שתף קטע נבחר

נתניהו, גנץ וקורונה: נציגי ישראל בחו"ל מתחילים להצביע

כ-5,200 בעלי זכות הצבעה מקרב עובדי המדינה המשרתים ב-96 נציגויות ברחבי העולם יוכלו לממש את בחירתם. סוגיית התפשטות הנגיף קורונה במדינות המזרח הרחוק הובילה להיערכות מיוחדת בהטסת הקלפיות לישראל

 

שגריר ישראל בסין אוסטרליה ניו זילנד צבי חפץ ורעייתו סיגליה מרק סופר צחק גרבר מצביעים בשגרירות ()
ספטמבר 2019: נציגי ישראל מצביעים בבחירות הקודמות

13 יום לפני פתיחת הקלפיות בישראל, נציגי המדינה בחו"ל יחלו כבר הערב (יום ג') להצביע בבחירות לכנסת ה-23. הראשונים להצביע יהיו הנציגים בשגרירות ישראל בבירת ניו זילנד, וולינגטון, החל מהשעה 22:00 (שעון ישראל).

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הבחירות בנציגויות יימשכו כ-32 שעות, עד לסגירת הקלפיות בסן פרנסיסקו ולוס אנג'לס שבחוף המערבי של ארצות הברית, מחרתיים בשש בבוקר (שעון ישראל).

 

הבחירות יתקיימו ב-96 נציגויות ב-77 מדינות, ויוכלו להשתתף בהן כ-5,200 בעלי זכות הצבעה - עובדי המדינה המשרתים בחו"ל, נציגי קרן היסוד, ההסתדרות הציונית וקרן קיימת לישראל.

 

בקונסוליה בניו יורק, שבה רשומים 812 בעלי זכות הצבעה, המספר הגדול ביותר מכלל הנציגויות, יוצבו שתי קלפיות. בנציגויות בקיגאלי, בירת אוגנדה, ויאונדה, בירת קמרון, רשומים ארבעה בעלי זכות הצבעה בכל אחת, המספר הקטן ביותר. בבחירות הקודמות הצביעו 69% מ-5,086 בעלי זכות ההצבעה ובבחירות שלפניהן הצביעו 76% מ-5,075 בעלי זכות ההצבעה.

 

קלפיות (צילום: ועדת הבחירות המרכזית)
כחלק מהפקת הלקחים, קלפיות בגדלים שונים(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)

 

ההכנות לביצוע הבחירות בנציגויות הדיפלומטיות והקונסוליות של ישראל בחו"ל נעשות בסיוע שליחי המדינה והמוסדות הלאומיים, המשמשים כאחראי קלפיות בנציגויות. ועדת הבחירות המרכזית ומשרד החוץ משתפים פעולה בכל הנוגע לתפעול הבחירות בנציגויות והובלת הקלפיות לחו"ל ובחזרה לארץ - באגף הצבעות מיוחדות של ועדת הבחירות יתקיים מעקב על מועדי הפתיחה והסגירה של הקלפיות בחו"ל ובמשרד החוץ יאויש חדר מצב, כדי לתת מענה לקונסולים בחו"ל בנוגע לסוגיות הקשורות בתפעול חדר הבחירות. עם סיום ההצבעה בחו"ל, יוחזרו הקלפיות לישראל ויועברו באופן מאובטח לכנסת.

 

כחלק מהפקת הלקחים שהתבצעה לאחר מערכת הבחירות הקודמת, המרכז הלוגיסטי ואגף הצבעות מיוחדות בוועדת הבחירות המרכזית פיתחו תיבות קלפי בשני גדלים קטנים יותר, עבור הנציגויות בחו"ל. כמעט בכל הנציגויות בחו"ל ישתמשו בקלפי קטנה ובנציגות בלונדון ישתמשו בקלפי בגודל בינוני, שתהיה קטנה יותר מאשר הקלפי הגדולה, הזהה לזו שבה משתמשים בישראל, שבה ישתמשו רק בנציגות בניו יורק.

 

הצבעה בצל הקורונה

ההצבעה תתקיים על רקע התפשטות נגיף הקורונה שיצר בעיה חדשה - כיצד מחזירים לארץ את הקלפיות מאזורי הקורונה מבלי שהבלדרים יצטרכו להיכנס לבידוד?

 

הקושי הגדול ביותר הוא כיצד להביא לארץ את הקלפיות מחמש הנציגויות הישראליות בסין, סינגפור, תאילנד והונג קונג. השגריר יצחק בחמן שמרכז את הטיפול בבחירות בנציגויות במשרד החוץ סיפר, כי במקרה של סין, השליחים שיצביעו יחזרו לארץ עם הקלפיות וייכנסו לבידוד. במקומם יגיעו השליחים שהוחזרו לארץ קודם לכן והם יישארו בסין.

 

במקרה של תאילנד, הונג קונג וסינגפור, במקום להחזיר לארץ את הקלפיות - הן יישלחו לדלהי ומשם לארץ, וזאת כדי למנוע מצב שהבלדרים של הקלפיות יצטרכו להיכנס לבידוד.

 

"מספר המצביעים בסין מצומצם מהזכאים כי הרבה פונו ומי שנמצא יוכל להצביע. אם ישנם 160 זכאים בסין, רק בין 25 ל-40 שליחים יצביעו בפועל. יש מאמץ רב להחזיר את הקלפיות לארץ בעמל רב והרבה הנדסה שנדרשנו מעבר לרוטינה אבל נעמוד בזה", סיכם בחמן. "אם ניקלע למצב שהבידוד נכפה על אזרחי מדינות נוספות זה עלול ליצור קושי משמעותי להביא הקלפיות לארץ. בינתיים יש מספיק בחירה בין אלטרנטיבית ואני לא מעריך שנגיע למצב שיש קלפי כלשהי שלא תגיע לארץ בזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספטמבר 2019: ההצבעה של שגריר ישראל בוולינגטון
מומלצים