لنا ان نرد على هذه الوزارة ردا لائقا بها".

 

واردف البيان: "بناءا عليه فقد قررت لجنة اولياء الأمور المحلية وبالأغلبية العظمى في اجتماعها الذي انعقد امس السبت 15.2.2020

 

1. يقوم طلابنا وطالبتنا من كل الفئات العمريه ( ابتدائي, اعدادي وصفوف العواشر من الثانويات) , غدا الاثنين 17.2.2020 , عدم احضار اي كتاب من المنهاج المقررة من قبل هذه الوزارة , الى المدارس عدا كتاب واحد الا وهو " القرأن الكريم"

 

2. تتوجه لجنة اولياء الأمور المحلية برسالة الى مدير المعارف العربية , عبد الله خطيب، تطالب فيها الكشف عن جميع الحقائق المتعلقة بتدخل الاجهزة الأمنية في سلك التعليم العربي.

 

3. تطالب اللجنة المحلية من النواب العرب المطالبة بإقامة لجنة فحص برلمانية أو لجنة تحقيق مستقلة لكشف الحقائق والمطالبة الجادة والفعلية بوقف اي تدخل للأجهزة الأمنية في سلك التعليم العربي وبشكل فوري.

 

4. تطالب اللجنة المحلية الهيئات القانونية المدنية التحري والتقصي وفحص إمكانية رفع إلتماس أمام محكمة العدل العليا بهذا الخصوص".

 

אדיר ינקו השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים