שתף קטע נבחר

בנט על ההסדרה בעזה: "נותנים עוד צ'אנס לחמאס"

למרות שתקף בעבר את תהליך ההסדרה, הבהיר שר הביטחון באולפן ynet כי "אם הרגיעה תישמר, יהיה בעזה טוב. אם לא, יהיה אביב מאוד מכאיב". הוא סירב להתייחס לעקיצות של נתניהו וציין כי "ימני לא תוקף ימני", אך תקף את גלנט: "הוא הממורמר הנצחי". על גנץ: "חד משמעית לא אלך איתו"

 

 

שר הביטחון נפתלי בנט, שתקף בעבר את תהליך ההסדרה מול חמאס וקרא למוטט את שלטונו ברצועת עזה, אמר הבוקר (רביעי) באולפן ynet כי "אנחנו נותנים עוד קצת זמן, צ'אנס לחמאס". בנט אמר כי "אחרי 20 שנה של רקטות והצקות בלתי פוסקות, אנחנו מכינים תוכנית לשינוי מצב יסודי".

 

- חיסולים ממוקדים?

"אנחנו נותנים עוד קצת צ'אנס לחמאס להמשיך ברגיעה. אם הם יחדשו את פעולות האיבה, אמרתי כבר, יהיה להם אביב מאוד מכאיב. אני לא אגיד מה יהיה ואיך יהיה. הכדור אצלם".

 

- לא כל כך עצרת את הרקטות.

"למה? אני אעשה סדר. התפיסה לגבי חמאס – הם נבחנים במעשים שלהם. ביום שישי הם הודיעו שהם יפסיקו בלונים, זה נכון שעד עכשיו הם באמת הפסיקו את הפרחת הבלונים".

נפתלי בנט ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"הכדור אצל חמאס". נפתלי בנט בריאיון באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

בהתאם לדבריו של בנט, אתמול הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים כי ישראל החליטה להגדיל ב-40% את מכסת היתרי הכניסה לסוחרים מעזה: "לאור השקט היחסי בימים האחרונים והפסקת בלוני הנפץ, הוחלט בתום התייעצות ביטחונית על החזרת הצעדים האזרחיים שהופסקו בסוף השבוע האחרון". עם זאת, אתמול בבוקר עוד אותר ראש נפץ של טיל RPG שנישא על בלון בפרדס בין שני קיבוצים במועצה האזורית אשכול. חבלן משטרתי הוזעק למקום והשמיד את החפץ החשוד.

 

"אם הם יחדשו את הבלונים והרקטות, נסגור את זה שוב", אמר בנט באולפן. "האם אני שש לפעולה בעזה? לא. מבחינתי אנחנו מכינים מה שאנחנו מכינים, מכינים להם אביב מאוד מכאיב למצב שהרגיעה לא תישמר. אם הרגיעה תישמר, כפי שקורה בימים האחרונים, שיהיה להם טוב. מעשיהם יקבעו".

בפרדס ליד קיבוץ עלומים אותר כעת בלון שנשא ראש של RPG ()
ראש הנפץ שאותר אתמול בבוקר באשכול

- מה מצדיק את הפעולות האחרונות שלך? התרת כניסת פועלים, הרחבת שטח הדיג. הדרום עדיין מפוצץ בבלונים.

"לא נכון, מתחילת השבוע זה הופסק. אני לא סומך עליהם, אבל אני לא רוצה התכתשות. כל פעם סבב של יומיים-שלושה שכל הדרום במקלטים, זה לא מועיל. אם לפעול, לפעול כמו שצריך. אם לפעול, לפעול מתי שצריך במקום ובדרך ובתצורה שאנחנו מכינים. הרמטכ"ל ואני וגם ראש הממשלה מתואמים ומכינים מה שצריך. נקווה שלא נצטרך לפעול בצורה הזאת, אבל אם כן, יהיה להם אביב מכאיב".

 

- אתה אמרת שאתה רוצה למוטט את חמאס.

"אני יודע שאתה מצפה שב-10 שבועות נפתור בעיות ש-20 שנה לא פתרו, לאט לאט. הם הפסיקו לחלוטין את המהומות על הגדר, הם הפסיקו לחלוטין את יחידות הבלבול הליליות, הפסיקו את רימוני העשן וחנק. יש כמה ימים שהפסיקו את הבלונים, אני סקפטי, אם אפשר להימנע מהפעלת כוח צבאי, אני מעדיף. אבל אם לא תהיה ברירה, ואני מאמין שרוב הסיכוי שהם יחזרו לסורם, אז אנחנו מכינים את מה שאנחנו מכינים".

 

- אתם מתקרבים להסדרה, אבל בלי השבת הבנים הביתה. למה?

"כל התפיסה בחמש השנים האחרונות לא הצליחה ביחס להחזרת הגופות של הדר ואורון. אני הולך על קו אחר - אני לא רוצה להיכנס לנתיב זהה של שחרור מחבלים תמורת גופות. הקמתי צוות משימה ייעודי ממש ביום השני שלי בתפקיד. אני על זה מלא-מלא, בהפעלת מנופים מתוחכמים עליהם. כבר הפסקנו להחזיר חמאסניקים שחוצים גדר. אנחנו קוטפים אותם כשאנחנו יכולים".

 

- מה זה קוטפים?

"למשל, יש עכשיו חמאסניק שחצה את הגדר. בעבר היו מחזירים אותו, עכשיו מעמידים לדין, ייכנס כלא וישמש קלף מיקוח. אני רוצה שהמשפחות שלהם ושל המחבלים שמתו עם הגופות יתקשרו להנייה ולסינוואר, ויגידו להם שבגללם הם לא רואים את הבנים שלהם".

 

- הנרטיב שלך היה חריף לגבי ההתמודדות עם עזה, ואמרת שצה"ל הפסיק לנצח. עכשיו אתה שר הביטחון, תומך נלהב בהסדרה, השארת את הכוח בחוץ?

"אתה צוחק עליי? אתה יודע מה קורה בשלושה החודשים האחרונים על ראש התמנון שמייצר את כל הבלאגן הזה? העלינו הילוך, עברנו מבלימה לדחיקה החוצה. אני קובע שנגביר את הלחץ על איראן בסוריה ובכל המקומות, עד שהם ייצאו מסוריה. אין לאיראן מה לחפש בסוריה. אני ממש מגדיר יעד – שייצאו מסוריה".

 

- תיתן להם בראש עד שהם ייצאו מסוריה?

"עשרות שנים שאנחנו שולחים את מיטב בנינו להילחם טקטית בחיזבאללה ובחמאס, ליפול בסג'עייה ובבינת ג'בל. כולל אני שנלחמתי הרבה פעמים בדרום לבנון ובעזה. ואלה בסך הכל קצות האצבע של התמנון האיראני. התמנון יושב לו חסין. אנחנו לוקחים את כל האנרגיה והעוצמה הלאומית ומפנים על איראן במערכה כלכלית, מדינית, סיכולית, מודיעינית וגם צבאית. וכן אנחנו מגבירים הילוך, אוי לרשע ואוי למארחו".

 

- מי שממרר את חייהם של תושבי הדרום זה החמאס. יש לכם תוכנית פעולה לשים סוף לדבר הזה?

"אני אומר שתחבולה מגישים קר. בנחת".

 

- אתם אומרים את זה כל כך הרבה שנים. 10 שנים של שלטון ימין והחמאס משגשג.

"אני 10 שבועות בתפקיד. ב-10 שבועות האלה חיסלנו 30 מחבלים, סיימנו כליל את המחאות על הגדר, סיימנו כליל את יחידות הבלבול. עכשיו חמאס עומד במבחן, אם הוא ימשיך להתעסק איתנו, יהיה לו רע, ויהיה לתושבי עזה רע. אם יהיה שקט, יהיה להם טוב. שכר ועונש".

 

בנט התייחס גם לנגיף הקורונה ולהיערכות להתפרצותו בארץ מבחינת מערכת הביטחון: "מערכת הביטחון על פי חוק אחראית למצב של מגיפות. מערכת הביטחון ערוכה למצב שאני מקווה שלא יקרה, של מגיפת קורונה המונית שמכה בישראל. כל עוד זה בודדים, זו מערכת הבריאות. אני קיימתי אישית ואישרתי תוכניות להיערכות מערכת הביטחון למגיפת קורונה בישראל, אם זה בהמונים".

 

"בלעדיי, אין סיכוי שנתניהו יחיל ריבונות על מטר אדמה"

בנט התייחס בריאיון גם ל"עסקת המאה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי "בתוכנית טראמפ הביטוי 'מדינה פלסטינית' מופיע 159 פעמים, והביטוי ריבונות רק 13 פעמים. מי שמשלה את עצמו וחושב שלא נעים לכיוון של מדינה פלסטינית, טועה". לדבריו, "אני לא אתן למסור סנטימטר אדמה מארץ ישראל לערבים. בתוכנית טראמפ יש סיכון אדיר ויש בה גם הזדמנויות אדירות. צריך להתנהל נכון".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

- יכול להיות שנתניהו מרמה את עצמו ואותנו? הבטיחו סיפוח של ההתיישבות מלא-מלא, אמרו לא למדינה פלסטינית, אבל זו המשמעות הישירה של התוכנית הזאת.

"בלי בנט חזק ליד נתניהו, לא יחילו פה ריבונות על מטר אדמה. הסיכוי היחיד שנתניהו יחיל ריבונות על מטר אדמה זה בנט חזק".

בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אני לא אגרר להתקפות". נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

- נתניהו אומר "אני צריך אותך חלש, שב בצד, קטן וחלש", עושה הכל כדי להחליש אותך. ואתה שם אותו על השלט שלך, שזה לא מובן.

"כולם הולכים על הראש שלנו הפעם, כולם רוצים לעצור את הימין האידיאולוגי ואת הציונות הדתית. מבינים שאנחנו המנוע האידיאולוגי של כל המחנה הלאומי, מבינים שבלעדינו ימסרו פה שטחים, יחזרו לשחרר מחבלים, למנות שופטים עם הטייה שמאלנית".

 

- נתניהו יעשה את כל זה?

"כל ממשלה שבנט ושקד לא יהיו חזקים בה, תחזור לסורה, לכיוון שמאלני".

 

- נתניהו משפיל אותך, מנסה לשאוב אותך, ואתה בתגובה מפרסם כרזה שלך לצידו שבוע אחרי שאתה אומר שלא תהיו ילדי הכאפות שלו.

"אני לא אגרר להתקפות כלפי נתניהו כי זה פרס אדיר לשמאל. זה פרס אדיר להיבא יזבק, למרצ, לכל יריבינו שחולמים ששר הביטחון יתקוטט עם ראש הממשלה".

 

- הוא התקוטט איתך, הוא שולח את גלנט להגיד שאתה לא מספיק טוב. גלנט אמר שהוא לא סומך עליך.

"הוא הממורמר הנצחי. אבל לגבי נתניהו, אנחנו לא נשיב אש. זה לא קל, אבל בוא נגיד, אני אהיה המבוגר האחראי של הימין. לא משנה כמה ינסו לגרור אותי להתקוטטות פנימית, ימני לא יורה בתוך המחנה".

יואב גלנט באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"הממורמר הנצחי". גלנט(צילום: אבי מועלם)

- נתניהו נמצא עכשיו בפתח משפטו, האם אתה חושב שהסיטואציה הזו היא לכבודה של מדינת ישראל? האם מהתמיכה המוחלטת שלך בו צריך להבין שהימין לא יודע להצמיח מנהיג חדש?

"המצב לא נוח לאף אחד. המון שואלים אותי 'למה לא תלך עם גנץ?'. הוא איש נחמד, אבל המפלגה שמאלנית ואנטי דתית. ואני ימני ודתי".

 

- דתי שאמר שיהיה ליברל.

"בוודאי".

 

- ואז מתחבק עם פרץ וסמוטריץ'.

"אני באמת ליברל, לא שיניתי במילימטר את עמדותיי. במפלגה יש דתיים, חילוניים, מסורתיים, חרד"לים ולייטים".

 

- למה הימין לא מצליח להצמיח מנהיג חדש?

"כרגע המיקוד היחיד זה להביא 61 מנדטים, כל התקוטטות בתוך מחנה הימין תסיר את האפשרות לעשות את זה. הדיבר האחד-עשרה זה ימני לא תוקף ימני".

 

- הבטחת שלא תהיה מערכת בחירות רביעית.

"אני אעשה הכל שלא תהיה מערכת בחירות רביעית".

 

- זה אומר גם ללכת עם גנץ.

"לא, אני לא אלך עם גנץ. חד משמעית".

Benny Gantz during a press conference on Tuesday  ()
"חד משמעית לא נלך איתו". גנץ

- מה ההבדל בין נתניהו לגנץ מבחינה מדינית ובכלל?

"ההבדל זו המפלגה. כולנו יודעים שבסוף ה-DNA של כחול לבן זה יש עתיד. יש עתיד בשנים שהם פועלים מנסים לסגור את המכינות הקדם צבאיות הדתיות, את שירות ההסדר, השירות הלאומי. רוצים לגרש 80 אלף איש מהבית כמו שלפיד אמר".

 

-ברית האחים – מי חתום עליה? אתה.

"נכון וזה נכשל. למה הלכתי לזה? כי לא רצו אותי בממשלה".

 

- אולי עוד תצטרך את זה.

"הניסיון הזה לא הצליח, הממשלה הזו לא החזיקה מעמד כי הם כל הזמן משכו לכיוון אנטי דתי ושמאלני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
בנט באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים