שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו התלוננה במשטרה על "מתקפת סייבר מאורגנת"

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, התלונן במשטרה על עבירה על חוק הבחירות. במפלגה טוענים כי הופעל מערך הפצת תכנים מכפישים ברשתות החברתיות באופן מוסווה משרת ברוסיה

פחות שבועיים לבחירות: טענות על מתקפת סייבר מאורגנת ותלונה במשטרה. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, הגיש הבוקר (יום ג') תלונה במשטרת רחובות בגין עבירה על חוק הבחירות (דרכי תעמולה). לטענת אנשי המפלגה, מהממצאים שאספו עולה עוד כי "תכני תעמולה שקריים" הופצו משרת שנמצא ברוסיה ומנוהל על-ידי חברה רוסית.

 

לדבריהם, עשרה חשבונות שונים ופיקטיביים עוסקים באופן סדיר ב"הכפשת המפלגה בעלות יקרה מאוד שעל פי הממצאים והבדיקות עשויה להגיע ל-10,000 אירו בחודש", מה שמעלה לדבריהם את השאלה מי הוא הגורם המממן.

ישראל ביתנו מתקפת סייבר תלונה ב משטרה אתר אינטרנט רוסיה ()
הטענות: טענות מכפישות הופצו מחשבונות פיקטיביים

Avigdor Liberman  (Photo: Avi Moalem)
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן (Photo: Avi Moalem)

על פי ממצאים שאספו בין היתר אנשי סייבר מישראל ביתנו, התברר כי הופעל נגדה מערך מאורגן של הפצת תכנים מכפישים ברשתות החברתיות באופן מוסווה. בשל כך גם חושדים במפלגתו של אביגדור ליברמן שיש גורם חיצוני מממן ותעמולה אסורה של מפלגה שמוסווית כפעילות וולונטרית.

 

הסיפור התגלה לאחר שאתר שפונה לדוברי רוסית עלה לאוויר וסמוך לבחירות בספטמבר החל, לדברי גורמים במפלגה, לפרסם תכנים פוגעניים ומכפישים שנראה כי מאחוריהן עומד קו אחיד. התכנים של האתר הופצו באופן מאורגן בקבוצות וואטסאפ, ברשתות חברתיות ובאופן ממוקד לדוברי רוסית.

 

בחלק מהמקרים מי שעמדה מאחורי האתר לכאורה התראיינה לתקשורת המסורתית כפעילה פוליטית. בישראל ביתנו טוענים כי היא לא ציינה בראיונות שכתובת IP אחת מפיצה את המסרים מחשבונות שונים שחלקם פיקטיביים, לדבריהם. בין היתר, יוחסה למפלגה "אנטישמיות".

 

בדיקה חובבנית של מקור האתר והמימון שנערכה במטה המפלגה הובילה לבסוף לבדיקה רחבה יותר של אנשי הסייבר ולתלונה במשטרה. ח"כ פורר טען במשטרה בשם ישראל ביתנו כי "תכני תעמולה שקריים מופצים ברשתות בדרכים נסתרות ובאופרציה מורכבת ויקרה שמעלה חשד שמדובר במסע תעמולה של מפלגה".

 

בישראל ביתנו מבססים את הטענות על חוק הבחירות האוסר תעמולה אנונימית, עבירה שגוררת סנקציות פליליות. פורר טען במסגרת התלונה כי האתר שבו החלה תעמולת הנגד, איננו אתר הבעת דעות אינטרנטי אלא פלטפורמה להפצת התכנים, בין היתר על ידי אנשי קש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשבונות פיקטיביים לכאורה שפעלו נגד המפלגה
מומלצים