שתף קטע נבחר

צילום:  AFP, EPA

חילופי האשמות בממשלה סביב הקורונה: "נזק מדיני, כלכלי וביטחוני"

בעקבות צעדי ההיערכות להגעת הווירוס, תאילנד כבר קראה לאזרחיה לא להגיע לישראל, וגורמים מדיניים חוששים מפגיעה בייצוא הביטחוני: "ליצמן עושה מה שהוא רוצה, משרד הבריאות שולף מהמותן ולא מתייעץ". במשרד הבריאות השיבו אש: "מדובר בהחלטות מקצועיות שהתקבלו בתום דיונים ארוכים"

שר הבריאות יעקב ליצמן מתייחס לנגיף הקורונה (צילום: דוברות משרד הבריאות  )
"עושה מה שהוא רוצה". ליצמן(צילום: דוברות משרד הבריאות )

גורמים בכירים במשרדי הממשלה השונים - כגון החוץ, הכלכלה, התיירות, החקלאות והביטחון - הפנו אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות בכל הקשור לפרסום אזהרות והמלצות שקשורות לנגיף קורונה, תוך התעלמות מההשלכות הדרמטיות שלהן במישורים האחרים. במקביל, הם האשימו את המטה לביטחון לאומי (המל"ל), בראשות מאיר בן שבת, בכך שאינו מנהל את המשבר - חרף הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו למל"ל לאגד את הטיפול הממשלתי בהתפשטות הנגיף.

 

בהלת הקורונה - עדכונים אחרונים ב-ynet

ישראל תמנע כניסת זרים ששהו בתאילנד, סינגפור, מקאו והונג קונג

זוג ישראלים שנדבק בקורונה הועבר לבידוד בבסיס צבאי ביפן

ביטולים בכל העולם: האם "ספינת הקורונה" תטביע את ענף הקרוזים?

בגלל הקורונה - "מנו ספנות" מבטלת הפלגות: "רגישות ציבורית"

 

הגורמים אומרים כי שר הבריאות יעקב ליצמן "עושה מה שהוא רוצה" תוך שהוא מתעלם מההמלצות של גורמי המקצוע במשרדים השונים, שמזהירים מפגיעה קשה ביחסי ישראל עם מדינות אסיה. משרד החוץ ביקש ממשרד הבריאות כי ישראל לא תהיה הראשונה לפרסם המלצות ואזהרות, מחשש שהדבר "יתנקם" בה ויגרום לה נזק מדיני בהמשך, כשמדינות אסיה ימהרו בעתיד לפרסם אזהרות מסע לגבי ישראל בתקופות של מתיחות ביטחונית.

 

 

כמו כן, לטענת הגורמים, קיים חשש לפגיעה בייצוא הביטחוני של ישראל למדינות באסיה - שכמה מהן מחו בפני ישראל על ההודעות שמפרסם משרד החוץ. אותן מדינות הביעו תדהמה בשיחות עם גורמים ישראלים על ההודעות הללו, ואמרו כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהטילה בידוד על כלל השבים מתאילנד, סינגפור והונג קונג - גם כאלה שלא פיתחו סימפטומים של נגיף הקורונה. יצוין כי שגרירות תאילנד בישראל כבר פרסמה המלצה לאזרחיה שלא להגיע לישראל עקב דרישת הבידוד הזו ומחאות דומות הגיעו גם מסינגפור, שלה יחסים ענפים עם ישראל.

 

גורם מדיני בכיר אמר כי משרד הבריאות "שולף מהמותן, לא מתייעץ עם אף משרד ואם הוא מתייעץ - הוא מתעלם מההמלצות". הוא הוסיף כי "נגרם נזק מדיני וכלכלי לישראל; יש פגיעה בחקלאות הישראלית כשעובדים תאילנדים לא יכולים לעלות על טיסות לארץ בשל מגבלת הבידוד". בתוך כך, שלשום הורה שר החקלאות צחי הנגבי להאריך את שהייתם של עובדים תאילנדים כדי לנסות למזער את הפגיעה בענף.

בית חולים ב ווהאן נגיף וירוס קורונה סין (צילום: AFP)
בית חולים בווהאן, מוקד התפרצות הנגיף בסין(צילום: AFP)

בית חולים ב ווהאן נגיף וירוס קורונה סין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ספינה ספינת נסיכת היהלום בידוד יפן נגיף הקורונה קורונה (צילום: AFP)
ספינת הקורונה "פרינסס דיאמונד"(צילום: AFP)

כמו כן, הפגיעה בתיירות הנכנסת גורמת לנזק כלכלי קשה מאוד בחברת התעופה אל על, ואמש הודיעה "קתאי פסיפיק" כי היא שוקלת לבטל את טיסותיה לישראל.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בניגוד גמור לנאמר, מדובר בהחלטות מקצועיות שהתקבלו לאחר שעות רבות של דיונים מקצועיים של מומחים מהארץ ומהעולם. אנו מודעים לכך שההחלטות נתפסות כדרמטיות בעיני חלק מגורמי המטה בממשלה, אך ישנה הבנה מלאה כי צעדים אלה נדרשים על מנת למנוע את ההתפרצות בישראל".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "אנו דוחים בתוקף את הטענות נגד המל"ל. על פי החוק, הסמכויות נמצאות בידי שר הבריאות. כל הפעולות שנעשות הן במטרה לשמור על בריאות אזרחי ישראל. כפי שהוחלט בדיון בראשות ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי מקיים כנדרש הערכות מצב שוטפות ומסנכרן בין כלל משרדי הממשלה והגופים הביטחוניים והאזרחיים בכדי למנוע את הגעת נגיף הקורונה והתפשטותו בישראל - וזאת במקצועיות ובאחריות.

 

"מדינת ישראל מקדימה את העולם בהיבטים רבים בפעולות מניעה ומדינות רבות מתחקות אחר הפעולות הישראליות שהתבררו עד כה ביעילותן. מדיניות הממשלה מתווה היערכות יתר, על פני היערכות חסר, וזאת תוך סינכרון מלא בין הגופים".

 

גורמים שלקחו חלק בצוותים המשותפים הוסיפו: "קיימים הבדלי גישות באשר לניהול הסיכונים. גישתו המחמירה של משרד הבריאות נועדה להקטין ככל האפשר את ההסתברות להגעת הנגיף לישראל ולהתפשטותו". יצוין כי שלשום התקיים דיון נרחב בראשות ראש המל"ל שדן בסטטוס המאמצים לפיתוח חיסון ונוגדנים. היום (שלישי) יקיימו אנשי המטה לביטחון לאומי סיור עם שר הבריאות ליצמן במתקן הבידוד בראשון לציון.


פורסם לראשונה 17/02/2020 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות משרד הבריאות
הערכת מצב במשרד הבריאות
צילום: דוברות משרד הבריאות
מומלצים