שתף קטע נבחר

הקלטות מנדלבליט בפרשת הרפז: "בסוף אהיה עד בסיפור הזה"

חילופי הדברים בין הרמטכ"ל אשכנזי, עוזרו וינר והפצ"ר דאז מנדלבליט עם חשיפת המסמך הוקלטו בלשכת הרמטכ"ל. במשטרה חשדו כי מנדלבליט ידע על קיומו של המסמך בלשכה. משפט מפתח אחד הוליד הבדלי גרסאות - מה בדיוק נאמר בו? מנדלבליט בתגובה: "לא דבק רבב"

 

 

"בסוף גם אני אהיה עד בסיפור הזה": כך הוקלט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעודו מכהן כפרקליט הצבאי הראשי, בשיחות שהוקלטו בשיאה של פרשת הרפז שפרצה בעקבות מסמך מזויף שהגיע לידי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. בהקלטות שפורסמו הערב (ראשון) בחדשות רשת נשמעו הרמטכ"ל אשכנזי, עוזרו ארז וינר, והפרקליט הצבאי מנדלבליט בהקלטות מתוך לשכתו של הרמטכ"ל, שייתכן שמצביעות על ידיעתו של מנדלבליט על המסמך.

 

לקריאת התגובה המלאה של מנדלבליט להקלטות - לחצו כאן

 

 ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
אביחי מנדלבליט(צילום: אמיל סלמן)
וינר: אני חושב שצריכה להיות איזושהי אמירה..אני לא יודע אם בתקשורת אבל אפילו ברמת הצבא, אולי להכין איזה דף .. לדעתי אתה צריך לקרוא לגלנט מחר, מתישהו לפני להביא אותו אליך. תגיד לו 'תשמע, אם אתה יודע על מישהו שעושה נגדך קונספירציה ומדליף וזה, אז נא תגיד לי'".

אשכנזי: תראה החולשה שלנו זה שיש לנו את הנייר. זו הבעיה שלנו.

וינר: טוב, אבל אתה לא הוצאת אותו.

אשכנזי: אני לא הוצאתי את הנייר

וינר: בסדר. גם בני גנץ וגם זה כבר שמעו עליו מכל מיני מקורות נוספים. אבי בניהו בעצמו הרי שמע את זה ממקורות נוספים.

אשכנזי: נו, אבל בני ויואב (הכוונה לאיזנקוט, אשכנזי התבלבל) יודעים את זה מאיתנו.

וינר: לא לא, בועז הרפז אמר לי שיש את הנייר הזה לפחות בעוד שלושה ארבעה מקומו, שזה לא מה שנקרא רק אצלנו.

אשכנזי: תראה, אם תהיה חקירה נצטרך להגיע... אני לא מתכוון לשקר. אנחנו נצטרך להגיד איך הגיע המכתב

וינר: לא, אם תהיה חקירה נגיד שהגיע ו..

אשכנזי: נגיד גם ממי הגיע

וינר: כן, ושהתלבטנו ולא עשינו עם זה כלום כי חשבנו ש...

וינר: וינשטין דיבר עם הפרקליט הצבאי הראשי (מנדלבליט) והוא עושה עכשיו איזו התייעצות אצלו. הכיוון שלו זה חקירת משטרה. הוא רוצה לעשות משהו קצר ותכליתי... הפצ"ר אמר לו שאנחנו נשתף פעולה עם מה שצריך. תהיה חקירה של המשטרה. זהו. הוא יעדכן.

אשכנזי: טוב, אנחנו נאמר את האמת, בסדר גמור. נאמר את האמת וזהו, אם תהיה חקירה נגיד מה שצריך להגיד.

 

למחרת, שוחח מנדלבליט עם אלוף משנה וינר והציע לו לבקש את המסמך מעיתונאי.

מנדלבליט: טוב דיברתי עם רז (נזרי), אמרתי לו שאני לא בדקתי ככה לעומק אבל אני חושב שהכי טוב שהם פשוט יעשו את זה בדרך המלך, ילכו לעיתונאי. לא נראה לי להתחיל לחפור עכשיו איפה זה, וגם, גם אני בסוף אהיה עוד עד בסיפור הזה. אמרתי לו "עזוב, אני פשוט לא רוצה, תלכו בדרך המלך, לעיתונאי, קבלו ממנו את המסמך, אין לו חיסיון על המסמך עצמו, יש לו חיסיון על המקורות".

מנדלבליט: אני עובר על העיתונות של הבוקר, אז ראיתי שבידיעות אחרונות אתה יכול לראות שם יש רמז למה שהוא דיבר איתי, רז. זאת אומרת שהם חוששים שהם יצטרכו ללכת להוציא צו מבית משפט וזה ייקח להם הרבה זמן.

 

שלישים אביחי מנדלבליט גבי אשכנזי  ארז וינר (צילום: אבי מועלם  פוטו בריסנו, עמית שאבי)
שלישים אביחי מנדלבליט גבי אשכנזי ארז וינר(צילום: אבי מועלם פוטו בריסנו, עמית שאבי)

המחלוקת העיקרית בין מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין והמשטרה, הייתה סביב הקלטה מאותו היום שדבריה לא היו ברורים. עם זאת, במהלך חקירת המשטרה הובנו הדברים הבאים:

מנדלבליט: עזוב, אני לא רוצה, אמרתי, לא אמרתי לו שום דבר שהוא (המסמך) בלשכה שם..אז בסדר, ירד מזה, יגיד להם שילכו, ישיגו את זה לבד, לאן שיגיעו יגיעו. אבל עזוב, אני לא רוצה, אמרתי, לא אמרתי לו שום דבר שום דבר שהוא איש קשה.

 

לפי הדיווח, מנדלבליט אמר בשיחות סגורות כי "האיש הקשה" הוא יואב גלנט, ובשיחה שהוקטלה עם עוזר הרמטכ"ל וינר, הוסיף כי "אני יותר דואג מגבי עכשיו. בסדר, זהו, זה מה שרציתי להגיד לך, תגיד לו שיירדו מזה, שיילכו בדרך המלך".

 

ב-10 באוגוסט שוחח הרמטכ"ל עם היועמ"ש וינשטיין על החקירה.

 

אשכנזי: ראיתי, ראיתי אתמול שהתחלתם את החקירה, היום אני רואה בבוקר, פתחתי עיתונים שאתם, מחפשים את המסמך. אז אני רוצה לשתף פעולה עם זה. לי יש את המסמך הזה כבר איזה חודשיים או שלושה, יותר.

ויינשטיין: אה, זה טוב, אוקיי. אני אבקש מהמשטרה לקחת את זה

אשכנזי: אני אשתף פעולה, אני חושב שחשוב שיידעו את הפרטים. דבר שני, אני מתכונן עכשיו לטירקל, אני מחר מופיע. אז את המסמך הם יכולים לבוא ולקחת, אין לי שום בעיה עכשיו. רק שאני רוצה ו..בוודאי בטח הם ירצו לשמוע ממני דברים.

וינשטיין: אם הם ירצו לשמוע ממך דברים הם לא ישמעו מילה לפני שאתה מסיים את פרשת טירקל, את העדות שלך בטירקל.

אשכנזי: והדבר השני, בגלל שנאי, אתה יודע, אני לא רוצה שזה יפגע בחקירה ושזה ייצא ברקע לתקשורת.

וינשטיין: מה הכוונה? את זה לא הבנתי

אשכנזי: אני לא רוצה שזה ייצא לתקשורת עכשיו היום או מחר

וינשטיין: כל עוד שאתה מעיד?

אשכנזי: עד שהם לא מדברים איתי אני לא רוצה שייצא שום דבר לתקשורת

וינשטין: אוקיי מאה אחוז

אשכנזי: אי אפשר לסגור את זה איתם (עם המשטרה?)

וינשטין: אני יכול לסגור את זה

אשכנזי: אז תסגור את זה איתם חד וחלק

וינשטין: אתה תיתן להם רק את המסמך אתה לא תדבר איתם עכשיו דבר וחצי דבר

אשכנזי: אין לי בעיה לדבר איתם, אני רק רוצה לגמור את העניין...

וינשטיין: אתה אל תדבר איתם עכשיו לפני טירקל. אתה מעיד בפני טירקל מחר?

אשכנזי: כן

וישנטיין: אז לאחר סיום העדות אם ירצו להחליף איתה מילה יחליפו איתך מילה, ולפני שיחליפו איתך מילה לא יתנו לזה פרסום

אשכנזי: שום דבר. אני רוצה שישמעו את הדברים

וינשטיין: בסדר גמור

אשכנזי: בסדר?

וינשטיין: אני מטפל בזה

 

ח"כ אשכנזי מסר בתגובה כי "מדובר בהקלטות ישנות מלפני קרוב לעשור שכולן פורסמו מספר פעמים בעבר. מאות אלפי השיחות של גבי אשכנזי נבדקו ונסרקו על ידי המשטרה, מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה שהחליט לסגור את תיק החקירה. כל החשדות הוזמו והופרכו. מאחלים לכל איש ציבור שהאזנה מסיבית לכל שיחותיו תסתיים באופן דומה".

 

מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נמסר בתגובה להקלטות: "חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר עו"ד יהודה וישנטיין בעניין המשך כהונתו של ד"ר אביחי מנדלבליט בתפקיד מזכיר הממשלה, עמדה הן בפני ועדת האיתור למשרת היועמ"ש לממשלה והן בפני הרכב של חמשת שופטי בג"ץ, ונדחתה על ידם מכול וכול. לאחר שבחנו מסמך מפורט מטעמו של ד"ר מנדלבליט בעניין, ועדת האיתור ושופטי בג"ץ קבעו פה אחד שלא דבק כל רבב בהתנהלותו של ד"ר מנדלבליט, ותיקו נסגר לפיכך מחוסר אשמה".

 

לאחר פרסום ההקלטות פרסם משרד המשפטים את עמדתו של מנדלבליט על מעורבותו בפרשה, כפי שהוגשה לוועדת האיתור שבחרה בו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה לפני ארבע שנים, ומאוחר יותר גם לבג"ץ בתשובה לעתירות שהוגשו נגד המינוי. מנדלבליט ציין כי במסמך כלולה גם עדותו של הרמטכ"ל לשעבר (והאלוף דאז) גדי איזנקוט, שאיששה את דבריו.

 

"הטענות שעלו בענייני מלכתחילה לא הצדיקו בחקירה פלילית", כתב מנדלבליט במסמך שפרסם. "זאת, בין היתר, משום שההחלטה לפתוח בחקירה התבססה על תשתית ראייתית התחלתית שגויה, שנבעה מהתרשלות בניתוח הראיה המרכזית שעמדה בפני גורמי החקירה באותה עת, וכן מאחר שבמסגרת החלטה זו התעלמו גורמי החקירה מראייה מרכזית נוספת, ששוללת מכל וכל את החשדות שעלו כביכול בענייני".מנדלבליט הדגיש כי בהחלטתו של וינשטיין נקבע כי עשה את "המעשה הנכון בזמן הקצר ביותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם  פוטו בריסנו, עמית שאבי
מנדלבליט, אשכנזי ווינר
צילום: אבי מועלם פוטו בריסנו, עמית שאבי
מומלצים