שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את עתירת רון קובי: הודח מראשות עיריית טבריה

השופטים קבעו שאין להתערב בהחלטה של השר אלקין לסיים את כהונתו בשל אי-אישור התקציב העירוני. עם זאת ציינו: חלק מטענותיו של קובי מוצדקות. את העירייה תנהל ועדה קרואה

 

רון קובי (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש העיר טבריה לשעבר, רון קובי(צילום: אלכס קולומויסקי)

בג"ץ דחה הבוקר (יום ב') את עתירתו של ראש עיריית טבריה לשעבר רון קובי נגד ההחלטה להדיח אותו מהתפקיד. השופט יצחק עמית קבע כי אמנם חלק מטענותיו של קובי מוצדקות, אך מאחר שהוא לא הצליח לאשר את תקציב העירייה, ובהינתן שיקול הדעת המוקנה לשלטון המרכזי – שהחליט על ההדחה - אין מקום להתערבות בג"ץ.

 

השופט נעם סולברג ציין שקובי "לא עשה כל אשר לאל-ידו כדי להביא לאישור התקציב במועדו", אך הוסיף: "אין לכחד: היה טעם של ממש בהערכתו של העותר שהסיכויים לאישור התקציב לא היו מן המשופרים, וגם חברי המועצה אינם יכולים לרחוץ בנקיון כפיהם. ברם, נפלאות דרכי הפוליטיקה. גם יריבות עזה יכולה להצמיח אינטרס משותף, ואין זה כלל וכלל מן הנמנע, כפי שמלמדת המציאות, שמועצה לעומתית תשכיל להגיע, ולוּ גם ברגע האחרון, להסכמה שתאפשר את אישור התקציב. בהימנעותו מכינוס ישיבה, סתם העותר את הגולל על האפשרות לאישור התקציב".

 

את פנייתו לבג"ץ בעקבות השימוע נימק קובי בחודש שעבר: "התקציב זה פרוצדורה. יש חוק ארכאי ומיושן, שלמעשה נותן לשר הפנים כלי להשתמש בחברי מועצה כדי להדיח ראש עיר. החוק לא לקח בחשבון שיכול להיות שר פנים מושחת, לא מקצועי ואינטרסנטי".

 

 

קובי נבחר לראשות עיריית טבריה בתום קמפיין סוער ורווי השמצות בבחירות 2018 לרשויות המקומיות. אלא שהוא לא הצליח לאשר את תקציב העירייה במועד הקבוע בחוק, וגם לא בתקופת ארכה שנתן משרד הפנים בעקבות החלטת בג"ץ. המועד האחרון להעביר את התקציב היה ב-30 לספטמבר 2019.

 

על פי סעיף 206 לפקודת העיריות, מועצה שלא מאשרת תקציב עד למועד שקבע משרד הפנים – תפוזר. משכך, הופסקה כהונת חברי המועצה והיא פוזרה. חברי המועצה וראש העיר הופיעו לשימוע בפני הפקידים הבכירים במשרד הפנים.

 

ברקע הליך ההדחה עמד הסכסוך בין קובי לבין שר הפנים אריה דרעי, בעקבות הקו הניצי נגד חרדים שהוביל הן כמתמודד לראשות העיר והן בתקופת כהונתו. קובי הרבה להתבטא נגד דרעי ובעבר כינה אותו "מאפיונר", וטען כי מקומו בכלא. לטענתו, דרעי החליט להדיח אותו בגלל הקו שהוביל נגד החרדים. העימות הביא לכך שלא דרעי הוביל את הליך ההדחה, אלא השר לענייני ירושלים זאב אלקין.

 

בחודש שעבר, לאחר שבחן את נימוקי הדרג המקצועי באשר לכישלון אישור תקציב ובתום שימוע שערך לקובי, החליט השר אלקין להדיח את קובי. בעקבות זאת מינה דרעי את סמנכ"ל משרד הפנים, מוני מעתוק, ליו"ר הוועדה הממונה טבריה. 

 

בעקבות ההחלטה בבג"ץ פנה דרעי לתושבי טבריה: "עברתם תקופה קשה, אולם היום כולנו מביטים קדימה בתקווה גדולה. נעשה הכל כדי שטבריה תתחזק, תשוקם, תשוב למסלול ותהיה עיר חזקה, מפויסת, עם עיריה מתפקדת שפועלת למען תושביה ומעניקה להם את השרותים הנאותים שאתם ראויים להם".

  

רפאל טרבלסי, אחד מחברי האופוזיציה המרכזיים בטבריה, אמר בתגובה: "החלטה מקצועית של משרד הפנים וחתימת בג"ץ פותחות עתיד חדש וטוב יותר לטבריה. כולי תקווה ותפילה שמכאן העיר תצמח ותפרח, ויחזרו השקט, השלום והאחווה בין תושבי העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים