שתף קטע נבחר

המשנה ליועמ"ש עיכבה הליכים נגד פעיל שמאל: "האחריות של הרשויות"

עו"ד עמית מררי הורתה לעכב הליכים במסגרת הקובלנה הפלילית שהוגשה נגד יונתן פולק, שבה נטען כי תקף חיילים בהפגנות מעבר לקו הירוק. "אין מקום שהאכיפה תעשה בידי גוף פרטי, האחריות לנקוט בהליכים פליליים - של רשויות המדינה", צוין. עורכת הדין: "מקווה שישוחרר כבר מחר"

יונתן פולק (צילום: אלכס קולומויסקי)
יונתן פולק בבית המשפט(צילום: אלכס קולומויסקי)

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד עמית מררי, החליטה לעכב את ההליכים המשפטיים במסגרת הליך הקובלנה הפלילית נגד פעיל השמאל יונתן פולק. "אין מקום כי האכיפה בעניינו תעשה בידי גוף פרטי. האחריות לנקוט בהליכים פליליים בגין פעולות אלימות נגד צה"ל ומג"ב היא של רשויות המדינה", צוין בהחלטה.

 

כזכור, הקובלנה הפלילית הוגשה בשנת 2018 לבית משפט השלום - שלו יש סמכות מקומית לדון בה - על ידי ארגון "עד כאן" ושלושה אזרחים נוספים. לרוב המדינה היא המאשימה במשפט פלילי, והתובע הוא נציג מטעמה, אולם לכלל זה יש חריג שנקרא כאמור "קובלנה פלילית" (או "קובלנה פלילית פרטית", ג.מ.). במקרה זה, החוק מתיר לאדם פרטי לפתוח בהליכים פליליים נגד אדם אחר בגין עבירות מסוימות.

 

בקובלנה נטען כי החל משנת 2013, במספר הזדמנויות, פעילי שמאל תחת תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות" ריכזו, הובילו או השתתפו בהפגנות מחאה נגד גדר ההפרדה, שבהן ננקטה אלימות נגד חיילי צהל ושטרי מג"ב. נגד שני פעילים נוספים בפרשה כבר עוכבו ההליכים. פולק עצמו נמצא במעצר כבר כמה שבועות, לאחר שסירב להגיע לדיונים בעניין הקובלנה.

  

 

מוקדם יותר היום, במכתב מענה לעו"ד גבי לסקי המייצגת את פולק, נאמר על ידי העוזרת למשנה היועמ"ש, עו"ד נועה לוזנר, כי "פגיעה בכוחות הביטחון הממלאים את תפקידם הציבורי הוא מעשה חמור. מחאה פוליטית - אסור שתעשה תוך נקיטת אלימות, לא נגד חיילים ושוטרים הנשלחים בשם המדינה, ואף לא נגד אחרים".

 

עוד צוין במכתב: "האחריות לנקוט בהליכים פליליים בגין פעולות אלימות נגד צה"ל ומג"ב היא של רשויות המדינה. ראוי שאכיפת החוק תהיה מסורה לרשויות האכיפה". בנוסף הוסבר על עמדת פרקליט המחוז: "ספק אם מתגבשים יסודות העבירה המיוחסת בקובלנה. בנסיבות אלו סברה המשנה כי האישום חורג מעניינם של הצדדים להליך, שכן הוא בעל משמעות ציבורית. אין מקום כי האכיפה בעניינו תעשה בידי גוף פרטי". עוד נכתב כי החומר נכתב יועבר למשטרה - "שתפעל לפי שיקול דעתה המקצועי בנושא".

הפגנה מחוץ לדיון (צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנה מחוץ לדיון בעניינו של פולק (צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה מחוץ לדיון (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה מחוץ לדיון (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה מחוץ לדיון (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 
עו
עו"ד גבי לסקי


בעקבות ההחלטה מסרה עו"ד גבי לסקי: "מדובר בשימוש לרעה בהליך המשפטי, ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית על מנת לרדוף פעילי שמאל, תוך שהוא מתיימר לייצג את האינטרס הציבורי. היועץ המשפטי הבהיר היום לארגון עד כאן שלרדיפה שלהם אין מקום במערכת המשפט. כבר יותר מחודש שיונתן פולק יושב במעצר בגלל הליך סרק, כבר מחר נפנה לבית המשפט לבטל את צו המעצר".

 

מארגון "עד כאן" נמסר: "הערב הוכח שוב כי מערכת המשפט מגלה אטימות מוחלטת מול פגיעה בחיילי צה"ל, לאחר שנים בהן לא ננקטה שום פעולה מול ההתפרעויות האלימות שיוצרים האנרכיסטים וסגירה שיטתית של כל התיקים שנפתחו נגדם.

 

"היועמ"ש ממשיך עם קו מתנכר זה ובוחר בהליך חריג לבטל קובלנה שהוגשה על ידי חיילים שנפצעו בהתפרעויות, דבר שמעניק חסינות בפועל לאותם האנרכיסטים. אנחנו מצפים מכל מי שבידו להשפיע על גורמי האכיפה לעצור את המציאות ההזויה שבה תוקפים חיילים. מי שקוראים לפלסטינים לפגוע פיזית בחיילי צה"ל זוכים לחסינות, ומנגד חיילי צה"ל מופקרים בשטח ללא כל גיבוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יונתן פולק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים