שתף קטע נבחר

הבשורה המשמחת לסוחרים מעזה: "כולם רוצים להיכנס לעבוד"

לאחר שישראל החליטה להעניק 2,000 היתרי כניסה נוספים לסוחרים מהרצועה בגלל השקט היחסי, אמר סוחר פלסטיני בריאיון לאולפן ynet ממעבר ארז כי מדובר בבשורה משמחת: "בעזה לפעמים אין עבודה. אנשים רוצים שיהיה שקט ולחיות חיים טובים"

 

 

החלטת ישראל להגדיל ב-40% את מכסת היתרי הכניסה לסוחרים מעזה התקבלה בשמחה בקרב תושבים ברצועה. נאהד חליס, סוחר פלסטיני שנכנס הבוקר (רביעי) לישראל דרך מעבר ארז, אמר בריאיון לאולפן ynet כי "כולם רוצים להיכנס לעבוד, אנחנו רוצים שיהיה שקט ולחיות חיים טובים".

 

אתמול הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי "לאור השקט היחסי בימים האחרונים והפסקת בלוני הנפץ, הוחלט בתום התייעצות ביטחונית על החזרת הצעדים האזרחיים שהופסקו בסוף השבוע האחרון". זאת, שלושה ימים אחרי ההוראה לבטל את ההקלות בעקבות המשך הירי ושיגורי בלוני הנפץ מהרצועה.

לראשונה זה שנים: ישראל תעניק 7,000 היתרי כניסה לסוחרים מעזה (צילום: רועי עידן)
"בעזה לפעמים אין עבודה". סוחרים פלסטינים במעבר ארז, הבוקר(צילום: רועי עידן)

לפי לשון ההודעה, אם השקט יישמר, מרחב הדיג ברצועה יורחב היום בחזרה ל-15 מיילים ימיים, וישראל תעניק 2,000 היתרי כניסה נוספים לסוחרים מעזה שיעמדו כעת באופן תקדימי על 7,000 היתרים. "המשך המדיניות ייקבע רק על פי המעשים בשטח. חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה. ככל שלא יישמר השקט, מדינת ישראל תנהג בהתאם", צוין.

 

חליס, שעובד באשקלון וכבר החזיק בהיתר כניסה לישראל עוד לפני ההחלטה, אמר כי "כולם אומרים לי 'אני רוצה להיכנס לעבוד', אבל אני עונה להם שאני לא יכול לסדר להם אישור. צריכים לאפשר ליותר סוחרים לצאת מעזה לעבוד".

 

לדבריו, "בעזה לפעמים אין עבודה, וזו בעיה. אנשים רוצים לחיות, לאכול, לשתות, לתת לילדים כסף. לפעמים הילד הקטן לא הולך לבית הספר".

לראשונה זה שנים: ישראל תעניק 7,000 היתרי כניסה לסוחרים מעזה (צילום: רועי עידן)
הבוקר במעבר ארז(צילום: רועי עידן)

לראשונה זה שנים: ישראל תעניק 7,000 היתרי כניסה לסוחרים מעזה (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

חליס ציין כי היתר העבודה בישראל משפר את חייו ואת חיי משפחתו: "אני חי טוב ברוך השם, אני רוצה שכולם יחיו כמוני. מרוויחים כסף, קונים מה שרוצים. יש אנשים שלא קונים שום דבר. אנחנו רוצים שיהיה שקט ושנוכל לעבוד יותר, להמשיך לחיות".

 

- מה קורה בתוך העיר עצמה? איך התחושות בימים אלו כשישראל והרצועה מדברים על הסדרה?

 

"בזה אני לא מבין. אני לא שומע חדשות, אין לי זמן לשמוע".

 

אתמול בבוקר עוד אותר ראש נפץ של טיל RPG בפרדס בין שני קיבוצים במועצה האזורית אשכול. חבלן משטרתי הוזעק למקום והשמיד את החפץ החשוד.

 

ביום ראשון נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הרשויות המקומיות בעוטף עזה, ואמר להם כי הוא יתקשה להורות על מבצע משמעותי בעזה בתקופה שלפני הבחירות. נתניהו אמר כי "אנו נערכים לכל התרחישים, כולל מבצע רחף היקף. אם לא תהיה ברירה אז זאת גם אופציה. הסדרה עדיפה ממלחמה ואנחנו חייבים למצות את התהליכים".

 

פורום ראשי הרשויות בעוטף מסר בתום הפגישה כי "הבהרנו לרה"מ כי העובדה שישראל נמצאת בתקופת בחירות שאינה נגמרת, לא יכולה לגרוע, ולו במעט, מהשמירה על ביטחון 60 אלף אזרחי מדינת ישראל שמתגוררים בעוטף עזה ובשדרות". ראשי הרשויות הציגו בפני ראש הממשלה את מסמך ההבנות לקידום יישובי העוטף ויצירת יציבות ביטחונית ושקט ארוך טווח לאזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מעבר ארז, הבוקר
צילום: רועי עידן
מומלצים